دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

استقبال از کتاب‌هایی که ضد ترامپ نوشته شده‌اند بیش از هر چیزی بیانگر کم شدن محبوبیت او در میان آمریکایی‌هاست. هرچند برخی معتقدند که نتیجه بیشتری نیز می‌توان از آثار گرفت و آن صدای رسای اعتراض از کاخ سفید به سیاست‌های جاری این کشور است.
استقبال از کتاب‌هایی که ضد ترامپ نوشته شده‌اند بیش از هر چیزی بیانگر کم شدن محبوبیت او در میان آمریکایی‌هاست. هرچند برخی معتقدند که نتیجه بیشتری نیز می‌توان از آثار گرفت و آن صدای رسای اعتراض از کاخ سفید به سیاست‌های جاری این کشور است.

هنرمندنیوز: ترامپ این روزها بیش از هر بازیگر هالیوود و بالیوود در جهان معروف است، توییت‌های جنجالی و اقدامات غیرمترقبه از او یک رئیس‌جمهور غیر قابل پیش‌بینی ساخته است. حرف‌های ضد و نقیض رئیس جمهور آمریکا و رفتارهای سؤال‌برانگیز او در قبال مسائل مختلف، سبب شده تا رئیس جمهور آمریکا بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد. برخی از کارشناسان بر این باورند که ترامپ و حواشی او دیگر کم‌کم تبدیل به یک مرثیه برای آمریکا تبدیل شده؛ رئیس جمهوری که آمده بود آبروی رفته آمریکا را به آن بازگرداند، حالا خودش در میان کاریکاتورها و فکاهی‌های مجلات و روزنامه‌ها قرار دارد و تمام این‌ها از او به عنوان یک رئیس جمهور غیر قابل اطمینان ساخته است.

در دو سال گذشته عناوین متعددی درباره ترامپ،‌ زندگی و آرای او منتشر شده که از همان ابتدا مورد توجه بسیاری از کتابخوانان در آمریکا و دیگر کشورها قرار گرفته است. کمی به پایان سال ۲۰۱۸ زمان باقی نمانده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که کتاب‌های ضد ترامپ در صدر پرفروش‌های کتاب‌های انگلیسی‌زبان قرار دارد؛ البته این روالی است که از سال گذشته آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد. در سال میلادی جاری کتاب‌های جنجال‌برانگیزی درباره رئیس جمهور آمریکا منتشر شده که به محض انتشار، مورد استقبال آمریکایی‌ها قرار گرفته و در مدت‌ زمان کمی به دیگر زبان‌ها از جمله فارسی ترجمه شده است.

«آتش و خشم»،‌ نوشته مایکل وولف، از جمله این آثار است که در ابتدای سال ۲۰۱۸ منتشر شد و هنوز در صدر پرفروش‌های کتاب به زبان انگلیسی قرار دارد. این اثر جزئیات رفتاری رئیس‌جمهور آمریکا و کارکنان رده‌بالایش را در کمپین انتخاباتی و کاخ سفید افشا می‌کند و با تأکید بر رفتارهایی از ترامپ، تعاملات بی‌نظم میان کارکنان رده بالای کاخ سفید و هرج و مرج حاکم بر آن را نشان می‌دهد.

این کتاب به محض انتشار، در صدر پرفروش‌‌های کتاب نیویورک تایمز و آمازون قرار گرفت و شهرتی جهانی پیدا کرد. وولف در این اثر پرده از شخصیت واقعی رئیس‌جمهور آمریکا برداشت و واقعیاتی درباره خانواده ترامپ را افشا کرد. البته نقدهایی که در خصوص کتاب «آتش و خشم» نوشته شد نشان می‌دهد زاویه دید نویسنده در خصوص ناکارآمدی ترامپ به صورت کلی پذیرفته شده اما برخی از ادعاهای او نیز مشکوک است.


حاشیه‌های کتاب «آتش و خشم»

پس از انتشار «آتش و خشم»، ترامپ از طریق وکیلش از ناشر و نویسنده این کتاب شکایت کرد و خواستار جلوگیری از چاپ آن شد. اما این تهدید باعث شهرت بیشتر کتاب شد و فروش آن را افزایش داد.نمودارها میزان فروش کتاب‌هایی را که با رویکرد انتقادی یا حمایتی درباره ترامپ نوشته شده‌اند، نشان می‌دهد

کتاب دیگری که در صدر پرفروش‌های سایت‌های مختلف از جمله آمازون دیده می‌شود، کتابی است از جمیز کومی، رئیس اسبق اف‌بی‌آی. «وفاداری بالاتر»  در هفته نخست انتشار با فروش ۶۰۰ هزار نسخه توانست رکورد «آتش و خشم»، نوشته مایکل وولف را بشکند و در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های سایت آمازون قرار گیرد. اما جیمز کومی در این کتاب چه گفته است؟


