چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۸ فوریه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«بابک کایدان» نویسنده سینما و تلویزیون در گفتگو با «هنرمندنیوز»

بابک کایدان نویسنده سینما و تلویزیون درخصوص سطح سینمای کمدی ایران گفت: در صنعت کشور ما در حیطه سینمای تجاری چیز دیگری جز سینمای کمدی وجود ندارد، چون ژانر های تخیلی، پلیسی و.. نداریم .
بابک کایدان نویسنده سینما و تلویزیون درخصوص سطح سینمای کمدی ایران گفت: در صنعت کشور ما در حیطه سینمای تجاری چیز دیگری جز سینمای کمدی وجود ندارد، چون ژانر های تخیلی، پلیسی و.. نداریم .

هنرمندنیوز: بابک کایدان نویسنده سینما و تلویزیون درخصوص سطح سینمای کمدی ایران گفت: در صنعت کشور ما در حیطه سینمای تجاری چیز دیگری جز سینمای کمدی وجود ندارد، چون ژانر های تخیلی، پلیسی و.. نداریم و می توان گفت کمدی تنها شاخه موجود در بحث سینمای تجاری است از این جهت باتوجه به عملکرد سینمای کمدی در این سال ها و میزان مخاطبی که توانسته جذب کند و به چرخه اقتصادی و به حیات سینما در اصل توانسته کمک کند من فکر می کنم که می توان یک رویه مثبت برایش در نظر گرفت، چون به هر حال چرخه سینما و سینمادارن با کارهای کمدی در این سال ها درحال چرخیدن است پس از این جهت همین جذب مخاطب و کشاندنشان به سالن سینما آن هم مخاطبی که به دلیل مشکلات گسترده اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیاز به آرامش، تفریح و سرگرم شدن دارد پس می توان گفت سینمای کمدی در مجموع رسالتش را انجام داده است اما این که کارها می تواند بهتر باشد یا سطحی که دارند خوب است یا بد این یک مبحثی است بعد از آن یعنی در عملکرد کلی و هدف گذاری که برای سینمای کمدی وجود دارد به نظرم راه درست است.

این نویسنده اظهار داشت: درخصوص سطح کیفیت باید بگویم که به دلیل اینکه ما در بخش سینمای کمدی مانند دیگر بخش ها دارای محدودیت های بسیار بالایی هستیم و بازیگران کمدیمان بسیار محدود هستند، طبیعتا تولید قصه های متفاوت تر یا گونه ها و شاخه های مختلف کمدی مانند کمدی فانتزی، کمدی اکشن و... را نمی توانیم در سینمایمان تجربه کنیم و کمدی هایمان در ۸۰ درصد مواقع در دسته ی کمدی اجتماعی قرار می گیرد به همین دلیل چون تنوع گونه در خود کار کمدی هم وجود ندارد به همین دلیل می توانیم بگوییم در یک چرخه تکرار تقریبا افتاده ایم که این تکرار به نظرم انتخابی نیست و اجباری است و با همه ی محدودیت هایی که وجود دارد من فکر می کنم که سینمای کمدی کار درست را انجام می دهد آن هم نیازمند تایید و تکذیب من نیست به نظرم میزان مخاطبی که کار کمدی را دنبال می کند نشان دهنده ی این است که مخاطب از آنچه که می بیند راضی است وگرنه نمی توانست یک اثر فروش داشته باشد.

کایدان خاطر نشان کرد: می توانیم این گزینه را مطرح کنیم که مخاطب گزینه دیگری ندارد بله این هم درست است، شاید اگر کمدی فاخر تری را بتوانیم تهیه کنیم چه بسا مخاطب بیشتر هم شود این که ما بتوانیم سطح کمدی مان را ارتقا دهیم فکر می کنم بیشتر یک انتخاب برای یک تیم تولید کننده ی یک کار کمدی است تا اینکه بخواهد یک هدف گذاری سازمانی در آن نقش داشته باشد یا اینکه مردم بخواهند درمورد آن انتخاب و یا تعیین تکلیف کنند. فکر می کنم خود سازنده و ما به عنوان نویسنده هستیم که می توانیم، با اینکه شاید مخاطب از آن چه که می بیند راضی باشد اما خودمان می توانیم همچنان دو پله، سه پله سطح کمدی های خود را ارتقا دهیم.

او افزود: این مسئله به شکل اجرایی این گونه است که معمولا تصور بر این است که یک قصه کمدی، بایدد دارای قصه ای لاغری و از عناصر اصلی یک کار جدی و درام صرف نظر کند درحالی که به نظر من اینگونه نیست و یک کار کمدی می تواند با همه ی مولفه ها و نگارش های یک قصه ی درام جلو برود یعنی قصه گو باشد، نقطه تعلیق و کش مکش غافلگیری، گره افکنی و گره گشایی و... داشته باشد. پس می توان برای مخاطب قصه ای را تعریف کرد که علاوه بر اینکه می خنداند قصه  ای پر ملات،  پر داستان و پر کشش را هم ببیند.

بابک کایدان در پایان خاطر نشان کرد: این یکی از راه های ارتقای سطح آثار کمدی است بخش دیگر آن برمی گردد به اجرا و فرم که طبیعتا می توان با کارگردانی شکیل تر و دکوپاژ بهتر و بازیگران کمدی با بازی در قالب کاراکتر های متفاوت تر این سطح را ارتقا بدهند اما  این برمیگردد به گروهی که می خواهد کار کند به این نیت که سلیقه ی مخاطب را کمی گسترش دهد بدون آنکه درگیر روشن فکری و هر آن چیز دیگری بشود منظورم از این تغییرات این نیست که حتما یک کار عجیب غریب برای مخاطب آماده کنیم چون آن را پس می زنند، قصه ی روز و حرف مخاطب در کنار استانداردها می توان سطح کیفی کارمان را ارتقا دهد.

«سوگل امیری»

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..