پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۹ مه ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

تابلوی "سیج آبی تیر خورده مریلین" ، که درسال 1964 توسط "اندی وارهال"، یکی از سر دستگان مکتب "پاپ آرت" ، دوسال پس از خودکشی "مریلین مونرو"، هنرپیشه بنام و محبوب شماری از مردان دنیا، کشیده شد و به مبلغ 195 میلیون دلار چند روز پیش به فروش رسید، بالاترین رقم فروش یک اثر هنری فرن بیستم را به دست آورد.
تابلوی "سیج آبی تیر خورده مریلین" ، که درسال 1964 توسط "اندی وارهال"، یکی از سر دستگان مکتب "پاپ آرت" ، دوسال پس از خودکشی "مریلین مونرو"، هنرپیشه بنام و محبوب شماری از مردان دنیا، کشیده شد و به مبلغ 195 میلیون دلار چند روز پیش به فروش رسید، بالاترین رقم فروش یک اثر هنری فرن بیستم را به دست آورد.

هنرمندنیوز: این اثر که در حراجی کریستیز نیویورک به فروش گذاشته شده بود ، در عرض  ۴ دفیفه به فروش رسید. جالب اینجاست که نمایندگان خرید حدود ده علاقمند با تلفن هایشان در سالن حضور داشتند اما کسی که برنده شد، "لری گاگوزیان"، یک بازرگان آثار هنری و صاحب نمایشگاههائی به همین نام بود که  خود درسالن حضور داشت . اما روشن نیست که آیا او این اثر را برای خود خریده یا برای کسی دیگر.  حراجی "کریستیز"، که صاحبش یک سرمایه دار بزرگ فرانسوی به نام "فرانسوآ پینو" هست، نخواست در این مورد سخنی بگوید.

پیش از این تابلو، تابلوی "زنان الجزیره"، اثر "پابلو پیکاسو" که درسال ۲۰۱۵ به مبلغ ۱۷۹٫۴ میلیون دلار به فروش رسید، رکورد دار بود. اما تابلوی "سالوادور موندی"، که به "لئونارد داوینچی" نسبت داده شده است، رکوردار همه دورانهای هنری است که در سال ۲۰۱۷، به مبلغ ۴۵۰٫۳ میلیون دلار، به فروش رسید وحواشی بسیاری داشت.

پرتره "مریلین"،  بخشی ازمجموعه ای بود که توسط بنیاد "توماس و دوریس آمان" به فروش گذاشته شد. "توماس آمان" یکی از دوستان "اندی وارهال بود" ، که در سال ۱۹۹۳ از بیماری ایدز درگذشت.  تمامی پول فروش ها که حدود ۳۱۷ میلیون دلار می شود، توسط این بنیاد صرف بهبود زندگی کودکان، از راه آموزش و تامین بهداشت آنان، خواهد شد.

این تابلو که با جوهر  سریگرافی و اکریلیک کشیده  شده و اندازه آن یک متر در یک متر است،  یکی از پنج پرتره ای است که نقاش در سال ۱۹۶۴ ، با الهام از یکی از عکس های  "مریلین مونرو" برای تبلیغ فیلم "نیاگارا" در سال ۱۹۵۳، کشیده شده است. "اندی وارهال" در این تابلوها از رنگ های بسیار تند برای نشان دادن چهره و موهای بلوند "مریلین مونرو" استفاده کرده است.

"اندی وارهال"، در سال  ۱۹۶۲،  کارهائی بر همین عکس "مریلین مونرو" انجام داده بود و یکی از آنها تابلوئی بود که پنجاه چهره را دربر می گرفت.  آن تابلو هم اکنون در موزه هنرهای مدرن "تیت" لندن و تابلوی  "مریلین  مونروی" طلائی در موزه هنرهای مدرن نیویورک نگهداری می شوند.

گفتنی است که در سال ۱۹۶۴، هنرمندی به نام " دوروتی پادبر" به دیدن "اندی وارهال" در استودیو اش می رود واز او اجازه می خواهد که از این پنج  تابلو عکس بگیرد (یا شوت کند، که به معنای تیرا ندازی هم هست) . اما این زن، به جای دوربین یک تفنگ در می آورد و به چهار تابلو شلیک می کند.. البته امروز هیچ رد پائی از این تیرخوردگی به روی تابلو ها دیده نمی شود اما الهام بخش نام آن شده است.

رکورد فروش خود "اندی وارهال"را،  پیش از این تابلو،  اثری به دست آورد که "تصادف اتومبیل" نام داشت . آن تابلو ، در سال ۲۰۱۳، به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار به فروش رسیده بود.

"شهلا رستمی"

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..