سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ۵ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگو با رضا توکلی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون:

رضا توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون با اشاره به شرایط نامناسب عقد قرارداد با بازیگران پیشکسوت، صاحبان پروژه‌ها را غالبا تاجر و کاسب توصیف کرد که بازیگر توان چانه‌زنی با آن‌ها را ندارد!
رضا توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون با اشاره به شرایط نامناسب عقد قرارداد با بازیگران پیشکسوت، صاحبان پروژه‌ها را غالبا تاجر و کاسب توصیف کرد که بازیگر توان چانه‌زنی با آن‌ها را ندارد!

رضا توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون، درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود، با بیان این نکته که این روزها فیلمنامه‌ای در دست دارد و مشغول مطالعه آن برای تصمیم‌گیری است، گفت: تا قبل از آن و در حدفاصل حدود دو سال بعد از سریال «احضار»، کار دیگری در سینما و تلویزیون نداشتم و بیشتر مشغول پرداختن به امورات روزمره زندگی خود بود.

بازیگر فیلم سینمایی «مریم مقدس» درباره حضور پررنگ‌تر خود در مجموعه‌های تلویزیونی به نسبت کارهای سینمایی، با اشاره به این نکته که سال‌ها پیش تجربه‌ای از حضور در یک پروژه سینمایی داشته است، افزود:  خاطرم هست دوستان همکارم در آن پروژه می‌گفتند چطور ممکن است با این سطح از توانایی و پتانسیل بازیگری در کارهای سینمایی حضور نداری؟ البته بحثم تعریف از خود نیست بلکه یادآوری این است که توانایی‌های نسل من و امثال من در حال از بین رفتن است و نتوانسته‌ایم آن را به نسل‌های بعد منتقل کنیم.

وی در پاسیخ به این سؤال که چرا در کارهای سینمایی حضور ندارد، ادامه داد: واقعاً خودم هم نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده، ساده‌ترین پاسخ این است که ایفای نقش در فیلم‌های سینمایی به من پیشنهاد نمی‌شود.‌

شجاعت و جسارتی که باید در فیلمسازان ما باشد، وجود ندارد

وی در بخشی دیگر از این گفتگو با تأکید بر این مفهوم که شجاعت و جسارتی که باید در فیلمسازان ما باشد، وجود ندارد، اضافه کرد: همه شرایط اطرافمان از شرایطی اقتصادی تا وضعیت اجتماعی دست به دست هم داده تا فیلمسازان کمتر ریسک کنند؛ من اما معتقدم همه ما باید ریسک کنیم تا به موقعیت‌های بهتر برسیم.

راهی را تا به امروز طی کرده‌ایم که به یک ناکجاآباد ختم شده است

بازیگر سریال «دردسرهای شیرین» با بیان این نکته که به تازگی حضور در یک سریال خانگی به او پیشنهاد شده است و پیش‌تر هم برای سریال «مانکن» پیشنهاد داشته است، اظهار داشت: برخی از این پروژه‌ها برای دعوت به همکاری جملاتی می‌گویند مثل این که این نقش را فقط توکلی می‌تواند بازی کند؛ با نهایت صداقت هم می‌گویم گاهی برای حضور در این پروژه‌ها گول می‌خورم و در موقعیتی خاص قرار می‌گیرم.

توکلی «برای تو می‌میرم» به کارگردانی عباس مرادیان را آخرین تجربه‌اش در شبکه نمایش خانگی برشمرده و با بیان این نکته که به نظرش در نقطه درستی وارد قصه می‌شود و حضور مؤثری در داستان دارد، بر لزوم گفتگو درباره شرایط حاکم بر بازیگری در سینما، تلویزیون و شبکه خانگی، تأکید و تصریح کرد: از این شرایط سخت، دلگیرم و این مختص من هم نیست؛ بسیاری از بچه‌های هم‌دوره من از این شرایط دلخور هستند چرا که نتوانسته‌اند و نمی‌توانند به حق‌شان برسند؛ هنوز شرایطی که مطلوب همه هنرمندان ما باشد در این عرصه به‌وجود نیامده است؛ راهی را تا به امروز طی کرده‌ایم که به یک ناکجاآباد ختم شده است.

بازیگر مجموعۀ تلویزیونی «دادستان» درباره واکنش‌های مردم در کوچه و خیابان، خاطر نشان کرد: به خدا قسم می‌خورم که اگر این مردم فداکار و هنردوست نبودند، شاید ما تا به امروز در این عرصه نبودیم.

وی با اشاره به این نکته که هنوز مردم کوچه و بازار وقتی او را می‌بینند، سراغ می‌گیرند که آیا امسال هم ماه‌رمضان در تلویزیون هست یا نه، تأکید کرد: این امر به این دلیل است کهگویی مردم خاطرات رمضانی خوبی از حضور من در تلویزیون دارند؛ اما چرا کارگردان‌ها سراغ من نمی‌آیند فکر می‌کنم دلیلش روشن باشد. سینما هم که تکلیفش روشن است!

