جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

یک باستان‌شناس به همراه تیم ۹نفره متشکل از دانشجویانش در «پرو» به دلیل این‌که به رغم قرنطینه کشور، پروژه کاوش در یک گورستان باستانی را ادامه دادند، دستگیر شدند.
یک باستان‌شناس به همراه تیم ۹نفره متشکل از دانشجویانش در «پرو» به دلیل این‌که به رغم قرنطینه کشور، پروژه کاوش در یک گورستان باستانی را ادامه دادند، دستگیر شدند.

به گزارش هنرمندنیوزبه نقل از آرت‌نت نیوز، اعضای این تیم کاوشی که سرپرستی آن را «پیتر ون دالن» برعهده داشت، روز یکشنبه و در وضعیت اضطراری کشور درحالی که در یکی از گورستان‌های دوران «پیشا کلمبی» در شهر «اوارال» مشغول حفاری بودند، دستگیر شدند.

اعضای این گروه که به دانشگاه ملی «سن مارکوس» تعلق دارد به دلیل نقض قوانین سختگیرانه قرنطینه این کشور دستگیر شدند؛ این درحالی است که این گروه مدعی هستند آن‌ها فقط قصد داشتند با موافقت وزارت فرهنگ از میراث ملی کشور که بدون حفاظت رها شده بود، محافظت کنند.

«سونیا گولین» وزیر فرهنگ «پرو» که خود یک باستان‌شناس است در گفت‌وگو با روزنامه‌های محلی اعلام کرده از اقدامات این گروه باستان‌شناسی در دوران قرنطینه ناراحت است و این اقدام را «تاسف‌بار و شرم‌آور» توصیف کرده است.

پیش‌تر مجوز کاوش در یکی از محوطه‌های باستانی شهر «لیما» به این گروه باستان‌شناسی داده شده بود، اما وزارت فرهنگ آن را اخیرا لغو کرد.

سرپرست این گروه باستان‌شناسی در گفت‌وگو با یکی از مجله‌های باستان‌شناسی از خود دفاع کرد و توضیح داد در زمانی که کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد بسیاری از مقبره‌های باستانی بدون حفاظت رها شدند و آثار باستانی ارزشمند در معرض دسترسی سارقان قرار گرفتند.

«ون دالن»  همچنین مدعی است که وزارت فرهنگ از ادامه کاوش این گروه در محوطه تاریخی شهر «اوارال» به منظور حفاظت از میراث ملی آگاهی داشته است. این باستان‌شناس می‌گوید در شرایط سختی قرار داشته چراکه نامه‌ای مبنی بر پذیرش مسوولیت هرگونه خسارت و صدمه به این محوطه باستان‌شناسی در فاصله زمانی فوریه تا اکتبر سال ۲۰۲۰ را امضا کرده بود.

رئیس‌جمهور «پرو» روز دوشنبه اعلام کرد، از زمان اعلام قرنطینه در تاریخ ۱۶ «مارس» بیش از ۵۱ هزار نفر در ارتباط با نقض قوانین دستگیر شده‌اند.

تاکنون حدود ۳۰۰۰ مورد ابتلا به ویروس «کرونا» و بیش از ۱۰۰ مورد مرگ در اثر ابتلا به این ویروس در «پرو» به ثبت رسیده است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..