جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ۲ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

به تهيه كنندگي موسسه آواي دوران برگزار شد

الار وحدت تهران در گرم ترین روزهای پایتخت میزبان تازه‌ترین دور کنسرت های گروه لیان بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان در روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه بود.
الار وحدت تهران در گرم ترین روزهای پایتخت میزبان تازه‌ترین دور کنسرت های گروه لیان بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان در روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه بود.

هنرمندنیوزالار وحدت تهران در گرم ترین روزهای پایتخت میزبان تازه‌ترین دور کنسرت های گروه لیان بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان در روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه بود.
در این کنسرت که به همت موسسه «آوای دوران» به تهیه‌کنندگی رسول ترابی و سمیه کاویانی برگزار شد، گروه «لیان» بوشهر که عمدتا به اجرای نغمه های شاد موسیقی جنوب کشورمان می‌پردازد، به اجرای قطعات منتخب سال‌های اخیر خود پرداخت و با استقبال ویژه مخاطبان مواجه شد.
این گروه که برای سومین بار و با فاصله کمتر از یک ماه، تابستان تهرانی‌ها را در تالار وحدت، همرنگ آواها و نواهای نخلستان‌های جنوب ایران و امواج خلیج فارس می کرد، با اجرای قطعاتی از مناطق مختلف، کوشید تا پیام آور دوستی برای اقوام ایرانی، به ویژه کویر مرکزی و جنوب ایران باشد.

«چغول» با شعری از فرج‌الله کمالی، ترانه محلی گناوه ای به نام «زینو»، «نی مه» با اشعار فولک بوشهر و فایز دشتسانی؛ اجرای حرکات آیینی«کلاغ»، خیام خوانی با اشعار محلی بوشهر و قطعاتی از شاهرخ سروری، نوازندگی نی جفتی «عبدالحلیم حافظ»، «زی الهوا»، «الحسبی و داد»، «قلعه» از محمد بیابان و«تینا» از فرشید تربیت عمده آثاری بودند که در این کنسرت پیش روی مخاطبان قرار گرفت. محسن شریفیان که تاکنون آثار پژوهشی و آموزشی متعددی را در عرصه موسیقی جنوب منتشر کرده بین هر یک از اجراها، توضیحاتی را پیرامون قطعات ارائه می‌داد.

اجراهای گروه بین‌المللی لیان با پشتوانه پژوهش‌های محسن شریفیان برای علاقمندان به موسیقی تلفیقی و موسیقی نواحی ایران، به نوعی ورکشاپ و کارگاه‌ آموزشی محسوب می‌شود که مخاطب را با سبک‌های مختلف موسیقی منطقه جنوب آشنا می‌کند. به این نوع انتقال دانش و فن، قطعا میتوان به عنوان اولین شتاب دهنده در صنعت موسیقی نگاه کرد. این در حالی است که تاکنون غیر از گروه «لیان» و تعدادی انگشت شمار از گروه‌های دیگر کمتر به برگزاری کنسرت‌های این چنین اقدام کرده‌اند.

محسن شریفیان در کنسرت شب گذشته خود که با خوانندگی محمد بحرانی در اجرای یکی از قطعات همراه بود، با روایت یک داستان طنز از درخواست تعدادی از اهالی شهرستان دشتی پیرامون یک حادثه زیست محیطی سخن گفت. وی قبل از اجرای قطعه «قلعه» در قالب داستان طنزی به نام «عبدالرضا مارم» که در گذشته سفارش‌های مردم را از کشورهای مختلف می آورده است، گفت: این روزها مردم شهرم از سر ناچاری می‌خواهند که در کنسرت‌های تهران صدای آن‌ها باشم در این راستا اهالی شهرستان «دشتی» نامه‌ای با امضای شش هزار نفر در مورد خطر محیط زیستی در «کوه بیرمی» نوشته و خواستار لغو مجوز فعالیت معدنی شده‌اند که در آن منطقه محافظت شده، در حال لطمه زدن به جانوران و گیاهان منحصر به فرد آن منطقه شده است.

علی ضیاء، آریا عظیم‌نژاد، حمید متبسم، حمید آذرنگ، محمد بحرانی و احسان عبدی‌پور مهمانان شب گذشته کنسرت لیان بودند.

محسن شریفیان نوازنده نی انبان، فلوت و نی جفتی، اُکلو فرامرزی خواننده، آکا صفوی، توفیق مقدم نوازنده کونگاه و دایره ، امین سلیمیان نوازنده دم دم و بوق شاخی، حسین کاوه خو نوازنده عود، فرزاد خسروی نوازنده بیس، محمود بردک نیا نوازنده دمام و بوق شاخی، حمید اکبری نوازنده تمپو و کاخن، مرتضی پالیزبان نوازنده ضرب و تمبو گروه اجرایی کنسرت گروه «لیان» در تالار وحدت را تشکیل می دادند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..