چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نمایشگاه نقاشی انفرادی مینا دیده بان با عنوان «خواستن و خاستن» جمعه ۲۶ فروردین در گالری ژاله افتتاح شد.
نمایشگاه نقاشی انفرادی مینا دیده بان با عنوان «خواستن و خاستن» جمعه ۲۶ فروردین در گالری ژاله افتتاح شد.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی گالری، در نمایشگاه آثار مینا دیده‌بان با عنوان «خواستن و خاستن» ۳۸ تابلو به نمایش درآمده است که با استفاده از رنگ روغن، کاربن، مداد رنگی و بر روی شیشه، مقوا یا بوم کار شده اند.

عناصر بیرونی نظیر پیکر ونوس ویلندورف مربوط به دوران پارینه سنگی و معماری شهر مادری‌اش دزفول شکل گرفته‌اند. رواق‌ها، طاق‌نماها، پله‌ها و دهلیزهای تو در تو، دنیای رمزآلود آثار او را رقم زده‌اند. خط به عنوان عامل اصلی بصری، آثار او را بیشتر متمایل به طراحی می‌کند و آنچه که در طراحی او را مجذوب کرده امکان بداهه‌گی و کشف رموز آشکار و نهان طرح و نقش است.

دیده بان درباره شکل‌گیری این مجموعه گفت: بعد از مرگ مادرم پیکر بی جان او را دیدم و این مسأله تأثیر زیادی بر من داشت. پس از آن بدون اینکه متوجه باشم پیکرهایی در نقاشی‌هایم تکرار شد که در طول زمان این پیکرها هویت و جنسیت خود را از دست دادند و حتی از فیگور انسان هم دور شده و تبدیل به موجودی شد که برای من نماد مرگ است. سر را از این پیکرها گرفتم تا زندگی را از آنها بگیرم و تحرک و پیچیدگی آنها نیز در واقع رقص مرگ است و غم در آنها وجود ندارد.

وی درباره وجود ماهی در آثارش گفت: ماهی از نظر تصویری برایم خیلی جذاب است و فرم آن همیشه توجهم را جلب می‌کرد. در مرحله اول نیز به همین دلیل ماهی وارد کارهایم شد اما بعد از آنکه سر آن را جدا کردم، معنا وارد کارم شد، زیرا سر بخش متفکر جسم است اما وقتی قطع شود کاری از آن جسم برنمی‌آید.

دیده بان افزود: سمبل بناهای معماری نیز در آثار من وجود دارد. دالان‌ها یا کوچه‌های طاقی که برای همه ما آشناست و آنها را در شهرهای مختلف دیده ایم مانند هزارتوهایی هستند که دلم می‌خواهد در آنها گم شوم، اما برای این گم شدن یک فضای آشنا را پیدا کرده‌ام. اگرچه یک فضای تاریک و تودرتو است ولی از آن ترسی ندارم و دوست دارم در آن گم شوم.

نمایشگاه «خواستن و خاستن» تا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در گالری ژاله به نشانی خیابان سمیه، بعد از خیابان مفتح، بن بست پروانه، پلاک ۴ برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۳ تا ۲۱ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به گالری ژاله مراجعه کنند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..