سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ۴ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مقاله‌ای از مهدی منیری تهیه‌کننده، کارشناس و مدرس سینما

سینما گونه‌ای از هنر است که به دلیل جذابیت‌هایی که در ظاهر دارد، عده زیادی را به خود جذب می‌کند و مردم زیادی هستند که دوست دارند در سمت‌های مختلف برای اعتلای سینما مشغول به کار شوند...
سینما گونه‌ای از هنر است که به دلیل جذابیت‌هایی که در ظاهر دارد، عده زیادی را به خود جذب می‌کند و مردم زیادی هستند که دوست دارند در سمت‌های مختلف برای اعتلای سینما مشغول به کار شوند...

هنرمندنیوز: سینما گونه‌ای از هنر است که به دلیل جذابیت‌هایی که در ظاهر دارد، عده زیادی را به خود جذب می‌کند و مردم زیادی هستند که دوست دارند در سمت‌های مختلف برای اعتلای سینما مشغول به کار شوند و در این راستا بکوشند.سینما ابعاد و وجوه مختلفی دارد و برای ساختن یک فیلم باید تمامی این رکن‌ها دست در دست هم بدهند تا اثری با کیفیت خلق شود، اما یکی از قسمت‌های مهم تولید هر اثری بخش تهیه و سرمایه آن است و تا سرمایه برای ساختن فیلم، مهیا نباشد اصلا اثری خلق نخواهد شد.

تأمین بودجه لازم برای تولید یک فیلم بر عهده تهیه‌کننده سینما است، که این تهیه‌کننده یا خود برای فیلم سرمایه می‌گذارد و یا به جست ‌و جوی سرمایه‌گذار می‌پردازد.در واقع میتوان گفت که صاحب یک اثر سینمایی تهیه‌کننده آن است و تأمین تمامی امکانات لازم برای تولید یک اثر سینمایی بر عهده تهیه‌کننده آن فیلم است.اما تهیه‌کننده شدن در سینما به راحتی اتفاق نمی‌افتد و در جهت تهیه‌کننده شدن باید مشقت‌های زیادی کشید و مسیر پر پیچ و خمی را هموار کرد.

اما پیش از شروع مسیر تهیه‌کننده شدن باید به نکته‌ای مهم توجه کرد، که آن توجه به این مطلب است که آیا شخصیت فرد با ملزومات شغل تهیه‌کنندگی مطابقت دارد یا نه، به این مفهوم که هر شغل و حرفه‌ای ویژگی‌هایی دارد که نیازمند به متخصصانی در آن زمینه است که شخصیت و عادات رفتاری‌شان با ویژگی‌های شغل مطابقت داشته باشد.

برای آن که شخص بتواند تهیه‌کننده موفقی شود؛ باید ویژگی‌های خاصی چون توانایی مدیریت و رهبری داشته باشد، چرا که تهیه‌کننده در واقع در رأس امور ساخت یک فیلم قرار می‌گیرد و اگر شخص از توان مدیریت بالایی برخوردار نباشد، موفق نخواهد بود.

یک تهیه‌کننده باید توان و قدرت مواجهه با سختی‌ها و ناشناخته‌ها را نیز داشته باشد به این علت که فیلم‌سازی، حرفه‌ای گروهی بوده و بسیار وابسته به جغرافیای محیط است و کوچکترین تغییر و اتفاقی میتواند در روند تولید خلل ایجاد کند.

حال، پس از آنکه شخص آگاه شد که اصلا در وجوه شخصیتی‌اش طبع تهیه‌کنندگی وجود دارد یا خیر، باید شروع به پیمایش مسیر تهیه‌کنندگی کند.

بهترین راه برای آنکه شخص تبدیل به یک تهیه‌کننده مجرب شود، کسب تجربه در سینما است و بهتر است که کار خود را با دستیار تولید شدن آغاز کند و چند سالی در این سمت مشغول به کار و کسب تجربه شود و بعد از آنکه به خوبی چم و خم این حرفه را یاد گرفت، چند سالی بر کرسی مدیر تولیدی بنشیند و مدتی در قامت مدیریت تولید فعالیت داشته باشد تا هم در سینما شناخته شود و هم بتواند مجوز تهیه‌کنندگی را دریافت کند.

می‌توان به نوعی گفت که با مدیر تولید شدن شخص می‌تواند تمام سختی‌های موجود در حرفه تهیه‌کنندگی را درک کند و با گام‌های مستحکمی به این حرفه ورود پیدا کند، البته در این راه مشورت کردن با تهیه‌کنندگان قدیمی سینما نیز خالی از لطف نخواهد بود و می‌تواند به شخص کمک زیادی کند.

