چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ۴۰ بانوی خوشنویس در خانه فرهنگ فدک جمع شده و خطبه فدکیه را به خط نستعلیق کتابت کردند.
همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ۴۰ بانوی خوشنویس در خانه فرهنگ فدک جمع شده و خطبه فدکیه را به خط نستعلیق کتابت کردند.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۸، همزمان با شب شهادت بی‌بی دو عالم، حضرت زهرا سلام الله علیها، کتابت خطبه فدکیه با عنوان «صریر فدک» توسط ۴۰ بانوی خوشنویس فوق ممتاز شهر تهران، اساتید خوشنویسی و نقاشی خط به همت فرهنگسرای گلستان و با مشارکت انجمن خوشنویسان شهر ری روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در خانه فرهنگ فدک برگزار شد.

در این برنامه، جمعی از بانوان خوشنویس به همراه الهام خاتمی و علی علی از پیشکسوتان خوشنویسی حضور داشتند. بانوان خوشنویس در دو بخش نقاشی خط و خوشنویسی، بخش‌هایی از خطبه فدکیه را به خط نستعلیق به رشته تحریر درآورده و در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند.

الهام خاتمی که به عنوان اولین بانوی استاد در خط نستعلیق و دارای مدرک استادی از انجمن خوشنویسان ایران است، طی سخنانی با اشاره به حضور فعال بانوان در عرصه‌های مختلف گفت: نکته‌ای که در اینجا می‌خواهم بگویم این است که در طول تاریخ، شاهد تلاش‌های بی‌وقفه بانوان این مرز و بوم در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری بودیم و بنده می‌خواهم در اینجا به این حضور فعال آنان اشاره کنم. این بانوان در هر فرصتی که به آنها داده شده است، حداکثر استفاده را کردند تا بتوانند خلاقیت‌های خود را به نمایش بگذارند. نقش بانوان در تربیت فرزندان به عنوان نسل آینده غیرقابل انکار است و آنان در این راه تأثیرگذاری فرهنگی فراوانی بر فرزندان خود دارند.

علی علی دیگر استاد خوشنویسی که در این جلسه حاضر بود نیز در سخنانی کوتاه گفت: خطبه فدکیه را به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده و متناسب با سابقه هر خوشنویس بخش‌هایی را به آنان دادند تا این خطبه مقدس را به خط زیبای نستعلیق بنویسند. قرار است که در پایان، این خطاطی‌ها در قالب یک نمایشگاه به نمایش درآمده و در معرض دید عموم قرار گیرد.

افشین مشایی معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای گلستان نیز در این مراسم گفت: همه ما از زمان کودکی دوست داشتیم تا در ایام محرم و فاطمیه کاری بکنیم و ارادت مان را به ساحت مقدس ائمه معصومین سلام الله علیهم نشان دهیم. امسال این توفیق را داشتیم تا در فرهنگسرای گلستان پذیرای بانوان خوشنویس باشیم و با نگارش خطبه فدکیه که یکی از یادگاری‌های مهم حضرت زهرا سلام الله علیها است، گامی برای عرض ادب به آن حضرت برداریم.

در پایان این مراسم از بانوان خوشنویس حاضر در این کارگاه قدردانی به عمل آمد.

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..