یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

‏ویزای‬ ایران ۴۸ ساعته صادر می‌شود؛

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بسته ارزان سفر در نوروز ۹۸ کلید می‌خورد، گردشگران با استفاده از حمل و نقل ریلی و اقامت در بومگردی‌ها می‌توانند از این بسته سفر استفاده کنند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بسته ارزان سفر در نوروز ۹۸ کلید می‌خورد، گردشگران با استفاده از حمل و نقل ریلی و اقامت در بومگردی‌ها می‌توانند از این بسته سفر استفاده کنند.

به‌گزارش هنرمندنیوز به نقل از روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره برنامه‌های این سازمان برای ایام نوروز، توضیح داد: ستادهای خدمات سفر که به شکل دائمی در طول سال فعال هستند از یک ماه قبل به شکل مستمر و جدی در استان‌ها به ریاست استانداران و در سطح ملی جلسات خود را تشکیل داده اند، بسته‌های سفر ارزان برای ایام نوروز تدارک دیده شده است به این معنی که اگر گردشگران از حمل و نقل ریلی استفاده کنند و در اقامتگاه‌های سنتی اسکان داشته باشند می‌توانند بسته سفر ارزان را تجربه کنند.

مونسان افزود: بیش از ۲۷ دستگاه در ایام نوروز آماده ارائه خدمت به گردشگران هستند، کنترل و نظارت بر قیمت‌ها در این ایام وجود دارد و خوشبختانه با همراهی بخش خصوصی و هتل‌ها، امسال هم در تعطیلات نوروز افزایش قیمت در این بخش را نخواهیم داشت. همچنین نوروزگاه‌ها در تمام استان‌ها با هدف معرفی آداب و رسوم و ایجاد فضایی شاد و بانشاط برپا خواهد شد.

وی گفت: خوشبختانه در نوروز ۹۷ به لحاظ کیفیت شاهد اتفاقات خوبی در بخش گردشگری بودیم. به دلیل آنلاین بودن و سرعت بالای پاسخگویی، آمار شکایت‌ها در نوروز امسال به حداقل رسید، امسال هم برنامه‌ها و اقدامات مناسبی برای ایجاد نوروزی بانشاط تدارک دیده شده است.


به غرب بروید

او گفت: امسال تلاش خواهیم کرد مناطق کم برخوردار مورد توجه قرار گیرد و دیده شود. ما جاذبه‌های بسیار زیادی در شرق و غرب کشور داریم که بی نظیر است. استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، همدان و زنجان، مناطقی هستند که جاذبه‌ها و ظرفیت‌های تاریخی و به‌ویژه طبیعی بسیار زیادی دارند، با معرفی این مناطق بدون شک سطح ایمنی سفرها در کشور افزایش پیدا می‌کند چراکه شاهد ترافیک و ازدحام در مسیرهای شمال کشور نخواهیم بود و توزیع گردشگران اتفاق می‌افتد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: با همین رویکرد، قطار گردشگری غرب کشور راه‌اندازی شده است. این قطار ۲۵ ایستگاه دارد که در حال حاضر ۱۴ ایستگاه آن عملیاتی شده است. در این مسیر جاذبه‌های بسیار زیبای طبیعی و تاریخی وجود دارد. همچنین اقامتگاه‌های بومگردی و هتل‌های بسیار خوب این مسیر می‌تواند پذیرای گردشگران باشد. قطار گردشگری از ۲۵ اسفند به شکل رسمی کار خود را آغاز می‌کند و در فاز اول از اراک به سمت لرستان حرکت خواهد کرد. تلاش می‌کنیم نقطه آغاز قطار گردشگری از تهران باشد تا گردشگران بیشتری را با جاذبه‌های مناطق غرب کشور آشنا کند.


وام اشتغال روستایی بگیرید

مونسان با اشاره به زیرساخت‌های موجود در کشور، یادآور شد: خوشبختانه اقامتگاه‌های بومگردی که به تأسیسات گردشگری اضافه شده با استقبال گردشگران داخلی و خارجی مواجه شده است. گردشگران به اقامت در بومگردی ها با آداب و سنن مردم یک منطقه آشنا می‌شوند و امکان بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را نیز پیدا می‌کنند. تا قبل از دولت یازدهم ۴۰۰ اقامتگاه بومگردی در کشور وجود داشت اما امروز این عدد به ۱۵۰۰ واحد رسیده است و ما تلاش می‌کنیم به ۲ هزار اقامتگاه بومگردی برسیم.

وی اضافه کرد: راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی فواید و مزایای بسیار زیادی داشته که از جمله می‌توان به ایجاد اشتغال در روستاها و توزیع عادلانه ثروت اشاره کرد، این کسب و کارهای کوچک ورشکستگی ندارند و به خوبی توانسته‌اند روی پای خود بایستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان مزایای صنعت گردشگری، اظهار کرد: گردشگری سرعت ایجاد اشتغال بسیار بالایی دارد، همچنین در این بخش با حداقل سرمایه‌گذاری می‌توان اشتغال ایجاد کرد. در حوزه گردشگری با ۵۰ میلیون تومان می‌توان برای یک فرد اشتغال ایجاد کرد این در حالی است که در سایر بخش‌ها این رقم به ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان می‌رسد.

