یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۶ مه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

از دیروز تا امروز؛

«هنرمند نیوز» با مدیرمسئولی و سردبیری مهدی احمدی فراتر از یک پایگاه خبری به ظرفیت‌های بالای رشته‌های مختلف هنری، از سینما و تئاتر و موسیقی تا ادبیات و هنرهای تجسمی، مد و لباس و گردشگری می‌پردازد...
«هنرمند نیوز» با مدیرمسئولی و سردبیری مهدی احمدی فراتر از یک پایگاه خبری به ظرفیت‌های بالای رشته‌های مختلف هنری، از سینما و تئاتر و موسیقی تا ادبیات و هنرهای تجسمی، مد و لباس و گردشگری می‌پردازد...

درباره پایگاه اطلاع رسانی و خبری هنرمندنیوز

 

با پدیدار شدن روزنامه‌نگاری آنلاین و محبوبیت و توسعه شبکه‌های اجتماعی در نزد مردم تیراژ مطبوعات کاغذی دچار ریزش شد، طوری که حتی تعدادی از روزنامه‌ها و مجلات صاحب‌نام کشور تعطیل شدند. اما هلدینگ رسانه‌ای «جهان سبز» در راستای هم‌افزایی و تقویت تعداد مخاطبان روزنامه «هنرمند» در سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در فضای مجازی با پایگاه خبری «هنرمندنیوز» آغاز کرد و نه تنها چاپ روزنامه «هنرمند» را تعطیل نکرد بلکه از فرصت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی سعی در جذب حداکثری مخاطبان تخصصی و علاقمندان و شیفتگان هنر کرد.

«هنرمند نیوز» فراتر از یک پایگاه خبری به ظرفیت‌های بالای رشته‌های مختلف هنری، از سینما و تئاتر و موسیقی تا ادبیات و هنرهای تجسمی، مد و لباس و گردشگری می‌پردازد؛ پرداختن به اصوال و بایدهای پیوست اقتصاد و فرهنگ و هنر و تحلیل و رمزگشایی اخبار؛ سوژه گزارش‌ها و گفتگوهای ما خواهد بود.

پرداختن به جنبه‌های مختلف «اقتصاد هنر» به عنوان حلقه‌ مفقوده این روزگار فسادخیز کشور از مسایل مورد توجه «هنرمندنیوز» است.

آینه‌داری راستی و درستی در فرهنگ و هنر، رسالت پایگاه خبری «هنرمندنیوز» به‌عنوان رسانه‌ای رسمی و دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛

اعضای تحریریه هنرمند نیوز :

حسین احمدی

علی نجفی

عباسعلی اسکتی

رضا پورزارعی

عباس کریمی‌عباسی

مونا کریمی

فاطمه صفرنژاد

سپیده آرمان

کیمیا خلج

دانیال جراحی

افشین علیار

امین کردبچه

پیمان یاحقی

ندا رضائی بدر

پیام تندرو

 

مرامنامه اخلاق حرفه‌ای پایگاه خبری «هنرمندنیوز»

 • اعضای تحریریه «هنرمندنیوز»، اعم از خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان، دبیران و سردبیران، مجموعه اصول و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای را با توجه به استانداردهای ‌این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می‌کنند و رعایت آن را به عنوان مبانی مشترک حرفه‌ای وظیفه خود می‌دانند. این مرامنامه مقررات اداری یا مسائل انضباطی هنرمندنیوز نیست، بلکه تنها اصول اخلاقی را تبیین می‌کند که خبرنگاران هنرمندنیوز با رعایت آن، استقلال، اعتبار و درستکاری رسانه و مسئولیت‌ها و تحقق وظایف خود را تضمین می‌کنند. علاوه بر این، قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای نصب العین «هنرمندنیوز»  است.

