دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گزارش هنرمند از نشست خبری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران»:

نشست خبری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» در خانه هنرمندان برگزار شد.
نشست خبری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» در خانه هنرمندان برگزار شد.

هنرمندنیوز: نشست خبری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» با حضور افشین شاهرودی، رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران، رامیار منوچهرزاده، دبیر نهمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران و زانیار بلوری، مدیر کارگروه جوانان ۱۰ روز با عکاسان ایران، در خانه هنرمندان برگزار شد.

سالهاست دوسالانه‌ها و سالانه‌های عکاسی برگزار نمی‌شود

در ابتدای این جلسه افشین شاهرودی با بیان این که ۱۰ روز با عکاسان به مهمترین رویداد عکاسی ایران تبدیل شده است، گفت: در شرایطی که سالهاست دوسالانه‌ها و سالانه‌های عکاسی برگزار نمی‌شود و رویداد جدی در این حوزه نداریم، ۱۰ روز با عکاسان توانسته شرایطی را فراهم کند که عکاسان دور هم جمع شوند. در هشت دوره گذشته ما تجربیات زیادی داشتیم و از هر دوره درس‌هایی گرفتیم، اما این دوره چند ویژگی مهم دارد و مهمترین آن‌ها حضور جوانانی است که در این مدت شبانه روزی کار کرده‌اند. البته از دوره پنجم و ششم انجمن به این موضوع توجه کرد و در هشتمین دوره به نوعی دست به جوانگرایی زد و شرایطی را فراهم کرد که دوستان جوان بیشتری در رویداد ۱۰ روز با عکاسان فعال باشند. در این دوره عملاً جوانان درگیر برنامه‌های ۱۰ روز با عکاسان شدند و خوشحالم که عزیزان جوان و با انگیزه در کنار دوستانی که از ابتدا در کنار انجمن بودند کار را به شکل مطلوب پیش می‌برند.

شاهرودی با بیان این نکته که پیش از این قرار بود که نهمین دوره ۱۰ روز با عکاسان مهر و آبان ۱۴۰۱ برگزار شود، اما به دلیل شرایط اجتماعی خاصی که در کشور وجود داشت این رویداد به تعویق افتاد و بعد از شش ماه آن را کلید می‌زنیم، گفت: به سهم خودم برای برگزارکنندگان این رویداد آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در پایان این رویداد بتوانیم سرمان را بالا بگیریم و موفقیت آن را با هم جشن بگیریم.

«ده روز با عکاسان ایران» جریانی متمرکز است

در ادامه رامیار منوچهرزاده گفت: ویلین دوره ده روز با عکاسان ایران سال ۹۱ برگزار شد و به جز دوران کرونا در هیچ سالی این رویداد تعطیل نشده بود. از نظر من ۱۰ روز با عکاسان مهم‌ترین همایش و جریانی است که به عکاسی ایران اختصاص دارد و در نبود سالانه و دوسالانه‌ها نقش پررنگی را ایفا می‌کند. این رویداد جریانی متمرکز است که عکاسان را در موقعیتی قرار می‌دهد که به صورتی ویژه به عکاسی نگاه کنند و بخش دیگر آن مربوط به کل جامعه و نگاهی است که می‌توانند به عکاسی پیدا کنند.

منوچهرزاده افزود: وقتی به عنوان دبیر این دوره ۱۰ روز با عکاسان انتخاب شدم ویلین چیزی که به آن فکر کردم این بود که شاکله دوره هشتم حفظ شود، به همین دلیل چهار کیوریتوری که در آن دوره حضور داشتند این بار جزء دویران و نامینیتورها هستند. به نظر می‌آید یکی از بزرگترین معضلاتی که در فعالیت‌های مختلف کشور ما وجود دارد این است که با روی کار آمدن هر گروه و مدیر جدیدی تمام کارهای دوره‌های قبلی نادیده گرفته می‌شود و تغییرات زیادی رخ می‌دهد، ولی ما می‌خواستیم تجربیات گروه قبلی را استفاده کنیم و قاعده کیوریتوریال که در دوره قبلی بود حفظ شود. البته آن‌ها در این دوره به عنوان نامینیتور فعالیت کردند و عکاس‌ها را برای شرکت در این رویداد معرفی و نامزد کردند. این ۱۰ نفر به فضای آکادمیک متصل هستند و توانستند افراد جدیدی را به ما معرفی کنند. چند نفر از آن‌ها نیز در شهرهای دیگر حضور دارند و همین باعث شد بتوانیم دایره عکاسان شرکت‌کننده در رویداد را گسترش دهیم.

