سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور:

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور با تاکید بر ضرورت برندسازی و معرفی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی گفت: این مناطق به عنوان مسیر و مقصد «گردشگری هنری» به گردشگران داخلی و خارجی معرفی می‌شوند.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور با تاکید بر ضرورت برندسازی و معرفی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی گفت: این مناطق به عنوان مسیر و مقصد «گردشگری هنری» به گردشگران داخلی و خارجی معرفی می‌شوند.

هنرمندنیوز: چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تهران با شعار سفرهای ایمن و مسئولانه از روز سه‌شنبه (پنجم اسفند ۹۹) به مدت چهار روز تا هشتم اسفند در محل دائمی نمایشگاه‌ها و با حضور فعالان صنعت گردشگری و هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی در تهران برگزار شد؛ در این نمایشگاه حدود ۱۶۰ شرکت فعال در حوزه گردشگری حضور داشتند سه سالن به حوزه گردشگری و یک سالن به آثار و محصولات هنرهای سنتی استان ها و معرفی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع اختصاص داشت.

پویا محمودیان درباره برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی به صورت مشترک و در کنار یکدیگر، گفت: گردشگری و صنایع‌دستی دو بال پرواز اقتصاد مردم پایه هستند و با رویکرد هم‌افزایی و هم‌گرایی به این دو بخش، از سال گذشته تصمیم گرفته شد نمایشگاه این دو حوزه همزمان و در کنار هم برگزار شود تا فعالان حوزه گردشگری و صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی با توانمندی‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت در همه جهان بسیار متفاوت بود و نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران در شرایط بسیار سخت و دشوار با تمهیدات لازم و رعایت و کنترل شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا برگزار شد.

محمودیان بیان کرد: از ابتدای سال ۹۹ با توجه محدودیت‌هایی که برای اجتماعات و نمایشگاه‌ها ابلاغ شده بود، عملا بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و به تبع آن بازار و اقتصاد صنایع‌دستی، صادرات رسمی و چمدانی (غیر رسمی) با یک وقفه و رکود بی‌سابقه روبه‌رو شد؛ البته با روش‌های متمایز و برای گذر از این چالش و گشایش فضا، برگزاری نخستین نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی را با شرایط کاملا رایگان برای هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی و در نظر گرفتن ۳۰درصد تخفیف‌های ارسال پستی برای خریداران برنامه‌ریزی و اجرا کردیم.

وی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تامین امنیت بهداشتی و سلامت هنرمندان را اولویت برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگری دانست، گفت: در این دوره نمایشگاه، فضای نمایشگاه صنایع دستی را محدود به یک سالن و با تعداد محدودی از هنرمندان از استان‌ها که تمایل به حضور در این رویداد داشتند برنامه‌ریزی کردیم و البته بر اساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی بازدید عمومی هم ایجاد نشد.

هنرمندان صنایع دستی تسلیم کرونا نشدند

محمودیان تصریح کرد: بعد از یک سال رکود نمایشگاهی امیدوارم با همه محدودیت‌هایی که در نمایشگاه‌های حضوری و فیزیکی امسال رعایت شد هنرمندان فروش خوبی داشتند. بیشر آنها بر اساس ثبت سفارش های آنلاین انجام گرفت و هنرمندان و صنعتگران با رضایتمندی نسبی به استان‌های خود بازگشتند؛ امیدواریم سال آینده با عبور از بحران کرونا بتوانیم نمایشگاه را وسیع‌تر و پر شورتر و البته با حضور مردم برگزار کنیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور با اشاره به روحیه و انگیزه و استقامت هنرمندان صنایع دستی در شرایط سخت این چند سال تحریم و یک سال کرونا، گفت: هنرمندان صنایع‌دستی نشان دادند تسلیم سیاهی کرونا نشدند و با همه فشارهای روحی و اقتصادی که این بیماری به این حوزه تحمیل کرد، ناامید نشدند، آنها در سخت‌ترین شرایط با وجود همه مشکلات، تولید صنایع‌دستی را ادامه دادند. ما هم در حد توان و بضاعت با جلب همکاری و هم‌افزایی سایر نهادها تلاش کردیم اندکی از مشکلات هنرمندان این حوزه را برطرف کنیم، البته با توجه به مسائل و مشکلات هنرمندان کارهای بیشتری هم باید انجام شود.