 

 • وظیفه آگاهی‌بخشی در راس وظایف حرفه روزنامه‌نگاری قرار گرفته است. انصاف و بی‌غرضی روزنامه‌نگار، خودداری وی از تبلیغ سیاسی و بازرگانی و مقاومت در برابر دیگر کانون‌های فشار، اصل خدشه‌ناپذیر خبرنگاران فعال در «هنرمندنیوز» است.

 

 • «هنرمندنیوز» خود را متعهد می‌داند که با رعایت مفاد مرامنامه اخلاقی کلیه آحاد جامعه را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و معتقدات مذهبی و آداب و سنن گروه‌های مختلف قومی و فرهنگی، احترام بگذارد.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» در انجام وظایف حرفه‌ای خویش نه تنها در برابر صاحبان و مدیران موسسه بلکه در برابر خوانندگان و منافع و مصالح جامعه مسئولیت دارند.‌ این مسئولیت اجتماعی‌ ایجاب می‌کند اطلاعات کامل و به روز برای عموم با حفظ آزادی اطلاعات به منظور احقاق حق دسترسی به اطلاعات ارائه شود.

 

 • وظیفه کسانی که وقایع مربوط به هر موضوع را شرح می‌دهند یا تفسیر می‌کنند این است که دانش لازم را درباره آن موضوع به نحوی که گزارش‌دهی و تفسیر به صورت دقیق و منصفانه امکان‌پذیر باشد کسب کنند.

 

 • رسالت اجتماعی حرفه روزنامه‌نگاری‌ ایجاب می‌کند که روزنامه‌نگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد. به موجب ‌این اصل، «هنرمندنیوز» خود را متعهد می‌داند تا حد ممکن آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ راه ندارد، منعکس کند.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» خود را موظف می‌دانند در صورت ارتکاب به اشتباه، هرچه سریع‌تر آن را اصلاح کنند. اگر چه کار روزنامه‌نگاری با سرعت عمل همراه است،‌ این الزام نباید مانع کوشش و جست‌وجو برای پی‌بردن به صحت و سقم اطلاعات شود. همچنین بروز هر اشتباهی را به سرعت اطلاع می‌دهند و آن را در روزنامه تصحیح می‌کنند.

 

 • خبرنگاران و نویسندگان «هنرمندنیوز» بدون دخالت در ماجرا یا پیش‌فرض‌های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌کنند. در عین حال «بی‌طرفی» به معنی بی‌نظر بودن «هنرمندنیوز» و نویسندگان آن در قبال رویدادها نیست و خبرنگاران نظرات خود را در مقالاتی که تفسیر و تحلیلشان از مسائل است، بیان می‌کنند.

 

 • خبرنگاران فعال در «هنرمندنیوز» در انتشار مصاحبه‌های اختصاصی به حقوق مصاحبه‌شونده خود احترام می‌گذارند و متن تنظیمی مصاحبه را با رعایت حداکثر امانت‌داری منتشر می‌کنند. ضمنا در صورت درخواست مصاحبه‌شونده، ‌متن نهایی را به نظر او می‌رسانند و اصلاحات مورد نظر را اعمال و حتی در صورت انصراف وی از انتشار مصاحبه خودداری می‌کنند.

 

 • به منظور رعایت حقوق مادی و معنوی خالقان و صاحبان آثار، خبرنگاران و نویسندگان «هنرمندنیوز» حاصل کار دیگران را بدون ذکر منبع و در صورت لزوم کسب اجازه، باز انتشار نمی‌کنند. امضای یک روزنامه‌نگار تنها پای مطلبی قرار می‌گیرد که حاصل کار خود اوست. هرگونه سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن‌ها، تصاویر، اسناد و نیز حذف اطلاعات اساسی مربوط به رویدادها نزد خبرنگاران «هنرمندنیوز» مذموم و مطرود است.

 

 • حریم خصوصی افراد محترم است و نباید بدون اجازه به آن وارد شد. خبرنگاران و نویسندگان «هنرمندنیوز» با توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، از تمامی مواردی که ممکن است با انتشار مطلب یا خبر آن به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، اکیدا پرهیز می‌کنند.

