یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری موجب تحرک اقتصادی در حوزه‌ کسب‌وکارهای شهری و محلی و روستایی می‌شود و از این منظر عدالت اجتماعی و اقتصادی را گسترش می‌دهد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری موجب تحرک اقتصادی در حوزه‌ کسب‌وکارهای شهری و محلی و روستایی می‌شود و از این منظر عدالت اجتماعی و اقتصادی را گسترش می‌دهد.

هنرمندنیوزعلی‌اصغر مونسان دوشنبه ۲۱ آبان در آئین افتتاح چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته UNWTO در همدان، با بیان اینکه امیدوارم حضور چند روزه شما و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای گشت‌های شهری محلی مجالی برای بازدید و سیاحت از جاذبه‌های کشور باشد، عنوان کرد: جای خوشحالی است که در سال‌های اخیر شاهد برگزاری همایش‌های بین‌المللی در کشور با رویکرد گردشگری هستیم و تحول این رویدادها انرژی مضاعفی به کالبد صنعت توریست ایران تزریق کرده و فرصتی برای تعامل، هم‌اندیشی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: برگزاری رویداد تبریز ۲۰۱۸، جشن‌های ثبت جهانی آثار ایران، نمایشگاه‌های فاخر میراث فرهنگی، رویداد همدان ۲۰۱۸ و رویداد امروز و برنامه‌های متنوع و پربار این چند روز با حضور شما نشاط ویژه به چرخه فعال گردشگری می‌دهد و مجالی برای هم‌افزایی تجارب بین ما و شما ایجاد می‌کند تا راه‌های پیشرفت را بشناسیم و گام‌های هدفمند برای بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توسعه پایدار برداریم.

وی تأکید کرد: همانطور که می‌دانیم امروزه هیچ تردیدی برای برنامه‌ریزان توسعه در همه جای جهان باقی نمانده که صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی و بیشترین بازده است و با چنین رویکردی شاهد رشد روزافزون گردشگری در جهان هستیم.

مونسان عنوان کرد: گردشگری امروز به عنوان صنعتی پویا اهمیتی روزافزون یافته و در کشورهای درحال رشد با کاهش بیکاری، رشد اشتغال، بهبود توزیع درآمد، تعامل موثر و سازنده جهان و استفاده از منابع سرشار اجتماعی به دنبال گسترش آن به عنوان ابزاری برای توسعه پایدار هستند.

وی تأکید کرد: گردشگری همچنین موجب ایجاد فضای نشاط در ابعاد اجتماعی و فرهنگی و تحرک سایر بخش‌های اقتصادی همچون کسب‌وکارهای شهری، محلی و روستایی می‌شود و عدالت اجتماعی و اقتصادی گسترش می‌یابد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در صنعت وابستگی به تکنولوژی وجود دارد و نیاز به وجود فناوری است اما در گردشگری این وابستگی وجود ندارد و برای ارتقاء این بخش می‌توان به برداشت‌های داخلی تکیه کرد.

وی بیان کرد: در حوزه اشتغال نیز سرعت گردشگری نسبت به سایر بخش‌ها دو و نیم برابر و هزینه ایجاد اشتغال در این بخش یک پنجم تا یک دهم سایر بخش‌های اقتصادی است.

مونسان عنوان کرد: دولت ایران با درک صنعت و اهمیت گردشگری در اقتصاد جهانی برای توسعه پایدار عزم خود را برای ایفای سهم واقعی گردشگری کشور در اقتصاد داخلی و بین‌المللی جذب کرده و برگزاری رویدادهای بین‌المللی به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد در معرفی صنایع گردشگری نقش موثری در معرفی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل این صنعت ایفا کند.

وی افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان در برابر توانمندی‌های گردشگری ایران کاری از پیش نبرده و با توجه به ویژگی فرهنگی توریست در عرصه بین‌المللی و دیپلماسی عمومی مانعی در برابر اشتیاق گردشگران جهانی نبوده تا جایی‌که شمار گردشگران ما نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش نیز داشته است چرا که مردم ایران مردمی صلح‌دوست و میهمان‌نواز هستند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در جهانی که در سایه ارتباطات نمی‌تواند واقعیت‌ها را انکار کرد خوبی‌های و جاذبه‌های ایران را نمی‌توان تحریم و گردشگران جهان را از تماشای ایران محروم کنند.