پس از آن زانیار بلوری درباره شکل گیری کارگروه جوانان گفت: رامیار منوچهرزاده این پیشنهاد را به من داد که فضایی فراهم کنیم تا نسل جدید عکاسان ایران که بیشتر در فضای دانشگاهی حضور دارند و در غیاب رویدادهای رسمی سعی می‌کردند اتفاقاتی را در فضای آکادمیک خود رقم بزنند، وارد کار شوند. آن‌ها پتانسیل و شوق زیادی دارند اما شرایطی که جامعه دارد باعث شده است که این نسل کمی گوشه گیر و افسرده شود. حال فرصتی وجود دارد که بتوانیم چشم‌اندازی پیش روی نسل جوان فراهم کنیم و کار گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف که در عکاسی فعال بودند شکل دادیم. سعی کردیم یک گروه منسجم ایجاد کنیم و نمایندگانی از دانشجویان عکاسی دانشگاه نیشابور، دانشگاه هنر و دانشگاه تهران را گرد ویردیم.

تمایل داریم نسل جوان پای کار بیایند

بلوری ادامه داد: کلیات رویکردی که در این دوره ۱۰ روز با عکاسان وجود دارد، به خصوص در زمینه برگزاری نشست‌ها، توسط این شورا تعیین شده است. علویه بر کار اجرایی که در این زمینه دانشجویان بسیار زیاد تلاش کردند، تصمیم‌گیری‌ها درباره نحوه برگزاری برنامه‌ها با همفکری این عزیزان صورت گرفت. ما دوست داریم این فرصت پیش بیاید که نسل جوان پای کار بیاید تا در سال‌های بعدی آن‌ها سکاندار اصلی کار باشند و از نظر فکری و اجرایی در ساختار انجمن و ۱۰ روز با عکاسان حضور داشته باشند. ما هر کاری انجام می‌دهیم به شوق این است که آینده‌ای برای جوانان عکاس ایجاد شود و آن‌ها برای پرداختن به کاری که به آن علاقه دارند فرصت پیدا کنند.

مهمترین تغییر ایجاد کارگروه جوانان است

در ادامه منوچهر زاده درباره تفویت‌های این دوره ۱۰ روز با عکاسان نسبت به دوره قبلی گفت: مهم‌ترین این تغییرات ایجاد کارگروه جوانان است که به نظر من مهم‌ترین رکن این رویداد است. هشت نفر اعضای کارگروه جوانان به عنوان قدرت‌هایی که نشاط و هیجان جوانی دارند در کنار فرد با تجربه‌ای مثل زانیار بلوری که مدیر کارگروه است، در این چند ماه هسته اصلی رویداد ۱۰ روز با عکاسان را شکل دادند.

وی با اشاره به چاپ کتاب نمایشگاه گفت: سعی کردیم یک کتاب با کیفیت توسط یک نشر معتبر داشته باشیم تا به عنوان سندی از این دوره باقی بماند. محدودیت سنی که در دوره هشتم وجود داشت در این دوره هم در نظر گرفتیم و فقط یک نفر از شرکت‌کنندگان بالای ۴۰ سال سن دارد، اما میانگین سنی امسال ۳۰ تا ۳۱ سال است که مرز بین پختگی و جوانی و انرژی عکاس است. نکته مهم دیگر این دوره استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی بود تا این امکان را فراهم کنیم که در شرایط اقتصادی جامعه بتوانیم این همایش را به شکلی محترمانه با بالاترین کیفیت برگزار کنیم. در این دوره قصد داشتیم کیفیت چاپ و ارائه آثار در بالاترین حد ممکن باشد زیرا این حلقه مفقوده فعالیت‌های نمایشگاهی در ایران است و معمولا آثاری که به نمایش در می‌آید از نظر فنی کیفیت مناسبی ندارند. تحقق این مسأله مهمترین اتفاقی است که در این دوره رخ داد و عملی شدن آن فقط با امکانات بخش خصوصی امکان‌پذیر بود.

در ادامه بلوری درباره جزییات برگزاری نهمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران گفت: مراسم افتتاحیه روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه، ساعت ۱۶ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و با توجه به این که مراسم اختتامیه نداریم، در روز افتتاحیه از ۴۰ برگزیده و شرکت‌کننده این رویداد که آثارشان به نمایش درمی‌آید، تقدیر می‌شود. همچنین تقدیر و یادبود یحیی دهقانپور بخشی از این برنامه است و یادی خواهیم کرد از عزیزان عکاسی که از دوره هشتم تا به حال بر اثر کرونا یا اتفاقات دیگر از بین ما رفته‌اند. با توجه به تعطیلی روزهای شنبه خانه هنرمندان، در سایر روزها نگارخانه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۲۱ میزبان علاقه‌مندان هستند. همچنین هر روز ساعت ۱۸ یک نشست تخصصی برگزار خواهیم کرد که برنامه آن‌ها را کارگروه جوانان با توجه به مسائل روز جامعه عکاسی انتخاب کرده است و موضوعاتی از جمله عکاسی در مناسبات اجتماعی، عکاسی و هوش مصنوعی، عکاسی زنان ایران و… را شامل می‌شود. علویه بر این جلسات بررسی و نقد آثار نمایش داده شده در این رویداد نیز برگزار خواهد شد.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..