سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ۴ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مسعود ویژه،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، در پیامی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت: تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبانی ویژه و حساس دارد، ضرورت فهمی روان‌شناسانه و اخلاق‌محور را برای دست‌اندرکاران و تولیدکنندگانش می‌طلبد.
مسعود ویژه،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، در پیامی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت: تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبانی ویژه و حساس دارد، ضرورت فهمی روان‌شناسانه و اخلاق‌محور را برای دست‌اندرکاران و تولیدکنندگانش می‌طلبد.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان؛ در این پیام آمده است: آدمی، این یگانه نگین درخشنده‌ی آفرینش بر قله‌های وجود، اگر خویش را و آفریدگار خویش را به خوبی بشناسد، به راستی که می‌توان اشرف مخلوقاتش خواند.

مخلوقی که گشودن راز بندگی را از آیین‌ها و مراسم آیینی آغاز کرد. نیایش‌های نمایش‌واره‌ای که ابزاری آگاهانه و عاشقانه بودند برای دست‌یابی به پیوندی هنرمندانه با معشوق ازلی. در وادی این آیین‌ها بود که گفتگو در نمایش شکل گرفت و بنیان هنری والا به نام تئاتر پایه‌ریزی شد.

تئاتری که در نگاهی کارشناسانه، زیر مجموعه‌ای از نمایش است که آیین‌ها و مناسک کارآمدترین ریشه‌های به سامان نشستن آن هستند. تئاتری که می‌تواند آگاهی بخش باشد و فرهنگ‌ساز. تئاتری که در مهیا کردن فضایی شایسته و با نشاط و پویا می‌تواند لذتی‌اندیشه محور برای مخاطب‌اش خلق کند.

اما تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبانی ویژه و حساس دارد، ضرورت فهمی روان‌شناسانه و اخلاق محور را برای دست‌اندرکاران و تولیدکنندگانش می‌طلبد. چرا که دوران کودکی و نوجوانی، دورانی پر تلاطم و سیال است که با دنیایی از خیال پردازی‌ها و آرزوهای رنگارنگ درآمیخته است و این جای کار است که علیرغم باور جمعی، تولید تئاتر برای کودکان و نوجوان کاری بس دشوار می‌نماید.

هنرمند این گونه‌ی نمایشی می‌بایست که کودک را به لحاظ نیازها و دل مشغولی‌های همه جانبه بشناسد تا بتواند برای برقراری دیالوگ با مخاطبانش زبان کودکی و نوجوانی بگشاید؛ و این یعنی این که روان‌شناسی کودک و نوجوان بداند تا بتواند محصولی مناسب در صحنه یا خیابان برایشان عرضه کند.

و حال که پایتخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی، همدان، پس از میزبانی به حق سال‌های متمادی در برگزاری باشکوه جشنواره، به بیست و هفتمین سال از انجام این رخداد بین‌المللی رسیده، ‌امید می‌رود که با همت والای هنرمندان این رشته، حضوری متکی بر بلوغ هنری را در اجراها شاهد باشیم و در صحنه و خیابان با هنرنمایی هنرمندانی متعهد به تئاتر و کودک و نوجوان رو به رو گردیم و آثاری منسجم، خلاق، هنرمندانه، با کیفیتی بهره‌مند از عناصر زیبایی‌شناسانه را نظارگر باشیم، چرا که کودکان و نوجوانان این دیار دیرینه، شایسته‌ی بهترین‌ها هستند.

تبلیغات


Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_posts' is marked as crashed and should be repaired in /home/honarma2/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2056

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..