البته در هنگام تهیه‌کننده شدن توجه به این نکته نیز ضروری است که سینما و حرفه تهیه‌کنندگی ساعات کاری خاصی ندارد و در مدت چند ماهه فیلمبرداری، تمام وقت تهیه‌کننده صرف تولید پروژه می‌شود و مواقعی پیش می‌آید که تهیه‌کننده چیزی در حدود ۱۵ ساعت در روز مجبور به حضور در صحنه فیلم باشد.

دیگر آن که باید بدانیم که فکر به هر قیمتی تهیه‌کننده شدن، ایده‌ای درست نیست و تهیه‌کننده باید برای پیشرفت در کار خودش و همین طور اثرگذاری در جامعه تمامی تلاش خود را در راستای تولید فیلم‌های وزین و فاخر به کار گیرد و این طور نباشد که با طرح هر پیشنهادی کار را قبول کرده و آن را بسازد.

در واقع میتوان گفت که تهیه‌کننده باید فیلمنامه‌شناس خوبی باشد و بتواند اثر خوب را از بد تشخیص دهد و فیلمنامه‌هایی با کیفیت را جهت ساخت انتخاب کند و این گونه به اعتلای سینمای ایران نیز کمک خواهد شد.

به عبارت ساده‌تر به هماهنگی، کنترل و نظارت بر مجموعه‌های تلویزیونی، رادیویی، فیلم‌های سینمایی و اجراهای تئاتری و تأمین بودجه آن‌ها اساسا «تهیه کنندگی» می‌گویند.تهیه‌کننده شخصی حقیقی یا حقوقی است که به نظارت و رهبری مالی یک فیلم، سریال، برنامه تلویزیونی، رادیویی، انیمیشن، مستندسازی و … (پیش از ساخت تا پایان آن) می‌پردازد.در رادیو و تلویزیون، تهیه کننده علاوه بر مدیریت مالی یک برنامه، ازنظر فنی و هنری نیز بر آن نظارت می‌کند و با تمام مراحل تولید آشناست.

مدیریت قوی تهیه‌کننده یک رکن است.در حقیقت، تهیه کننده در رأس امور یک پروژه قرار دارد و باید بتواند با قدرت مدیریت تمام عوامل را تحت کنترل درآورد و تصمیم نهایی را اتخاذ کند.
خلاقیت و پشتکار او نیز رکن حیاتی دیگریست.تهیه کننده در ابتدا باید بتواند یک طرح خوب در زمینه‌های مختلف اقتصادی اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی ارائه کند؛ طرحی که به غایت جذاب باشد.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تهیه کننده صبور بودن او می‌باشد.ازآنجاکه مراحل ارائه یک طرح تا تصویب آن طرح مدت زیادی طول می کشد، تهیه کننده باید صبور باشد و با صبر خود سایر عوامل درگیر در پروژه را مدیریت زمانی کند.

در ایران رشته‌ای با عنوان تهیه کنندگی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده صدا و سیما وجود دارد، اما افراد در مقطع کارشناسی می‌توانند در یکی از گرایش‌های کارگردانی، موسیقی، تدوین و … تحصیل کنند. در شروع این کار شما باید به عنوان دستیار تهیه چند سالی به کسب مهارت‌های لازم بپردازید.سپس به سمت مدیر تولید می‌رسید و در نهایت می‌توانید تهیه کننده سینما باشید.
اگر تهیه کننده سازمان صدا و سیما باشید، امکانات مالی مورد نیاز برای تهیه یک مجموعه از طریق این سازمان در اختیارتان قرار می‌گیرد.در غیر این صورت، اگر قصد آن داشته باشید تا در سینما تهیه‌کنندگی نمائید، باید یا خود به‌صورت مستقیم برای پروژه ها سرمایه گذاری کنید یا آنکه برای کار خود سرمایه گذار پیدا کنید.

پیش از آنکه فرد تهیه کننده رادیو یا تلویزیون شود، لازم است دانش مربوط به کار فیلم برداری، کارگردانی، موسیقی، تدوین و سایر مواردی را که در این کار دخیل‌اند هر چند به‌صورت مختصر فراگیرد.او می‌تواند بخش عمده‌ای از این کارها را در دوره‌ای که دستیار تهیه کننده است به‌صورت تجربی بیاموزد و بخشی از آن را نیز طی دوره‌های آموزشی یاد بگیرد.با توجه به مسئولیت‌های زیادی که بر عهده تهیه کننده است، لازم است او برای ارتقا در این شغل تجربه زیادی کسب کند. در صورت داشتن تمام این مهارت‌ها، تهیه کننده می‌تواند در شغل خود پیشرفت کند.

  • ارائه شده جهت تدریس در کلاس‌های کارگردانی و تهیه‌کنندگی دانشگاه سوره
  •  مهدی منیری/ کارشناس و تهیه‌کننده سینما

                                                                                                  

 

تبلیغات


Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_posts' is marked as crashed and should be repaired in /home/honarma2/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2056

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..