یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

کمیته گردشگری مذهبی یزد بیانیه داد؛

هنرمند/یزد گردشگری معنوی و مذهبی یکی از مهمترین انواع گردشگری یزد به شمار می‌رود که با توجه به شیوع کرونا، قرار است که امسال به شیوه دیگری برگزار شود، در همین راستا کمیته گردشگری مذهبی یزد بیانیه‌ای را صدر کرده است.
هنرمند/یزد گردشگری معنوی و مذهبی یکی از مهمترین انواع گردشگری یزد به شمار می‌رود که با توجه به شیوع کرونا، قرار است که امسال به شیوه دیگری برگزار شود، در همین راستا کمیته گردشگری مذهبی یزد بیانیه‌ای را صدر کرده است.

گردشگری مذهبی یکی از انواع مهم گردشگری است که در کشور ما ایران جایگاه پررنگی دارد و استان‌هایی مانند خراسان رضوی و قم سهم زیادی از این نوع گردشگری را از آن خود کرده‌اند اما جالب است بدانیم که یزد به عنوان حسینیه ایران، یکی از مقاصد پررنگ گردشگری مذهبی به شمار می‌رود و هر سال، جمعیت قابل‌توجهی از گردشگران مشتاق به این نوع گردشگری، را از کشورهای مختلف دنیا و همچنین سایر استان‌ها جذب می‌کند.

یزد با آیین‌های خاص و متنوع مراسم عزاداری عاشورا توانسته‌ است جایگاه خوبی را حتی در دنیا به عنوان مقصد گردشگری مذهبی تثبیت کند و فرهنگ تاسوعا و عاشورای حسینی را به نام این دیار کویری به ثبت برساند.

خاص بودن آیین‌های هر شهر و محله در یزد منجر به ایجاد تنوعی قابل توجهی در برگزاری مراسمات مذهبی شده به طوری که در قاب تصاویر گردشگران دنیا، هر بار نوعی از مراسم‌های مهمی مانند سینه‌زنی، زنجیرزنی، نخل‌برداری و علم‌برداری و حتی شام غریبان به ثبت می‌رسد و این آیین‌ها نه تنها ثبت ملی شده‌اند بلکه برگزاری به شیوه‌های متفاوت و منحصر به هر فرهنگ و هر دیار، مهر تاییدی بر یزد به عنوان حسینیه ایران است.

اما کرونا با تهدید جان مردم و محدودیت‌هایی که ایجاد کرده، امسال این فرصت را از یزد دریغ و برگزاری آیین‌های مذهبی را با محدودیت روبرو کرده است، با این حال کمیته گردشگری معنوی و مذهبی استان یزد با هدف این که پیام عزت و عظمت عاشورا را همچون سال‌های قبل به گوش مردم دنیا برساند، تصمیم به استفاده قدرتمند از فضای مجازی در این خصوص گرفته و در همین راستا نیز ضمن برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم‌های عزاداری محرم به شیوه مجازی، بیانیه ای در این رابطه صادر کرده است.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..