سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: در ایام انتخابات برخی‌ها به دنبال جذب حداکثری آرای توده‌های مردمی‌اند و از هنرمندان سوءاستفاده ابزاری می‌کنند.
مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: در ایام انتخابات برخی‌ها به دنبال جذب حداکثری آرای توده‌های مردمی‌اند و از هنرمندان سوءاستفاده ابزاری می‌کنند.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی گفت: هنرمندان و فعالان عرصه‌های مختلف هنری اعم از سینما و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، صاحبان نشر و نویسندگان، پژوهشگران و حتی مخاطبان آثار هنری در سراسر کشور حال و روز خوبی را سپری نمی‌کنند و بنا به دلایل متعددی بسیاری از آنان به دلیل سیاست‌های غلط و ناکارآمد شرایط سخت و بغرنجی را سپری می‌کنند.

وی افزود: هنرمندان در سراسر کشور باید به معنای واقعی کلمه جدی گرفته شوند و از سوی نهادهای قانونی و رسمی کشور به رسمیت شناخته شوند. امروزه شرایط فارغ‌التحصیلان هنری در عرصه‌های گوناگون با یک دهه پیش بسیار متفاوت است و تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها امیدوارند تا پس از اتمام تحصیل بتوانند از رشته تحصیلی خود کسب درآمد کنند و به عنوان یک فرصت شغلی جدی به حرفه خود بنگرند.

نیلی همچنین تمرکززدایی بخش فرهنگ و هنر را از کلانشهر تهران بسیار ضروری برشمرد و افزود: فرصت‌ها و امکانات مادی و معنوی و نیز بسط و گسترش زیرساخت‌ها و تعاملات سخت‌افزاری چه در حوزه برنامه و بودجه و چه در عرصه عمران و کادر مجرب و نیروی انسانی باید در سراسر کشور به صورت یکسان و مساوی تقسیم شود تا شاهد بالفعل شدن ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه در تمام نقاط و استان‌های کشور باشیم.

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با اشاره به سخنان مطرح شده برخی از نامزدهای ریاست جمهوری  اضافه کرد: هنر این مرز و بوم تنها سینما نیست و متأسفم که برخی از نامزدهای ریاست جمهوری نگاهی ابزاری به هنر و هنرمندان دارند؛ در صورتی که شأن هنرمند و ساحت مقدس هنر اجل از شأن سیاست و اداره کشور است و هنرمندان به عنوان پیش قراولان فرهنگ جامعه باید شأنی فراتر از آنچه را که اکنون هستند در جامعه ایفا کنند.

موکداً تأکید می‌کنم که هنر در این مرز و بوم فقط سینما نیست و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و سایر هنرها هم چه بسا نقشی فراتر و اثربخش‌تر داشته باشند.کم لطفی است که تأثیر و جایگاه تنها هنر زنده جهان یعنی تئاتر، نادیده گرفته شود.

نیلی افزود: استخراج و تدوین سندی جامع و کلی در همه زمینه‌ها و شئون هنری و فرهنگی باید با استفاده از آرا و نظرات متخصصین این حوزه در دستور کار دولت آینده قرار گیرد تا هم وضعیت معیشتی و هم وضعیت حرفه‌ای و شغلی آنان تثبیت شود و دغدغه‌های جدی برخی از آنان که عمر خود را صرف ارتقای فرهنگ و هنر این کشور کردند، به طور جدی مرتفع شود.

نیلی همچنین به فقدان گفتمان رسمی بین هنرمندان و مدیران بالادستی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در ایام انتخابات برخی مدیران با اهداف و اغراض سیاسی به دنبال جذب حداکثری آرای توده‌های مردمی‌اند و از هنرمندان استفاده یا سوءاستفاده ابزاری می‌کنند و پس از انتخابات به قشر فرهیخته هنرمند به عنوان طفیلی نگاه می‌کنند و برای آنکه هنر و هنرمند شأن و مرتبه والاتری را در جامعه بیابد کم کاری می‌کنند. این خلأ و فاصله بین مدیران سیاسی و اصحاب فکر و قلم و اندیشه پذیرفتنی نیست و باید از ظرفیت جامعه فرهنگی و هنری کشور به درستی و در جهت پیشبرد منافع ملی و نه حزبی استفاده شود.

نیلی در پایان تأکید کرد: قطعاً حضور آگاهانه و انتخاب درست مردم در پای صندوق‌های رأی در  تشکیل دولتی تأثیرگذار و کشوری آباد، مؤثر و کارساز خواهد بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..