 

 • خبرنگاران و نویسندگان «هنرمندنیوز» ادبیات پالوده و قلم متین را از مهم‌ترین ویژگی‌های خود می‌دانند و از لحن گزنده یا کلمات توهین‌آمیز علیه هیچ شخص یا نهادی، چه در خبر یا گزارش و چه در نظر، استفاده نمی‌کنند.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» به طور مخفیانه از دوربین، میکروفن و یا دستگاه‌های ضبط صوت استفاده نخواهند کرد، مگر در زمانی که حق قانونی روزنامه‌نگار است، اما آشکارسازی لوازم فوق برای او مخاطره‌آمیز باشد.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» برای کسب خبر، صریحا خود را روزنامه‌نگار معرفی می‌کنند و هرگز همچون کارآگاه یا جاسوس عمل نمی‌کنند. آنان همچنین از تحت فشار قرار دادن افراد برای کسب خبر پرهیز می‌کنند.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» ضمن وقوف به آزادی خبر، تفسیر و انتقاد، می‌توانند از افشای منبع اطلاعات به جز صراحتی که قانون مطبوعات دارد (دستور مقام قضایی) خودداری کنند. محرمانه نگاه داشتن هویت منابعی که «هنرمندنیوز» نمی‌خواهد شناخته شوند، نافی ‌این اصل نیست که منابع خبری، جز در موارد استثنایی، باید به روشن‌ترین وجه معرفی شوند. از سوی دیگر ممکن است ناشناس ماندن اظهارکننده یک مطلب برای او فرصتی غیرمنصفانه فراهم آورد تا علیه دیگران سخن بگوید. در این صورت «هنرمندنیوز» از انتشار اظهارات علیه دیگران توسط منبعی که نامش فاش نشود، پرهیز می‌کند.

 

 • اولین و مهم‌ترین دغدغه خبرنگاران «هنرمندنیوز»، تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی وکمی مطالب «هنرمندنیوز» است.‌ این بدان معناست که توفیق «هنرمندنیوز» در تهیه و انتشار اخبار و گزارش‌های دست اول نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه خبرنگاران آن است.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» به حق دسترسی به مطالب، اخبار و گزارش‌های جمع‌آوری شده واقفند و پیش از انتشار مطالب تهیه شده مبادرت به فروش، واگذاری و افشای بخشی یا تمام آن مطلب به افراد خارج از «هنرمندنیوز» علی‌الخصوص رسانه های رقیب، دوستان و وابستگان نزدیک خود نخواهند کرد. آنان با آگاهی کامل از خط‌مشی و سیاست‌های کلی روزنامه، متعهدانه و وفادارانه در جهت پیشبرد ‌این اهداف گام برمی‌دارند.

 

 • خبرنگاران «هنرمندنیوز» نام و عنوان «هنرمندنیوز» را مورد استفاده شخصی قرار نمی‌دهند. آنان کارت‌های خبرنگاری خود را تنها در مواقع کسب خبر و امور مرتبط با حرفه خود یا ورود به سازمان‌های دولتی یا خصوصی به کار می‌گیرند.
 • اظهارنظر نسبت به شخصیت‌های مورد توجه مخاطبان از جمله هنرمندان و ورزشکاران در قالب گفت‌وگو و یا نوشته از سوی خبرنگاران نباید کیفیت محتوا را تا سرحد نشریات زرد پایین آورد.

 

 • از آنجا که کسب اخبار دست اول و انتشار آن یکی از ویژگی‌های بارز رسانه‌هاست و ‌این فرآیند منجر به جذب مخاطب بیشتر برای یک رسانه می‌شود، خبرنگاران «هنرمندنیوز»، تمامی رسانه‌های خبری دیگر اعم از رسانه‌های چاپی، الکترونیکی، تصویری و صوتی را که در جهت تضاد و یا حتی همسو با رسانه خود هستند رقیب حرفه‌ای می‌انگارند و بر ‌این اساس، همکاری و فعالیت با آنان (در هر سطحی) را بدون مشورت و صلاحدید حوزه سردبیری، مغایر با تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای می‌دانند.

