سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

چهل و یکمین برنامه آئین آواز (نشست تخصصی آواز در موسیقی دستگاهی ایران) با عنوان «یادواره سلیم موذن زاده اردبیلی» روز سه شنبه ۲۹ شهریور ساعت ۱۸ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.
چهل و یکمین برنامه آئین آواز (نشست تخصصی آواز در موسیقی دستگاهی ایران) با عنوان «یادواره سلیم موذن زاده اردبیلی» روز سه شنبه ۲۹ شهریور ساعت ۱۸ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

هنرمندنیوز: این برنامه با عنوان «یادواره سلیم موذن‌زاده اردبیلی» در چند بخش مختلف با کارشناسی علی شیرازی و اجرای حمید سهرابی برگزار خواهد شد.

این برنامه با حضور شاگردان پیشکسوت و فرزندان استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی از جمله داود علیزاده، جعفر ایمان نژاد، سعید موذن زاده و جعفر موذن زاده اجرا خواهد شد.

سخنرانان این نشست ودود موذن (به صورت مجازی) و سید عباس سجادی هستند.

اجراهای این نشست در چهار بخش مجزا با اجرای مسعود میرزاحیدر (آواز) و سعید میرزا حسینی (نی)، صادق شیخ زاده (آواز) و پیام شریف نژاد (تار)، متین رضوانی پور(آواز) و مسعود ایزدی (نی)، محمدرضا موسوی (آواز) و مهدی تیموری (نی و دودوک) خواهد بود.

فرهنگسرای اندیشه در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، بوستان اندیشه واقع است. حضور در این نشست برای علاقه‌مندان آزاد است.

میرسلیم مؤذن‌زاده اردبیلی (۱۵ مهر ۱۳۱۵ ـ ۲ آذر ۱۳۹۵) یکی از مداحان مشهور ایرانی به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی بود که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در محله تازه‌شهر اردبیل زاده شد. او بیشتر نوحه‌هایی را به زبان ترکی آذربایجانی خوانده ولی به زبان‌های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. پدرش میرعبدالکریم مؤذن اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران و برادرش میررحیم مؤذن‌زاده اردبیلی نیز از موذنان اسلامی بود. او در سال‌های جوانی و میان‌سالی در ایام دهه محرم بیشتر در مساجد و حسینیه‌های شهرهای اردبیل، گِرمی (مغان)، تبریز و در دهه‌های آخر عمر، در مساجد تهران به مداحی و نوحه خوانی پرداخته بود. او در هشتاد سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت.

مؤذن‌زاده به‌طور متوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرد و بیش از دو هزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه‌های او از زمان پیدایش ضبط صوت تاکنون به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی موجود است. سلیم، صدای خوب در مداحی را از رشته‌های هنری ظریف توصیف می‌کند که ملاحت، زیر و بم آهنگ، ادای کلام و تحریرهای مناسب لازمه این هنر است.

از آثار او، می‌توان به مداحی «زینب زینب» اشاره کرد. در تیر ماه ۱۳۹۸ شیوه مداحی، نوحه‌خوانی، مولودی ‌خوانی و مناجات‌ خوانی سلیم موذن زاده اردبیلی در فهرست آثار ناملموس کشور به شماره ۱۸۳۰ به ثبت رسید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..