شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نویسنده‌ای که اصرار دارد از غربی‌ها تقلید نکرده

سریال مصری «پایان» از ابتدای پخش تبلیغاتش، با طرح موضوعی جدید در سریال‌های عربی توجه‌ها را به خود جلب کرد.
سریال مصری «پایان» از ابتدای پخش تبلیغاتش، با طرح موضوعی جدید در سریال‌های عربی توجه‌ها را به خود جلب کرد.

به گزارش هنرمندنیوز، سایت الجزیره درباره سریال مصری «پایان» که موضوعی علمی ـ تخیلی دارد نوشته است: جلوه‌های ویژه‌ بصری و متفاوت بودن موضوع سریال «پایان» باعث شده تا مورد توجه قرار بگیرد.

داستان سریال در آینده روایت می‌شود. فضاپیماها برای نخستین‌بار در خیابان‌های قاهره پرواز می‌کنند و این نخستین‌بار است که یک سریال عربی به چنین موضوعی پرداخته است.

داستان سریال درباره مهندسی است که در مواجهه با یک ربات که شبیه خودش است، سعی می‌کند با ربات‌ها مبارزه کند. این ربات تنها راه نجات زمین را خلاص شدن از دست انسان‌ها می‌داند. "یوسف شریف" بازیگر اصلی این سریال است.

اما سوالی که برای همه پیش آمده این است که آیا این سریال موضوع و محتوایی ناب و دست اول دارد و یا فقط تقلید از سریال‌ها و فیلم‌های علمی ـ تخیلی هالیوود است؟

نویسنده سریال «پایان»، "عمرو سمیر عاطف"  که تا کنون با "یوسف شریف" در سریال‌های مناسبتی ماه رمضان زوج هنری خوبی را تشکیل داده‌اند، در دفاع از فیلم‌نامه‌اش در فیسبوک متنی را منتشر و در آن ادعا کرد که هیچ ایده، شخصیت و یا صحنه‌ای را از فیلم‌های هالیوودی اقتباس نکرده است و ایده سریال کاملا جدید است. او چندی بعد مجددا متنی را در صفحه‌اش منتشر و ادعای پیشین خود را با صراحت تکرار و اظهار کرد که متن و ایده سریال صددرصد اصلی و بدون تقلید است. این‌بار اظهارات "سمیر عاطف" با انتقادهای زیادی مواجه شد تا جایی‌که این نویسنده مجبور شد آن‌ را از صفحه‌اش پاک کند.

مشکلی که در ادعاهای نویسنده سریال «پایان» وجود دارد این است که اساسا موضوعات آینده، سفینه‌های فضایی، موجوداتی که نیمی انسان و نیمی ربات هستند و هوش مصنوعی، موضوعاتی هستند که غربی‌ها به آن‌ها پرداخته‌ و در آمریکا و اروپا آغاز شده‌اند.

شکل سفینه‌های فضایی سریال یادآور سریال «جنگ ستارگان» و موجودی که ترکیب انسان و ربات است یادآور فیلم «ترمیناتور» است.

ممکن است این شباهت‌ها غیرعمدی و به خاطر تصور مشترک انسان‌ها از این موضوعات به همان شکلی که برای اولین‌بار نمایش داده شده باشد. از این‌رو ادعای این‌که ایده چنین سریالی کاملا جدید و دست‌نخورده است درست نیست.

در هر صورت هنوز قضاوت درباره این سریال زود است. باید دید سریال مصری «پایان» بعد از پخش چه بازتابی خواهد داشت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..