یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گزارش «هنرمند» از نشست رسانه‌ای رویداد گرافیک «ورود کودکان ممنوع»

نشست رسانه ای نخستین رویداد گرافیک «ورود کودکان ممنوع» با حضور علی گو مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی،حیاتی دبیر رویداد، قادری قائم مقام سازمان زیبا سازی، فروزانفر رئیس حوزه هنری استان تهران و دکتر ضامنی مدیر ارزیابی حوزه هنری در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.
نشست رسانه ای نخستین رویداد گرافیک «ورود کودکان ممنوع» با حضور علی گو مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی،حیاتی دبیر رویداد، قادری قائم مقام سازمان زیبا سازی، فروزانفر رئیس حوزه هنری استان تهران و دکتر ضامنی مدیر ارزیابی حوزه هنری در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.

هنرمندنیوز: تمام حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی نیاز به محتوی سازی دارند

در ابتدای این نشست علی گو مدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی رویداد گفت: مسئله کار کودک یک موضوع قدیمی است که بخشی از آن مربوط به کودکان زباله گرد و بخش دیگر هم شامل کودکان کار خیابان است که به عنوان دستفروش شناخته می شوند، تصویرسازی من از این کودکان، کار چهار راهی است پس کودک مقصر و محصول اصلی این کار نیست. وی افزود: به نظر ما مسئله فرهنگ سازی وآموزش وشناخت این کودکان در حوزه گرافیک حائز اهمیت است؛ تمام حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی نیاز به محتوی سازی دارند به قول یکی از دوستان هر ۱۰۰ تومانی که بیرون می‌رود باعث ماندگاری کودکان می شود.

مدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی خاطر نشان کرد : دغدغه ما با یک برنامه تمام نمی شود چون موضوع کودکان کار وخیابانی نخستین برنامه و زائده فرایندهای ما است، این مسئله نباید رها شود.

در ادامه حیاتی دبیر رویداد عنوان کرد: در سه بخش در خدمت هنرمندان خواهیم بود، هدف اصلی ما اطلاع رسانی وآگاه سازی جامعه نسبت به چیزی که سوال دارند است که طبیعتا با جلساتی که اساتید در آن حضور دارند به این مرحله می رسیم که چه مواردی را تبدیل به محصول هنری کنیم درباره بیلبوردها در سطح شهرهم شهرداری به ما قول داده است.

«رویداد کودکان کار تلنگری برای شهروندان است»

قادری قائم مقام سازمان زیبا سازی یکی دیگر از سخنرانان بود با بیان اینکه موضوع کودکان کار منحصر به سرچهارراه‌ها نمی شود عنوان کرد: رویدادهای اینچنینی تلنگری برای من شهروند است که هر کدام وظیفه ای داریم که باید تمام تلاش خود را به نحو احسن انجام دهیم همچنین شهرداری تهران هم در زمینه توانمند سازی سازمان زیبا سازی وظیفه ای دارد که باید تلاش کند جامعه شهروندان را فعال تر کند. انشالله این رویداد مقدمه ای باشد که گامی کوتاه را برداریم وجامعه هنری وخبری را درباره این رویدادحساس تر کنیم.

در ادامه فروزانفر رئیس حوزه هنری استان تهران گفت: انشالله یک بازخورد، جریان هنری ورسانه ای ارزشمند در این اتفاق رقم بخورد؛ نهاد‌های متولی داریم که به این آسیب‌ها توجه می کنند وبرای آن برنامه دارند ولی شاید جای آنها به اندازه کافی دیده نشده برای همین حوزه هنری تصمیم گرفته موضوع آسیب‌های اجتماعی را بیان کند. وی افزود : شهر تهران تصمیم گرفته به موضوع آسیب‌های اجتماعی متمرکز شود، قیام کرده که دربخش‌های مختلف به آن رسیدگی کند. رئیس حوزه هنری استان تهران بیان کرد : حوزه هنری وسازمان زیبا سازی دست به دست هم دادند تا در این راستا اتفاق خوبی بیافتد، این رویدا توسط یکی از حرفه ای ترینها اتفاق می افتد، انشالله اتفاق خوبی رقم بخورد.

«موضوع کودکان کار وخیابانی یک ابر چالش است»

در انتها دکتر ضامنی مدیر ارزیابی حوزه هنری خاطر نشان کرد : بسیار خرسندم که این رویداد در حال برگزاری است، موضوع کودکان کار وخیابانی یک ابر چالش است غریب به ۶ ماه است که ما مطالعه می کنیم، در بخش کودکان کار هر چه جلو می رویم می بینیم مسائل پیچیده ای وجود دارد. وی افزود: تعاریفی که سازمان‌های بین المللی از مفهوم کار کودک دارند تطبیق پذیر نیست چون به کج خلقی، سازمان حقوقی کشور وتعارض منافع بر می گردد. مدیر ارزیابی حوزه هنری گفت: لازم بود برای این رویداد مجموعه مطالعات را بررسی کنیم، کارشناسان زیادی اظهار نظر کردند، باندهای زیادی شکل گرفتند که نگاه استعماری به کودکان کار دارند؛ بحث دیگر آمارهایی را نشان می دهد که کودکان کار فقط به کلان شهر‌ها محدود نمی شود. وی افزود: برخی از کودکان کار از اتباع خارجی هستند آنها هم خواهر و برادر ما هستند، نگاه جمهوری اسلامی فارغ از جنسیت است در واقع ما پدیده کودکان کار را نباید به دستمایه گروه‌های سیاسی تبدیل کنیم. در کنار این رویداد ما از ظرفیت فیلم کوتاه هم استفاده می کنیم انشالله در هفته‌های آتی مشابه آن را هم خواهیم داشت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..