در همه جای دنیا هنرمندان اصیل یک فرصت هستند

وی هنرمندان متعهد و اصیل را که هنرنمایی‌های‌شان با لایه‌های زیرین جامعه ارتباط برقرار کرده است، در همه جای یک فرصت خاص برشمرده و با بیان این نکته که این هنرمندان به‌خصوص این دست از بازیگران یک فرصت برای جامعه ما نیز هستند، یادآور شد: باید پرسید چه می‌شود که یک جامعه نمی‌تواند از هنرمندان شاخص و یا حتی چهره‌های ورزشی مطرح خود برای رسیدن به اهداف فرهنگی و هنری خود استفاده کند؟ چطور می‌شود در همین ایام برگزاری نمایشگاه کتاب شاهد تبلیغ کتاب از سوی هیچ هنرمند و چهره مطرحی نیستیم؟ در همه جای دنیا مردم هنرمندان خود را دوست دارند چرا که با ما اشک ریخته‌اند و با ما خندیده‌اند. تولکی با بیان این نکته که مردمی که ایران را دوست دارند، هنرمندان ایران را هم دوست دارند؛ گفت: باید از بازی‌های سیاسی عبور کنیم.

توکلی درباره خاطرات خود از مواجهه مردم با خودش گفت: چند وقت پیش مجبور شدم برای یک کار اداری وارد یک سازمان دولتی بشوم. از همان در ورودی که عبور کردم، پرسنل دهان به دهان می‌گفتند؛ «اون بازیگر قالتاقه اومده!» (می‌خندد) از بس نقش‌های منفی و دودوزه بازم در ذهن‌شان مانده بود، این‌طور من را به هم معرفی می‌کردند. مثلاً در سریال‌های «زیرزمین» و یا «کیمیا» نقش‌هایی داشتم که غالباً بدجنس بودند و آخر سر هم به هیچ پول و نوایی نرسیدند! کمااینکه در زندگی واقعی هم هیچ‌گاه به پول نرسیدم!

زنی که به پشت‌صحنه آمد و خواست شوهرش را نصیحت کنم!

بازیگر مجموعۀ تلویزیونی «پنج کیلومتر تا بهشت» در ادامه، با اشاره به این نکته که مردم معمولاً بازیگران را با نقش‌هایشان به جا می‌آورند، افزود: در میان نقش‌هایی هم که داشتم سریال «او یک فرشته بود» داستان خاص خودش را داشت؛ خدا رحمت کند حسن جوهرچی را، خاطرم هست روزی در اتوبان نیایش مشغول تمرین دیالوگ‌ها با حسن جوهرچی بودیم که مدیر صحنه آمد و گفت آقای توکلی این خانم با شما کار دارد. تعجب کردم. وقتی رفتم ببینم چه کار دارد، دیدم خانمی چند شب آمده و پیگیر بوده تا من را ببیند. وقتی پرسیدم کارت چیست؟ گفت همسرم سر به راه نیست و می‌شود دو ساعت به منزل ما بیایید و او را نصیحت کنید تا دست از کارهایش بردارد!

این بازیگر ادامه داد: کلی توضیح دادم که خانم من بازیگر هستم و آن‌ها که نصیحت می‌کردند، نقش‌هایی بودند که من بازی می‌کردم؛ این موفقیت بسیار مهمی برای یک بازیگر است که مخاطب او را در قالب یک کاراکتر باور کند. گاهی در خلوت می‌گویم خدایا من چه کرده‌ام که این مردم با معرفت این اندازه در حق من لطف دارند؟

توکلی درباره مشکلات موجود در زمینه تعیین دستمزد بازیگران پیشکسوت با اشاره به این نکته که این مشکلی است که برای خیلی از بازیگران با سابقه اتفاق می‌افتد، ادامه داد: به تازگی با خانم بازیگر پیشکسوت تجربه همکاری داشتم که در پشت دوربین متوجه شدم مدام دارد سرش را تکان می‌دهد و افسوس می‌خورد. وقتی دلیلش را پرسیدم گفت، متأسفانه ما بعد از ۷۰ سال هنوز هم داریم رکب می‌خوریم. پرسیدم چطور؟ متوجه شدم بحثش مربوط به قرارداد و مبلغ دریافتی است. واقعیت این است که هنرمندان هیچ‌گاه در زمینه توافق برای مسائل مالی موفق نبوده‌اند. آن تعداد استثنا را کاری ندارم اما حرفم این است که غالب ما وقتی وارد اتاق تولید یک پروژه می‌شویم، با یک کاسب و تاجر مواجه می‌شویم! طبیعی است که در برابر یک کاسب حرفه‌ای زبان ما بسته باشد!

ما توان گفتگو و چانه‌زنی بر سر مباحث مالی را نداریم

بازیگر سریال «چهار چرخ» ضمن ابراز تأسف از این امر که این حرفه بازنشستگی هم ندارد و اتفاقاً به دلیل همین نابه‌سامانی‌هایی که در این حرفه وجود دارد، برخی از همکاران او دچار عارضه‌های قلبی و مغزی می‌شوند، اضافه کرد: این واقعیت است که ما توان گفتگو و چانه‌زنی بر سر مباحث مالی را نداریم و این نکته نیز واقعیت است که اکثر بازیگران دستمزدهای آن‌چنانی نمی‌گیرند و البته مرسوم هم نیست که عدد و رقم اعلام کنیم.

این بازیگر باسابقه در پایان گفت: این درست است که گاهی یک نقش برای من مهمتر از دستمزدش می‌شود اما زمانی هم هست که شرایط ایده‌آلی برای خلق یک کاراکتر جدید داریم. اهل گله کردن هم نیستم و تا زمانی که بتوانم و تخصصش را داشته باشم، کار خودم را انجام می‌دهم. هیچ‌گاه هم برای کارم کم نمی‌گذارم. طوری زندگی کرده‌ام که نیازمند هیچ‌کس نباشم.

 

  • زهرا منصوری

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..