پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۱ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از برنامه ریزی و اختصاص اعتبار برای مرمت دو پلکان ضلع جنوبی معبد آناهیتا خبر داد.
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از برنامه ریزی و اختصاص اعتبار برای مرمت دو پلکان ضلع جنوبی معبد آناهیتا خبر داد.

هنرمندنیوز: مرتضی گراوند با اشاره به سفر چندماه پیش رئیس جمهور به کرمانشاه، اظهار کرد: از مجموع اعتباراتی که در این سفر برای میراث فرهنگی استان لحاظ شد، حدود ۲۰ میلیارد تومان به پایگاه های ملی و جهانی استان اختصاص یافت.

وی زمان تخصیص این میزان اعتبار را طی مدت سه سال عنوان کرد و افزود: در کرمانشاه پنج پایگاه ملی و جهانی وجود دارد که مقرر شد در سال اول سه پایگاه ملی حدود دو میلیارد تومان و دو پایگاه جهانی حدود یک میلیارد تومان اعتبار بگیرند.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا تصریح کرد: باتوجه به اینکه پایگاه تاریخی آناهیتا جزو پایگاه های ملی استان محسوب می شود، بنابراین حدود ۷۵۰ میلیون تومان اعتبار برای سال جاری به آن تعلق می گیرد.

وی با بیان اینکه حدود ۳۵۰ میلیون تومان از این اعتبار برای انجام کاوش های باستان شناسی در معبد آناهیتا پس از حدود دو دهه توقف در نظر گرفته شده، گفت: حدود ۲۵۰ میلیون تومان را هم برای انجام اقدامات مرمتی در دو پلکان ضلع جنوبی اختصاص خواهیم داد.

گراوند اضافه کرد: دو پلکان ضلع جنوبی معبد آناهیتا به سبک پلکان های تخت جمشید ساخته شده اند، بنابراین برای مرمت آنها هم قرار است یک گروه مرمتی از پایگاه تخت جمشید به کرمانشاه بیایند.

وی یادآورشد: در گذشته بخش هایی از این دو پلکان تخریب شده بود، اما مواد و مصالحی که در آن زمان برای مرمت این پلکان ها بکار رفته، متناسب با سازه سنگی بنا نبوده و گاها حتی از مصالح سیمانی هم استفاده کرده اند.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا خاطرنشان کرد: در این برنامه این مصالح غیرمرتبط و ناهمگن را از پلکان ها خارج خواهیم کرد و از نو آنها را با مواد تخصصی پر می کنیم تا کمترین آسیب ها متوجه این پلکان ها شود.

وی اضافه کرد: درصورتی که از نظر اعتباری مشکلی نداشته باشیم، بخشی از سنگ های بنا را هم که پوسته شده و از هم باز شده اند را مرمت خواهیم کرد.

گراوند در پایان در خصوص زمان شروع برنامه مرمتی در بزرگترین تک بنای سنگی ایران هم گفت: به محض ابلاغ اعتبارات سفر رئیس جمهور که احتمالا در آینده ای نزدیک خواهد بود، این برنامه را اجرایی خواهیم کرد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..