او یادآور شد: تبدیل خانه‌های تاریخی به اقامتگاه‌های سنتی از دیگر موضوعاتی است که در چند سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و باعث کاهش مهاجرت از روستا به شهر، به عنوان یکی از دغدغه‌های مسؤولان کشور شده است. در برخی موارد حتی شاهد مهاجرت معکوس بوده‌ایم، جوانان بسیاری با مراجعه به شهر و روستای خود و تبدیل خانه‌های تاریخی به اقامتگاه سنتی، اشتغال و درآمد ایجاد کرده‌اند.

مونسان افزود: افرادی که علاقه‌مند ورود به این بخش‌ها هستند می‌توانند از وام اشتغال روستایی استفاده کنند.


‏ویزای‬ ایران ۴۸ ساعته صادر می‌شود

او درباره آمار گردشگران ورودی به کشور یادآور شد: سال گذشته گردشگران ورودی به کشورمان ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بود، این در حالی است که در ۹ ماه امسال از مرز ۶ میلیون گردشگری ورودی عبور کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا پایان سال به ۷ میلیون نفر برسد.

معاون رئیس‌جمهور افزود: این آمار، جهش بسیار خوبی در حوزه گردشگری است و بیش از ۵۰ درصد رشد در این حوزه را نشان می‌دهد، امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند و عقب‌ماندگی برای دستیابی به ۲۰ میلیون گردشگر براساس چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در سال ۱۴۰۴ جبران شود.

او با بیان دلایل افزایش ورود گردشگران به کشور، اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی در چند سال گذشته در حوزه گردشگری اتفاق افتاده است، زیرساخت‌های این بخش اوضاع خوبی دارد هر چند با نقطه ایده‌آل فاصله داریم اما از ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره در قبل از انقلاب اسلامی امروز به ۲۰۴ هتل رسیدیم که از این تعداد، ۱۵۰ هتل از زمان آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است.

مونسان با اشاره به ضرورت حضور دستگاه‌ها و بخش‌های مؤثر در حوزه گردشگری، گفت: گردشگری یک حوزه فرابخشی است، دستگاه‌های مختلفی باید کمک کنند تا این حوزه رشد و رونق داشته باشد، از صدا و سیما، وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات برای کمک‌هایی که به این حوزه داشته‌اند تشکر می‌کنیم.

وی افزود: ما تلاش کردیم محصولات گردشگری کشور تنوع پیدا کند، پیش‌تر عمده گردشگرانی که وارد کشور ما می‌شدند، گردشگران فرهنگی و تاریخی بودند اما خوشبختانه امروز طبیعت‌گردی به محصولات گردشگری کشور ما اضافه شده است و تعداد قابل توجهی از گردشگران با این رویکرد به ایران سفر می‌کنند.

معاون رئیس‌جمهور اظهار کرد: صدور ویزای الکترونیک و تسهیل در روند صدور ویزا از دیگر موضوعاتی است که در روند افزایش ورود گردشگران به کشور نقش داشته است، خوشبختانه امروز گردشگران می‌توانند به ثبت مشخصات خود در سامانه، پس از ورود به ایران و در فرودگاه ویزای خود را تحویل بگیرند، در این بخش از وزارت اطلاعات تشکر می‌کنیم چراکه در حال حاضر صدور ویزا ۴۸ ساعته انجام می‌شود.


میانگین هزینه‌گرد گردشگران خارجی در ایران ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین تفاوت نرخ ارز و ارزان بودن بسته سفر به ایران را یکی دیگر از دلایل افزایش ورود گردشگران خارجی به کشورمان دانست و گفت: میزان هزینه‌کرد گردشگران با توجه به رویکرد آنها برای سفر متفاوت است. گردشگران سلامت حدود ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار و گردشگران زیارتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار هزینه می‌کنند. یکی از اتفاقات مثبت در این حوزه، تبدیل گردشگران زیارتی به گردشگران ترکیبی است. امروز بیشتر افرادی که به قصد زیارت وارد کشور ما می‌شوند از جاذبه‌های طبیعی ایران هم استفاده می‌کنند، متوسط هزینه‌کرد گردشگران در ایران بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار است که بنا بر آمار ورودی، سال گذشته حوزه گردشگری ۷.۵ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور داشته است.

او اضافه کرد: با توجه به این‌که گردشگری یک حوزه فرابخشی است، برای احتساب دقیق درآمد این حوزه باید سیستم حساب‌های اقماری گردشگری شکل بگیرد، به طور مثال بخش حمل و نقل هوایی یکی از موضوعات مهم در سفر و گردشگری محسوب می‌شود اما درآمدهای این بخش در حوزه حمل و نقل محاسبه می‌شود، با استفاده از حساب‌های اقماری گردشگری می‌توانیم درآمدهای مستقیم و غیرمستقیم گردشگری را محاسبه کنیم.