روستاهای جهانی صنایع دستی مقصد گردشگری

محمودیان با اشاره به ثبت ۵۲ شهر و روستای ملی صنایع‌دستی و ثبت ۱۱شهر و ۳روستای صنایع‌دستی کشور در شورای جهانی صنایع‌دستی، گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی فرصت مناسبی برای معرفی شهر و روستاهای صنایع دستی ملی و جهانی است، این مناطق اکنون به عنوان برندهای صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور هستند و باید به گردشگران بیشتر معرفی شناخته شوند. تلاش می‌کنیم این مناطق را به عنوان مقصد و هدف گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم.

وی با اشاره به ضرورت طراحی تورهای هدفمند به سوی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی بیان کرد: برنامه‌ریزان گردشگری و تورگردانان در این زمینه می‌توانند بر طراحی و اجرای تورهایی با مفهوم گردشگری هنری تمرکز کنند، سفرها را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که گردشگران داخلی و خارجی، از کارگاه‌های تَوبافی (حوله‌بافی) در روستای جهانی خراشاد در استان خراسان‌جنوبی بازدید کنند و یا با سفر سیستان‌وبلوچستان از  کلپورگان -روستای جهانی سفال و اولین روستای جهانی صنایع‌دستی- بازدید کنند و از نزدیک ببینند زنان و مردان و هنرمندان در کارگاه‌های تولیدی چگونه این محصولات بی‌نظیر و منحصربه‌فرد را تولید می‌کنند و به صورت مستقیم این محصولات را از تولیدکننده به عنوان سوغات و رهاورد سفر خریداری کنند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور با اشاره به تشکیل شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در تاکید کرد: برای هر کدام از این شهرها و روستاها برنامه و نقشه راه در معاونت صنایع دستی وزارتخانه تدوین و به استان‌ها ابلاغ شده است؛ امسال شهرداری‌ها، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به عنوان حامی در کنار هنرمندان این مناطق قرار گرفتند. در نمایشگاه در سردر غرفه‌ها عنوان روستاها و شهرهای صنایع دستی ملی و جهانی ثبت و معرفی شد، این گام‌های اول برندسازی و معرفی این مناطق است، این ظرفیت‌ها و دارایی‌ها باید به مردم کشور و جهان معرفی شوند.

تجهیز و طراحی بوتیک‌هتل‌ها با محصولات صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی

محمودیان گفت: اینکه فعالان صنایع‌دستی و گردشگری در کنار هم در قالب یک نمایشگاه قرار گرفتند باعث شد اجزا و ارکان صنعت گردشگری از دفاتر خدمات گردشگری و تورگردانان تا هتل‌داران و هتل‌سازان و راهنمایان تور با ظرفیت‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی آشنا شوند، کیفیت و مرغوبیت محصولات را از نزدیک ببینند تا بتوانند هم از بعد ترویجی و هم از بعد کارکردی در تاسیسات و بخش‌های مرتبط با فعالیت خود استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: صنایع‌دستی این قابلیت را دارد که در بخش‌های مختلف بوتیک‌هتل‌ها از طراحی اتاق‌ها و تجهیز رستوران‌ها تامین ظروف، از محصولات منحصر و منسوب به همان منطقه یا بخش‌های مختلف کشور استفاده کنند، که هم به طراحی و نماسازی و روح بخشی در فضاهای اقامتی و پذیرایی در تاسیسات گردشگری کمک می‌کند و هم باعث رونق در اقتصاد و بازار صنایع‌دستی می‌شود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی کشور با اشاره به نزدیک‌بودن نوروز و بهار و آغاز سال جدید گفت: طبق سنت ایرانیان خانه‌تکانی‌ها نوسازی‌ها و طراحی داخلی خانه‌های ایرانی در راه است، امیدواریم مردم با خرید صنایع‌دستی داخلی و تولیدات هنرمندان ایرانی علاوه بر حمایت از صنایع‌دستی کشور با بردن هنر ناب ایرانی به خانه‌های خود، روحیه و حالشان بهتر شود که رسالت ذاتی و اصلی هنر است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..