یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ۳ ژوئیه ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

شبکه سه این روزها شبکه اما و اگرها است؛ شبکه‌ای که اگر نگاهی به حاشیه های این شبکه بیاندازیم برخی از مسایل و مشکلات این شبکه رخ نمایی می‌کند.
شبکه سه این روزها شبکه اما و اگرها است؛ شبکه‌ای که اگر نگاهی به حاشیه های این شبکه بیاندازیم برخی از مسایل و مشکلات این شبکه رخ نمایی می‌کند.

هنرمندنیوزیکی از حاشیه‌های دوره مدیریت سرافراز بر رسانه ملی مربوط می‌شود به نامه جنجالی تعدادی از بازیگران زن در سال ۹۴؛ نامه‌ای که خطاب به علی اصغر پورمحمدی نوشته شده بود و در آن به فساد پشت پرده تولید برنامه‌های نمایشی اشاره شده بود. بزرگترین سوال این نامه، پناه آوردن این بازیگران به پورمحمدی بود، آن هم زمانی که شخص دیگری سکان مدیریت سازمان را عهده دار بود. در دوره جدید و مدیریت آقای فروغی از کدام حاشیه باید بگوییم. بعد از قطع برنامه نود با اجرای عادل فردوسی پور کسی نبود که به این مدیریت ایراد وارد نکند. از این فاجعه‌ای که برای شبکه رخ داد اگر عبور کنیم در اتفاقی نادر، شاهد تاخیر در  بخش خبری شامگاهی این شبکه بودیم؛ با این تاخیر که قابل توجه هم بود گوینده‌ خبر را هم بر آن داشت که روی آنتن زنده، واکنش نشان دهد و از آن انتقاد کند. آن ماجرا خیلی مشهور شد، چون در شبکه‌های اجتماعی خیلی به آن پرداخته شد؛ چراکه مدیر شبکه سه سیما صبح همان روز برای پاسخ به حواشی برنامه‌ «نود» و همچنین حواشی مربوط به پایان‌بندی حاشیه‌ساز سریال «دلدادگان» در یکی از برنامه‌های شبکه‌ سه حضور یافته و تاکید کرده بود که این شبکه، یک رسانه منظم و حرفه‌ای در حد قیاس با شبکه‌های شهیر جهانی است. البته حضور فروغی در شبکه سه و برنامه حالا خورشید هم باز حاشیه‌ساز شد، چون مجری برنامه باز در پی موج اعتراض شبکه‌های مجازی، مجبور شد به مخاطبانش این توضیح را بدهد که برخلاف آن‌چه که مدیر شبکه روی آنتن زنده مطرح کرده، او اصلا برای اظهار نظر و موضع‌گیری درباره‌ حاشیه‌های برنامه‌ی نود، از مدیر شبکه اجازه نگرفته است.

البته حاشیه‌ دیگر هم به همین برنامه و همین مجری (رضا رشیدپور) مربوط بود که آیتم تمسخرآمیزی را در واکنش به انتقاد مجری خبر شبکه ۳ به پخش دیرهنگام اخبار اجرا کرد؛ طنزی که باعث رنجش اهالی خبر تلویزیون شد و البته عذرخواهی رشیدپور را هم در پی داشت. با این حال دست‌اندرکاران بخش خبری شبکه ۳ این حرکت را با خبری کنایه‌آمیز جواب دادند. هرچند رشیدپور هم بعد از عذرخواهی‌اش، باز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش، به کنایه اخبار شبکه سه واکنش نشان داد. با وجود تمام تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌ها مبنی بر پخش دیدار تیم‌های فوتبال اودینزه و میلان از لیگ فوتبال ایتالیا، که صحبت‌های مجریان و کارشناسان برنامه و همچنین تصویرهای پخش شده نیز مربوط به آن پخش شد، پس از مدتی تاخیر، پخش این دیدار منتفی و شبکه سه سیما در اقدامی غیر منتظره، دیدار دو تیم فوتبال مون‌پلیه و المپیک مارسی را از لیگ فرانسه به روی آنتن برد. در جریان این اتفاق، مجریان برنامه گزارش ورزشی در آنتن زنده قبل از پخش این بازی اعلام کردند که مدتی زمان لازم است، چون گزارشگر بازی در حال جست و جوی اینترنتی اسامی بازیکنان دو تیم است.

این روزها  مدیران شبکه سه ترجیح دادند از شاخ اینستاگرام برای دیده شدن استفاده کنند. سریال «آخر خط» با حضور علی صبوری شاخ اینستاگرامی روی آنتن شبکه سه رفت اما برخلاف انتظارات مدیران تلویزیون اصلا مورد استقبال مخاطب قرار نگرفت. اندک دانشی اگر در زمینه مخاطب‌شناسی و برنامه‌سازی داشته باشیم به این مهم می رسیم که موفقیت در یک مدیوم ضمانت تکرار آن در رسانه یا مدیومی دیگر را ندارد و عوامل مختلفی در این راه دخیل هستند. در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام اساسا شکل ارائه و تولید محتوا بسیار متفاوت است و هیچ گاه نمی‌توان از آن برای رسانه‌ای چون تلویزیون استفاده کرد. با این همه حاشیه و مشکلاتی که در مدیریت علی فروغی شاهد هستیم همچنان روند رو به افول این شبکه را شاهد هستیم  و تنها برنامه پربیننده این شبکه «عصر جدید» است که آن هم حاشیه‌های متعددی دارد و زمان پخش آن با زمان پخش فوتبال‌های دنیا یک زمان در نظر گرفته شده است! اما همچنان مدیر شبکه سه در جایگاه خود قرار دارد و از این همه مشکلاتی که برای پربیننده‌ترین شبکه تلویزیونی فراهم آورده اظهار ندامت و پشیمانی نمی‌کند؛ این یعنی آقازادگی...

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..