یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ۴ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیئت دولت از تلاش برای تهیه مسکن برای هنرمندان با استفاده از همه تسهیلات قانونی خبر داد.
وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیئت دولت از تلاش برای تهیه مسکن برای هنرمندان با استفاده از همه تسهیلات قانونی خبر داد.

هنرمندنیوز: محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت به این نکته اشاره کرد: بعد از جلسه افطاری هنرمندان با رئیس جمهور نیز کارگروه ویژه‌ای برای این امر در وزارت فرهنگ تشکیل شده و گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده تا در مرحله نخست به صورت ویژه، تهیه مسکن با استفاده از همه تسهیلات قانونی ممکن صورت بگیرد.

وی درباره اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه و ترمیم فضاهای نمایش در تهران، افزود: این وزارتخانه در حال آماده‌سازی تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری تهران برای حل مسائل تئاتر شهر و سنگلج است و به زودی این تفاهم‌نامه را با حضور هنرمندان پیگیر این موضوع، امضاء خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اقدامات حقوقی و عملی وزارت فرهنگ درباره فیلم "عنکبوت مقدس"، گفت: این فیلم در خارج از کشور تولید شده بود و بنابراین هیچ ارتباطی با داخل کشور نداشت. فیلمبرداری آن در اردن انجام شده است و عوامل اصلی فیلم هم خارج از کشورند.

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: البته اگر عناصری در داخل کشور با این فیلم موهن همکاری کرده باشند، مشمول مجازات‌های تنبیهی سازمان سینمایی خواهند شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره فیلم "برادران لیلا"، گفت: فیلم "برادران لیلا" مجوز اکران نداشتند و به عوامل این فیلم نیز اعلام شده بود اگر این فیلم بدون اخذ مجوز اکران به جشنواره کن برود طبیعتاً مشمول موارد قانونی‌ می‌شود؛ بنابراین چون بدون مجوز، این فیلم را برای نمایش در جشنواره کن بردند، مشمول محدودیت‌های قانونی خواهد شد.

وزیر فرهنگ در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی محدودیت‌ها برای فیلم «برادران لیلا»، تأکید کرد: براساس قانون، فیلم‌هایی که به جشنواره‌های خارجی می‌روند باید مجوز نمایش در داخل کشور را گرفته باشند. در حال حاضر نیز جشنواره اسکار هیچ فیلمی را بدون اینکه مجوز نمایش داخلی کشور مرتبط را داشته باشد، آن را نمی‌پذیرد، اما جشنواره کن این‌گونه نبود. دست‌اندرکاران فیلم "برادران لیلا" نیز چون مجوز نمایش داخل کشور را نداشت و به آن‌ها نیز اعلام شده بود که اگر این فیلم بدون اخذ مجوز نمایش به جشنواره کن برود، طبیعتاً مشمول مواد قانونی‌ می‌شود، بنابراین با توجه به این اعلام، مشمول محدودیت‌های قانونی خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه فیلم "برادران لیلا" شانس فروش در فصل تابستان را داشته است، ادامه داد:  قانون روشن است و در دوره جدید هم بنا داریم قانون را رعایت کنیم، وقتی سازمان سینمایی به دست‌اندرکاران فیلم اعلام می‌کند که باید مجوز اخذ شود اما آن‌ها بدون اعتنا به این مسئله، این کار را انجام می‌دهند، طبیعتاً باید  قانون اجرا شود.

وی درباره اینکه این فیلم سال گذشته به جشنواره فیلم فجر دعوت شد، آیا بدون مجوز امکان‌پذیر است؟»، عنوان کرد: حضور در جشنواره فیلم فجر اساساً نیاز به مجوز نمایش در داخل ندارد، زیرا هیئت داوری وجود دارد و پس از بررسی‌های این هیئت وارد فرآیند انتخاب و داوری می‌شوند؛ بنابراین دست‌اندرکاران این فیلم آن زمان دعوت شدند، اما حضور نیافتند.

اسماعیلی در پاسخ به اینکه «در گذشته فیلم‌هایی وجود داشته که در جشنواره کن به نمایش درآمده‌اند و در داخل هم مجوز نمایش توانستند بگیرند»، تصریح کرد: این امر براساس آیین‌نامه‌ای است که در سازمان سینمایی وجود دارد و همه عوامل فیلم‌هایی که در معرض این کارند از آن اطلاع دارند. ممکن است در گذشته موردی باشد که بدون دریافت مجوز اقدام به این کار کرده باشد اما قانون را رعایت نکرده‌اند. اما بنای ما در دولت مردمی این است که قانون را رعایت کنیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..