ترامپ محصول ساختار و سیاست آمریکاست

کومی در این کتاب، که در تاریخ ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) منتشر شد، به بررسی ویژگی‌های رهبریِ اخلاقی می‌پردازد و پس از بررسی ساختار خانواده‌های مافیایی در آمریکا و دیدگاه سران مافیا نشان می‌دهد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز همان سبک و ویژگی‌های یک رئیس مافیایی را داراست و با همان نگرش بر آمریکا حکومت می‌کند. بخش‌هایی از این اثر نیز به برخی وقایع مهم ریاست جمهوری دونالد ترامپ،‌ ماجرای ای‌میل‌های هیلاری کلینتون، دخالت‌های دولت روسیه در انتخابات آمریکا و رسوایی اخلاقی رئیس‌جمهور منتخب می‌گوید و برش‌هایی ناگفته از نظام فکری و اجرایی ترامپ را که به‌‌نظرِ کومی از نوع روابط خانواده‌های تبهکارِ مافیا در آمریکاست، تشریح می‌کند. «وفاداری بالاتر» با نشان دادن روابط سیاسی در آمریکا، در صدد بیان این نکته است که ترامپ محصول ساختار و سیاست آمریکاست.


ترامپ از نگاه میشل اوباما

کتاب خاطرات میشل اوباما، همسر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا دیگر کتاب پرفروش سال ۲۰۱۸ تاکنون اعلام شده است. این اثر که «شایسته» نام گرفته در واقع چهارمین اثر اوست که تنها در ۱۵ روز نخست دو میلیون نسخه از آن به فروش رفته و به پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا تبدیل شده است.

خاطرات اوباما به جز آمریکا در کانادا، استرالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی و آفریقای جنوبی هم منتشر شده و جزو کتاب‌های پرفروش مطرح شده است. هرچند نویسنده این اثر را یک تجربه کاملاً شخصی می‌داند که در آن سعی دارد از زندگی شخصی‌اش از دوران کودکی تا زمان حضور در کاخ سفید سخن بگوید، اما بخشی از آن به انتقاد از ترامپ اختصاص دارد.


کتاب باب وودوارد جوک است

طبق اعلام سایت آمازون، کتاب باب وودوارد، روزنامه‌نگار کارکشته آمریکایی نیز در صدر پرفروش‌های کتاب در آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون قرار دارد. مؤسسه بارنز اند نوبل اعلام کرده است که سرعت فروش این کتاب در روزهای نخست، بیشترین سرعت را در میان همه کتاب‌ها با این موضوع داشته است. به گفته این مرکز، سرعت فروش «وحشت» پس از کتاب «برو و دیده‌بانی بگمار»، اثر  هارپر لی، بیشترین سرعت فروش را از سال ۲۰۱۵ تاکنون در آمریکا داشته است.

بنا بر آمار منتشر شده، تنها در یک روز تعداد ۷۵۰ هزار نسخه از این اثر در قالب‌های نسخه مکتوب و الکترونیک به فروش رفته است. میزان علاقه به این کتاب، بیانگر اوج نگرانی‌ها از وضعیت کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ترامپ است. انتشار «وحشت» همانند «آتش و خشم»، رییس جمهور آمریکا را نگران کرده است. آنچه کتاب وودوارد را متمامیز می‌کند، گزارش‌های او از حضور چند ساله در واشنگتن است. این کتاب ترامپ را به عنوان یک مدیر نامناسب و نالایق معرفی می‌کند. این در حالی است که ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتشار این کتاب در پیامی توئیتری بار دیگر در انتقاد به آن نوشت: کتاب باب وودوارد جوک، یک حمله دیگر به من و سلسله‌ای از حملات، با استفاده از منابع بدون نام و ناشناس تایید نشده است. خیلی‌ها تاکنون گفته‌اند که سخنانی در این کتاب به نقل از آنها ساختگی است، درست مثل خود کتاب. دموکرات‌ها نمی‌توانند شکست را بپذیرند. من کتاب واقعی را خواهم نوشت!

استقبال از کتاب‌های ضد ترامپ در بازار کتاب آمریکا ادامه دارد. آمارهای اعلام شده تنها مربوط به کتاب‌های مکتوب است؛ گزارش‌ها درباره کتاب‌های دیجیتال نیز نشان می‌دهد که برخی از عناوین یاد شده در این گزارش مورد استقبال علاقه‌مندان به کتاب صوتی و یا الکترونیک نیز قرار گرفته‌اند. استقبال از کتاب‌هایی که ضد او نوشته شده‌اند بیش از هر چیزی بیانگر کم شدن محبوبیت او در میان آمریکایی‌هاست. هرچند برخی معتقدند که نتیجه بیشتری نیز می‌توان از آثار گرفت و آن صدای رسای اعتراض از کاخ سفید به سیاست‌های جاری این کشور است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..