مونسان افزود: پیگیری‌ها و مذاکرات با بانک مرکزی و سازمان آمار برای شکل‌گیری و راه‌اندازی حساب‌های اقماری گردشگری آغاز شده است و امیدواریم به‌زودی شاهد این اتفاق مثبت در حوزه گردشگری باشیم.

وی با اشاره به ترکیب گردشگران ورودی به کشور، گفت: امروز بسیاری از گردشگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی وارد ایران می‌شوند، به صورت کلی می‌توان گفت گردشگران منطقه‌ای به طور عمده با رویکرد گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و زیارت به ایران سفر می‌کنند و گردشگران فرامنطقه‌ای، بیشتر برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی به کشور ما می آیند.

معاون رئیس جمهور گفت: ارتباط با کشورهای همسایه همانند ترکیه و اجرای تورهای تلفیقی از دیگر برنامه‌های ما برای افزایش ورود گردشگران خارجی است، خوشبختانه آمار ورودی گردشگران ترکیه‌ای افزایش داشته است در حالی که این آمار پیش‌تر بسیار نامتوازن بود، در جلسه‌ای که پیش از آغاز دوازدهمین نمایشگاه گردشگری بین بخش خصوصی گردشگری ترکیه و ایران برگزار شد، تفاهم نامه‌ای بین این دو بخش به امضا رسید که امیدواریم اثرات این اتفاق مثبت را به زودی شاهد باشیم.

او اضافه کرد: در وضعیت فعلی اقتصادی کشور، با توجه به حجم سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و تقاضایی که برای سرمایه گذاری در این بخش وجود دارد، نشان می‌دهد آینده گردشگری کشور روشن است. در حال حاضر فرآیندها برای ورود به حوزه گردشگری و فعالیت اقتصادی در این بخش کوتاه شده است، خوشبختانه دولت هم مصوبات خوبی در این حوزه داشته است.


اعتراف به یک کم‌کاری

او ادامه داد: حضور در عرصه‌های بین‌المللی از دیگر موارد مؤثر در افزایش ورود گردشگران به کشورمان است، ما در حوزه تبلیغات و معرفی داشته‌ها به دلیل کمبود اعتبارات، عملکرد مناسبی نداشته‌ایم و هنوز تبلیغات را جزو سرمایه‌گذاری نمی‌دانیم، این در حالی است که تبلیغات در حوزه گردشگری یک رکن تلقی می‌شود، به همین دلیل ما تلاش کردیم در عرصه‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی حضوری پررنگ و باکیفیت داشته باشیم، خوشبختانه امسال در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا این اتفاق افتاد و غرفه ایران با استقبال بسیاری از بازدیدکنندگان مواجه شد.

وی افزود: تلاش می‌کنیم با استفاده از امکانات و فضای موجود داشته‌های خود را معرفی کنیم به همین دلیل در ابلاغیه‌ای از استان‌ها خواسته شده است ستاد فضای مجازی را شکل دهند تا از این فضا که عمق نفوذ بالایی دارد و در دسترس همگان است برای معرفی ظرفیت‌ها استفاده کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از صداوسیما هم برای همراهی و همکاری معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور تشکر می‌کنیم. بدون شک اگر مردم بدانند که ایران چه جاذبه‌ها و داشته‌های طبیعی و تاریخی دارد، آمار گردشگران خروجی کاهش می‌یابد. خوشبختانه براساس تفاهمی که با سازمان صدا و سیما داشتیم، شبکه شما روزانه ۳ ساعت از زمان خود را صرف پخش برنامه‌های حوزه گردشگری خواهد کرد. همچنین تلاش می‌کنیم با حضور محدود اما اثرگذار و باکیفیت در نمایشگاه‌های خارجی، داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور را به مردم دنیا نشان دهیم.

مونسان همچنین با اشاره به مشکلات و موانع صنعت گردشگری کشور، یادآور شد: خوشبختانه ایران براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، جزو ۱۰ کشور برتر در حوزه جاذبه‌های گردشگری است، ما پیش‌تر در حوزه زیرساخت‌های گردشگری با کمبودهای بسیاری مواجه بودیم اما در حال حاضر با اقدامات خوبی که انجام شده به لحاظ کمی و کیفی رشد داشته ایم. عمده مشکلات در حوزه خطوط هوایی و ناوگان داخلی و خارجی است. داشتن پروازهای مستقیم به شهرهای مختلف دنیا از موضوعات مهم در حوزه گردشگری محسوب می‌شود که متأسفانه به دلیل مشکلات و موانع موجود و همچنین تحریم‌های ناعادلانه، گردشگری کشور ما از این مؤلفه بی‌نصیب نیست.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..