چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۸ فوریه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان:

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: پل‌های استان نیازمند تخصیص اعتبار ملی هستند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: پل‌های استان نیازمند تخصیص اعتبار ملی هستند.

هنرمندنیوز: عطا حسن‌پور امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طبق گفته باستان‌شناسان پل‌های تاریخی لرستان بعد از اهرام ثلاثه مصر بزرگترین بناهای سنگی جهان محسوب می‌شوند که باستان‌شناسان بزرگ جهان در بازدید از این پل‌ها هر کدام به عظمت و ویژگی خاص آنان اشاره کرده‌اند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال بزرگترین دهانه معماری جهان باستان در پل گاومیشان پلدختر قرار دارد که از طاق کسری ایوان مدائن عریض‌تر است و بلندترین پل جهان باستان کلهرت معمولان است که در تنگنای عرض دره‌ای ۹۱ متری با ارتفاع بیش از ۲۶ متر احدات شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان خاطرنشان کرد: لرستان تنها پایگاه ملی پل‌های تاریخی کشور محسوب می‌شود و تعداد ۱۰۰ پل تاریخی لرستان در فهرست موقت میراث جهانی قرار دارند.

حسن‌پور اضافه کرد: همچنین در کل ایران فقط سه دهنه پل دارای کتیبه هستند که دو مورد از آن شامل پل کلهرت معمولان و کشکان خرم‌آباد است و هر پایه از پل کشکان به اندازه یک آپارتمان عظمت و ماندگاری دارند.

وی بیان کرد: بزرگترین سازه‌های آبی_تاریخی لرستان پل‌ها هستند که متاسفانه در سیل اخیر دچار خسارت شدند لذا برای استحکام‌بخشی آنان نیازمند تخصیص اعتبارات کلان ملی هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان ادامه داد: از طرفی بروز همین سیل را گواهی بر استواری پایدار شاهکار پل‌های تاریخی لرستان دیدیم که فقط یک پایه از پل تاریخی کشکان کج شد و مابقی با خسارت جزیی هنوز استوار هستند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..