دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیر تماشاخانۀ سنگلج مطرح کرد:

مدیر تماشاخانه سنگلج با ابراز تاسف از فاصله‌ای که بین بدنه دانشگاهی با نمایش‌های ایرانی افتاده، از تشکیل باکس دانشجویی این تماشاخانه خبر داد.
مدیر تماشاخانه سنگلج با ابراز تاسف از فاصله‌ای که بین بدنه دانشگاهی با نمایش‌های ایرانی افتاده، از تشکیل باکس دانشجویی این تماشاخانه خبر داد.

هنرمندنیوزپریسا مقتدی درباره تشکیل باکس دانشجویی در تماشاخانه سنگلج که اخیرا کار خود را با اجرای نمایش «کنیزک و پادشاه» آغاز کرده، گفت: از سال گذشته در شورای هنری تماشاخانه «سنگلج» متشکل از آقایان داود فتحعلی‌بیگی، شهرام زرگر، هادی عامل و محمود زنده‌نام بحث آموزش نمایش‌های ایرانی بیشترین دغدغه ما بوده است. زیرا متاسفانه در سال‌های اخیر بین بدنه تئاتر دانشگاهی و دوستانی که دستی در اجرای نمایش‌های ایرانی دارند، فاصله افتاده است.

وی با بیان این نکته کمه اگر نگاهی کلان‌تر به ماجرا داشته باشیم، متوجه می‌شویم بین نمایش‌های ایرانی و نسل جوان فاصله ایجاد شده است، افزود: متاسفانه در این سال‌ها بسیاری از هنرمندان عزیزمان را که در حوزه نمایش‌های ایرانی استادانی چیره‌دست بوده‌اند، از دست داده‌ایم بدون اینکه تجربیات آنان به نسل‌های جدید منتقل شده باشد و همین موضوع به دغدغه‌ای جدی برای ما تبدیل شده است.

این بازیگر با سابقۀ تئاتر با اشاره به پیشنهادهایی برای تشکیل گرایش نمایش‌های ایرانی در دانشگاه اضافه کرد: در گذشته صحبت‌هایی در این زمینه انجام شده بود و با وجود پیگیری‌هایی که صورت گرفت، متاسفانه به سرانجام نرسید؛ به همین دلیل و به جهت دغدغه‌ای که در این باره داشتیم، تصمیم گرفتیم باکس دانشجویی تماشاخانه سنگلج را راه‌اندازی کنیم، این باکس به اجراهای دانشجویی اختصاص داده می‌شود که در حوزه نمایش‌های ایرانی ساخته شده باشند.

مقتدی با اظهار امیدواری در این زمینه که با ایجاد امکانی برای اجرا، بدنه دانشجویی بیشتر به فعالیت در این زمینه تشویق شود، اظهار داشت: در برنامه‌ریزی ما پیش‌بینی شده حتی کسانی که پایان‌نامه‌ای درباره نمایش‌های ایرانی داشته‌اند ولی به هر دلیلی نتوانسته‌اند نمایش ایرانی کار کنند، فرصتی برای کار در این زمینه به دست آورند.

مدیر تماشاخانه سنگلج، با اشاره به این نکته که ین باکس هم به آثاری اختصاص دارد که با نگاه کلاسیک به نمایش‌های ایرانی ساخته شده باشند و هم به آثاری که جنبه‌های نوآوری و خلاقه را مورد توجه قرار داده‌اند، تصریح کرد: به شروع اجرای این طرح با نمایش «کنیزک و پادشاه» به عنوان اولین کار این باکس، رخ خواهد داد و این نمایش با نگاهی نو متفاوت به نمایش‌های ایرانی ساخته شده و مثنوی مولانا را دستمایه قرار داده است.

مقتدی درباره شیوه انتخاب آثار برای اجرا در قالب این باکس خاطر نشان کرد: به واسطه حضور دوستان شورا که در دانشگاه مشغول به تدریس هستند، با بدنه دانشگاهی در تماس هستیم و دوستان به خوبی در جریان علاقه‌مندی‌ها و گرایش‌های بچه‌های دانشجو هستند.

وی با بیان این نکته که، در حال حاضر برای هر نمایشی که در قالب باکس دانشجویی روی صحنه برود، ۱۸ اجرا در نظر گرفته شده است، یادآور شد: البته این نمایش‌ها باید استانداردهای لازم را برای اجرای عمومی داشته باشند. به همین دلیل ممکن است تمرین‌هایشان طولانی‌تر شود و البته این فرصت را دارند که از تجربیات استادان حاضر در شورای سیاستگذاری تماشاخانه بهره‌مند شوند.

مقتدی در پایان ضمن اظهار امیدواری در این زمینه که این تماشاخانه بتواند با ایجاد این باکس دانشجویی، به احیا و به روز کردن نمایش‌های ایرانی کمک کند، تأکید کرد: این پدیده هم مانند هر پدیده سنتی دیگری نیازمند به روز شدن و معاصرسازی است و از سوی دیگر فرصتی برای تماشاگران علاقه‌مند به این حوزه فراهم کنیم چراکه در حال حاضر نمایش‌های ایرانی در دیگر سالن‌ها به صورت جسته گریخته اجرا می‌شوند.

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..