وی بیان کرد: با وجود فشارهای ایران‌هراسی، شاهد رشد گردشگری در ایران بودیم و با مشارکت فعالانه بخش غیردولتی و بخشی از سرمایه‌گذاران خارجی شاهد اجرای ۱۹۰۰ پروژه در حوزه زیرساخت با حجم سرمایه‌گذاری افزون بر ۶ میلیارد دلار هستیم و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت دوازدهم ۱۲۰۰ پروژه را به تمام برسانیم که با این اتفاق وضعیت زیرساخت‌ها بهبود پیدا خواهد کرد.

مونسان افزود: این واقعیت محرزی است که جاذبه‌های ایران غنای این سرزمین در گردشگری را به نمایش می‌گذارد، وجود یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی، هزاران اثر ثبت شده ملی و ثبت ۲۳ اثر به عنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر گردشگری قرار داده است.

وی تأکید کرد: قدمت و تمدن هفت هزار ساله، کثرت آثار بی‌بدیل طبیعی، آب و هوای ۴ فصل، جلوه‌های متنوع فرهنگی و وجود قومیت‌های مختلف با آداب و رسوم جذاب ایران را به گنجینه آثار گردشگری مادی و معنوی و تابلوی زیبا از جاذبه‌های گردشگری تبدیل کرده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: برخورداری از بالاترین ضریب امنیت، پایین بودن هزینه‌های سفر، ارائه تسهیلات متنوع به گردشگران و میهمان‌نوازی متنوع اقوام مختلف شرایط مناسبی از میزبانی را فراهم کرده است.

وی افزود: در این میان شاهد رصد دقیق نهادهای بین‌المللی گردشگری برای شناخت ظرفیت‌های بالقوه کمتر شناخته شده هستیم و در این مسیر روشن است که جهان داشته‌های ایران را به رسمیت می‌شناسد.

مونسان تصریح کرد: معرفی همدان به عنوان مقصد گردشگری پویا در سطح جهان دستاوردهایی همچون برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از رویداد مذکور به منظور جذب گردشگر و معرفی ظرفیت گردشگری شهر همدان به سفرا و نمایندگان آسیایی، ایجاد بستر تعامل و جذب سرمایه‌گذاران فعال را به همراه خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسیایی، برگزاری کنفرانس کشورهای آسیایی و چهلمین اجلاس اعضای جهانی در همدان در کنار سایر رویدادهای در حال اجرا و رویدادهای ماه‌های آینده، زمینه‌های مختلفی فراهم می‌کند.

مونسان افزود: همدان له عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دارای ۱۸۰۰ اثر شناخته شده و جاذبه غار و عناوین بین‌المللی مبل و منبت تویسرکان و ملایر و لالجین است.

وی تصریح کرد: بسته متنوع و غنی و مفیدی که برای حضور دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، رئیس و اعضای وابسته UNWTO، میهمانان و فعالان داخلی گردشگری و همچنین خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی حول محور همدان ۲۰۱۸ و به انگیزه برگزاری چهلمین اجلاس تدارک دیده شده، مجموعه‌ای است که از چند ماه قبل با تشکیل ۱۵ کمیته برنامه‌ریزی شده تا اینکه از چند روز قبل آغاز شده و برنامه‌هایی همچون آئین افتتاحیه کنونی، سمینار بین‌المللی بهره‌گیری گردشگری فرهنگی از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی نخبه این عرصه در قالب پنل‌ها و کارگاه‌های تخصصی و روزآمد، نمایشگاه استارت‌آپ‌های گردشگری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری برای ارائه دستاوردهای این شاخه نوین و کارآمد در صنعت توریسم، تورهای سیاحتی آشنایی با جاذبه‌های استان همدان و دیگر برنامه‌های جذاب و مفید را دربرمی‌گیرد تا بتوانیم میزبان شایسته‌ای باشیم و با خاطره‌ای خوش و دستانی پر به عنوان پیام‌آور مهر و دوستی ما ایرانیان برای مردمان سرزمین‌تان، به کشور خود بازگشته و همراه با هموطنان خود باردیگر به ایران بیایید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..