 

 • ارائه هرگونه اطلاعات محرمانه داخلی و اداری «هنرمندنیوز» مغایر با وجدان و مسئولیت اخلاقی و حرفه‌ای خبرنگاران در قبال مجموعه «هنرمندنیوز» است.

 

 • داشتن صفحات شخصی در فضای مجازی حق مسلم هر فرد است. خبرنگاران «هنرمندنیوز» نیز ازاین قاعده مستثنی نیستند. مهم نیست که تا چه میزان تلاش می‌کنند مطالبشان متمایز از مطالب موجود در «هنرمندنیوز» باشد؛ بلکه نکته‌ اینجاست که به‌ هر حال مخاطبان، آنها را به عنوان خبرنگاران «هنرمندنیوز» می‌شناسند و دیدگاه‌ها و نظراتشان را مرتبط با خط‌مشی آن تلقی می‌کنند. با علم به‌ این موضوع، خبرنگاران «هنرمندنیوز» هرگونه فعالیت مجازی، حضور در شبکه های اجتماعی و یا مصاحبه و سخنرانی بدون در نظر گرفتن صلاحدید «هنرمندنیوز» را مغایر با وجدان اخلاقی و حرفه‌ای خود می‌دانند.

 

 • خبرنگاران فعال در «هنرمندنیوز» از نوشتن در مورد مسائلی که نفع مستقیم مادی برای آنها و وابستگانشان دارند، پرهیز می‌کنند. از اطلاعاتی که به واسطه شغلشان به دست می‌آورند برای کسب منافع مالی و اقتصادی استفاده نمی‌کنند و این اطلاعات را به‌ این منظور در اختیار بستگان یا دوستانشان قرار نمی‌دهند.

 

 • هرگونه مشارکت و همکاری تعهدآور با سازمان‌های حوزه فعالیت خود (اعم از استخدام، همکاری پاره‌وقت، انجام پروژه‌های مشترک و ارائه مشاوره و غیره) از نظر خبرنگاران «هنرمندنیوز» مورد پذیرش نیست. چرا که ‌این نوع وابستگی‌ها به سازمان‌هایی که تحت پوشش خبری ‌این رسانه قرار دارند، بدون شک دیدگاه‌ها و نظرات خبرنگاران را به مرور زمان تحت‌ تاثیر خود قرار می‌دهد و از بازده کاری آنان می‌کاهد.

 

 • خبرنگاران فعال د «هنرمندنیوز» در مورد پذیرش هدایایی که از طرف اشخاص یا سازمان‌ها و نهادها ارائه می‌شود احتیاط می‌کنند. هر هدیه‌ای که ‌این شائبه را به وجود ‌آورد که در قبال آن انتظار همدلی به هنگام تهیه مطلب وجود دارد فورا پس داده می‌شود. اگر به روزنامه‌نگاری مستقیما پیشنهاد همکاری در قبال دریافت هدیه ارائه شد، موضوع را به مدیران مجموعه اطلاع می‌دهد و چنین موضوعی ممکن است بنا به صلاحدید سردبیر به اطلاع خوانندگان برسد. در عین حال خبرنگاران فعال در «هنرمندنیوز» هدایای ارزان‌قیمتی را که با «حسن نیت» ارائه می‌شود با احترام می‌پذیرند. هدایای گران‌تر را محترمانه باز می‌گردانند یا در اختیار روزنامه قرار می‌دهند تا به مصارف عمومی برسد. جوایز و هدایای بزرگداشت رسمی روزنامه‌نگاری از ‌این قاعده مستثنی است.

 

 • خبرنگاران فعال «هنرمندنیوز» سفرهایی را که هزینه آن به عهده سازمان و نهاد خاصی است قبول نمی‌کنند مگر با اجازه روزنامه و پایگاه خبری باشد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..