سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

یادداشت «مهدی احمدی» مدیرمسئول روزنامه «هنرمند» به بهانه یک‌سالگی دولت سیزدهم

فرهنگ و هنر مهجور، وزیر و وزارت خانه‌ای پرشور و با انگیزه می‌طلبد. رییس جمهور محترم در هنگامه آغاز دولت سیزدهم و در معرفی برنامه‌ها و وزرای کابینه، بر تحول خواهی، عدالت محوری و مشارکت جویی و مردمی سازی در حوزه فرهنگ و هنر تاکید ویژه داشتند...
فرهنگ و هنر مهجور، وزیر و وزارت خانه‌ای پرشور و با انگیزه می‌طلبد. رییس جمهور محترم در هنگامه آغاز دولت سیزدهم و در معرفی برنامه‌ها و وزرای کابینه، بر تحول خواهی، عدالت محوری و مشارکت جویی و مردمی سازی در حوزه فرهنگ و هنر تاکید ویژه داشتند...

هنرمندنیوز: فرهنگ و هنر مهجور، وزیر و وزارت خانه‌ای پرشور و با انگیزه می‌طلبد. رییس جمهور محترم در هنگامه آغاز دولت سیزدهم و در معرفی برنامه‌ها و وزرای کابینه، بر تحول خواهی، عدالت محوری و مشارکت جویی و مردمی سازی در حوزه فرهنگ و هنر تاکید ویژه داشتند. کلید واژه‌ها و اصولی اساسی که در طول یکسال گذشته و از آغاز به کار دولت جدید تا کنون از سوی جناب آقای دکتر اسماعیلی همواره در بیان سیاست‌ها و رویکردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن تاکید شده است و به نظر می‌رسد درعمل نیز به قدر توان و وسع این وزارت خانه همواره مهجور، برای تحقق این اهداف و آرمان‌های والا، پرشور و خستگی ناپذیرهستند.

علیرغم اینکه انقلاب اسلامی ۵۷، بحق، انقلابی فرهنگی معرفی و نام‌گذاری شده، اما متاسفانه در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب و تاکنون، نه تنها فرهنگ در عمده دولت‌ها و مجالس گذشته و در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در اولویت نبوده، بلکه به عکس، مورد کم توجهی و بی مهری‌های فراوانی قرار گرفته است. ساحت و حوزه‌ای بسیار گسترده و حساس، فراگیر و زیرساختی و قطعا استراتژیک، اما مغفول و عزلت گزیده برخی خیانت‌ها و سیاست بازی‌های نامبارک و برخوردهای سلیقه‌ای مدیرانی که فرهنگ را به مثابه هوایی که در آن تنفس می‌کنیم نمی‌شناسند و نمی‌فهمند و برنمی‌تابند.

تکمیل زیر ساخت‌های فرهنگی، بازنگری و ریل‌گذاری مناسب در مصارف بودجه‌های فرهنگی، توجه ویژه به مناطق محروم و توجه به پیوست عدالت فرهنگی در برنامه‌ریزی‌های وزارت خانه از جمله رویکردهای قابل تقدیری است که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین و مدیران و همکاران ایشان، بر آن اصرار داشته‌اند.

پرواضح است که اوضاع و احوال سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و ادبیات، رسانه و در یک کلام این فرهنگ دیرپا با همان معنا و تعریف بلند، تعریفی ندارد و علل و عوامل متعدد و کهنه و متنوع آن نیز بارها بیان و تکرار شده است و قاعدتا می‌بایست تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بر آن واقف باشند؛ مسئله اساسی نیروی انسانی هنرمند و هنرور عرصه فرهنگ، از عمده غفلت‌های خسارت بار گذشته است و این در حالی است که «اهتمام به ‌کشف استعدادها و خلاقیتهای فرهنگی و هنری و آموزش و تربیت نیروی انسانی» از اصول مصرح سیاست‌های فرهنگی کشور و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وزیر محترم و معاونین ایشان تاکنون مواضع جدی خود در قبال دخالت‌های ناروای سایر نهادها در خصوص مجوزهای قانونی صادره از سوی این وزارت خانه را اعلام کرده‌اند و به خوبی مسئله و مشکل قدیمی تعدد دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی را می‌شناسند. شاید این بهترین زمان و فرصت باشد تا این آسیب خسارت بار و کهنه، هر چه زودتر و یکبار برای همیشه در قبال سایر نهادهای موضوع، از جمله نیروی محترم انتظامی و غیره، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و... با ادامه تلاش‌ها و گفتگوها و عزمی جدی تر از پیش چاره جویی شود.

از حوزه گسترده و تعیین کننده سینما و تئاتر و موسیقی گرفته تا ساحت تجسمی و کتاب و خاصه رسانه و رسانه‌دارن مظلوم بخش خصوصی غیر وابسته به نهادهای سیاسی و حزبی و اقتصادی، چشم امید به این جد و جهد و یکدلی شکل یافته در حوزه فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم دارند. وجود رخنه‌ها و نفوذ‌ها و فساد‌ها و رانت‌های ریز و درشت و مسبوق به سابقه و شکل یافته درهمه این عرصه‌های مظلوم مذکور، هدر رفت بودجه‌های ریز و درشت در خرده فسادها و بی تدبیری‌ها، مظلومیت فرهنگ در بهره‌مندی از بودجه و اعتبارات اختصاص یافته در قبال جایگاه رفیع و اولویت داشتن آن بر سایر موضوعات، این همه درشرایطی که فرهنگ و هنر غنی و اصیل ملی و اسلامی ایران زمین همچنان درگیر تهاجم فرهنگی فرسایشی و نابرابری از سوی بدخواهان و دژخیمان است؛ از جمله توقعات خانواده و اهالی مردمی فرهنگ و هنر از مدیران فرهنگی «دولتی مردمی» برای مانایی و برپایی همواره «ایرانی قوی »است. چنین باد.

 

 

 

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..