یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور دبیرکل کمیسیون و جمعی از مدیران فرهنگی افتتاح شد.
کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور دبیرکل کمیسیون و جمعی از مدیران فرهنگی افتتاح شد.

هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون، یونس شکرخواه مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون و ابراهیم عمرانی مدیرکتابخانه جندی شاپور در مجموعه ایران مال برگزار شد.

حجت الله ایوبی در ابتدای این مراسم و پس از بازدید از کتابخانه اظهار کرد: کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران از امروز به طور رسمی آغاز به کار می کند. به همه علاقه مندانی که با دلهره پیگیر اسناد و کتاب های این نهاد ۷۰ ساله بودند این نوید را می دهیم که می توانند از این پس کتاب های مورد نظر خود را جست وجو و در کتابخانه به مطالعه آن بپردازند.

وی ادامه داد: کتاب ها و اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران در شرایط خوبی قرار نداشت و از مجموعه ایران مال تقدیر می کنم که با آغوشی باز پذیرای مجموعه کتاب ها و اسناد کمیسیون شدند و از آقای عمرانی و همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو-ایران که با عشق و علاقه برای راه اندازی این مرکز تلاش کردند تقدیر می کنم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران توضیح داد: این آثار و اسناد و کتاب ها بخشی از تاریخ علم و فرهنگ این سرزمین است که علاوه بر حفظ و نگهداری، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

ایوبی گفت: آغاز به کار این مرکز را به دانش پژوهان تبریک می گویم و از تلاش همه دست اندرکاران برای راه اندازی این مرکز تقدیر می کنم.

گنجینه

ابراهیم عمرانی مدیر کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال نیز اظهار کرد: سال گذشته که قرار شد کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتابخانه خود را به مجموعه ایران مال و کتابخانه جندی شاپور منتقل کند، کمی سردرگم بودم و نمی دانستم با چه چیزی روبرو هستم. ولی با بازشدن کارتن های کتاب، متوجه گنجینه پیش رو شدم. به ویژه در بخش اسناد، مواردی در این مجموعه وجود دارد که به جرات می گویم خاص ایران است و در کتابخانه دیجیتال یونسکوی پاریس هم نیست .

وی ادامه داد: تلاش کردیم با تمام مجموعه کتابداران جندی شاپور و همکاران کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتاب ها به درستی در دسترس علاقه مندان قرار گیرد و کاربران به راحتی بتوانند کتاب ها را جست وجو کرده و و از این مجموعه استفاده کنند.

مدیر کتابخانه جندی شاپور ایران مال توضیح داد: مجموعه کتابخانه دیجیتال یونسکوی پاریس قابل بازیابی در این کتابخانه است و همه این اسناد در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. نکته مهم آن که تمام مجموعه ای که یونسکوی پاریس در اختیار ما قرار داده با کپی رایت بوده و بسیار غنی است.

عمرانی تصریح کرد: این مجموعه کار محققان حوزه فرهنگ را ساده تر می کند و این کتابخانه با تمام امکانات در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران است. از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران برای انتقال این کتابخانه به این مجموعه تقدیر می کنم و از امکانات بازار بزرگ ایران برای توسعه بیشتر این کتابخانه استفاده خواهیم کرد.

 

مرجعی مهم برای پژوهشگران

یونس شکرخواه نیز در این مراسم با بیان این که خدارا شاکریم این کتابخانه با تصمیمات به موقع دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران به ثمر نشست، اظهار کرد: مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون از تیم سختکوشی که با پیگیری ها و تلاششان این مهم را به سرانجام رساندند و به بهترین شکل عرضه کردند و امروز هم با آغوش باز پذیرای ما بودند، قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: باید پیشاپیش در این روز خاص که کار کتابخانه آغاز می شود از استاد ابراهیم عمرانی از چهره های کتابداری ایران تقدیر و به مجموعه کمیسیون ملی یونسکو به دلیل حضور این فرد تبریک بگویم و مطمئنم این کتابخانه در آینده به مرجعی مهم تبدیل خواهد شد و سرمنشا تحولاتی بزرگ است.

شکرخواه تصریح کرد: با این امانتداری نیروهای متخصص تردید نداریم این مرکز جنبه یک آزمایشگاه را برای همگان پیدا می کند و از آقای عمرانی درخواست دارم اولین محصول این کتابخانه این باشد که پژوهش درباره پیشینه کمیسیون ملی یونسکو-ایران را براساس اسناد آغاز کنند.

آغاز به کار انتشارات کمیسیون

امیر روشن بخش نیز در این مراسم عنوان کرد: خوشحالم پس از نزدیک به یکسال شاهد آغاز به کار رسمی کتابخانه و مرکز اسناد رسمی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در مجموعه جندی شاپور ایران مال هستیم.

وی افزود: افتتاح این مرکز خوشحال کننده است و امیدوارم افتتاح این مجموعه سبب شود اسناد و مجلدهای گردآوری شده در اختیار همگان قرار گیرد. این مرکز می تواند پایه گذار اتفاقات مبارکی باشد. خوشبختانه انتشارات کمیسیون بیش از یک سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و بی تردید کتاب ها و مجلدهای دیگری را به این کتابخانه اضافه خواهیم کرد.

معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: از اهالی فرهنگ و ادب دعوت می کنیم به این کتابخانه بیایند و از این منابع استفاده کنند.

روشن بخش یادآور شد: یکی از اهداف اصلی ما قرار دادن کتاب های نادر این مجموعه در اختیار پژوهشگران است و آرزو می کنم این کتاب ها به صورت دیجیتال در اختیار همه علاقه مندان در سراسر جهان قرار گیرد و همه فارسی زبانان بتوانند به این گنجینه دسترسی داشته باشند.

وی با تبریک افتتاح این مرکز و تقدیر از همراهی ایران مال برای راه اندازی مرکز اسناد و کتابخانه کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: با توجه به تغییر چارچوب ارتباطات و رسانه و اثرش در حوزه نشر، دیجیتال کردن کتابخانه ها می تواند گامی مهم برای تسهیل دسترسی علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب، حوزه های دانشگاهی و ماخذهای مهم باشد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..