دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر همایش «اقتباس و هنر» را برگزار می‌کند.
معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر همایش «اقتباس و هنر» را برگزار می‌کند.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، همایش «اقتباس و هنر» سه‌شنبه (دوم اسفند)، در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. آیین افتتاحیه این همایش با سخنرانی بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر، همراه خواهد بود و پس از آن، پژوهشگران در دو نشست به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت.

در نشست نخست که با عنوان «اقتباس در هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان» به مدیریت مهدی علی‌اکبرزاده برگزار می‌شود، مقالات «اقتباس از افسانه‌های ایرانی و ارتباط آن با نیاز کودکان (با تکیه بر رسانه‌های صوتی تصویری)»، اثر مریم جلالی؛ «بررسی تمثیل‏‌های گفت‌وگومحور مثنوی برای اقتباس در ادبیات نمایشی کودک و نوجوان»، اثر زهرا حیاتی؛ «ساختارشناسی نمایش‌نامه ‏های اقتباسی کودک و نوجوان»، به قلم محمد نجاری و «بررسی سیر تطورِ سبک زبانی و بلاغی کلیله و دمنه و اقتباس‌های آن برای کودکان و نوجوانان (مطالعه موردی: نگار دانش و قصه‌های خوب برای برای بچه‌های خوب)»، به قلم مریم شریف‌نسب ارائه خواهد شد.

همچنین در نشست دوم، با عنوان «نظریه‌ها و سازوکار اقتباس در هنر»، که از ساعت ۱۳:۳۰ و به مدیریت مریم جلالی آغاز خواهد شد، مقالات «سینما به روایت شعر (بررسی اقتباسات سینمایی در اشعار حامد ابراهیم‌پور)»، به قلم محمدرضا حاجی‌آقابابایی؛ «بررسی روانکاوانه نشانه‌های روان‌جنسانی در نقاشی‌های اقتباسی دالی از کمدی الهی دانته»، به قلم مریم طریقت‌بین و سیدشهاب‌الدین ساداتی؛ «بررسی سازوکار اقتباس و تولید معنا در دو روایت ادبی و سینمایی (خمره از روایت مرادی‌کرمانی تا فیلم فروزش)» اثر علی عباسی و «عوامل تبیین مفهوم اسطوره‌عکس»، به قلم کامران شریفی ارائه می‌شوند.

این همایش روز سه‌شنبه (دوم اسفند) از ساعت ۱۰ در سالن گلستان هنرِ فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲، مراجعه کنند.

همچنین، مخاطبان می‌توانند برای شرکت مجازی در این نشست از طریق پیوند https://b۲n.ir/d۵۷۷۹۲ اقدام کنند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..