جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

‌معاون ‌سازمان میراث فرهنگی‌ کشور:

‌معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه باید نگاهمان به دکوری بودن صنایع‌دستی را تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: باید تولیدات مان در مسیر استفاده قرار بگیرد و بتوانیم از آن در کارهای روزمره بهره ببریم.
‌معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه باید نگاهمان به دکوری بودن صنایع‌دستی را تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: باید تولیدات مان در مسیر استفاده قرار بگیرد و بتوانیم از آن در کارهای روزمره بهره ببریم.

به گزارش هنرمندنیوز،‌ محمد خیاطیان عصر‌ روز ۵ شنبه در آئین معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان، افزود: پتانسیل‌های مناسبی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه هرمزگان در تمامی ابعاد موقعیت بسیار مهمی دارد و در تمامی شرایط به‌عنوان یک ظرفیت مطرح بوده است، خاطرنشان کرد: هنر ما این است که از تهدیدها‌، فرصت ساخته و بهره لازم را ببریم.

خیاطیان با اشاره به اینکه هرمزگان ظرفیت بالایی دارد که میراث خدادادی است، عنوان کرد: هرمزگان در میراث ناملموس دارای سنت‌های خاص خود است و اقوام مختلف با نهایت دوستی و مودت در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که از موهبت‌های مهم این استان است.

وی با بیان اینکه هرمزگان در عرصه تولیدات صنایع‌دستی توانسته به صادرات ۳٫۵ میلیون دلاری برسد، خاطرنشان کرد: در این عرصه صنعت لنج سازی هرمزگان جز میراث ملی است و ظرفیت مهمی است که باید بیش‌ازپیش به آن توجه شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه وجود آبراهه‌های منتهی به آب‌های آزاد ظرفیت مهم گردشگری دریایی هرمزگان است، اظهار کرد: باید با وفاق و همدلی این ظرفیت‌ها را به منجی اقتصاد کشور تبدیل کنیم.

خیاطیان افزود: هزینه سفر به کشورمان طبق آمارهای جهانی مبلغ ۱۳۴۰ دلار است و در این ۶ ماه پنج میلیون نفر وارد کشور شده‌اند و توانسته‌ایم در این بخش به درآمد مناسبی دست‌یابیم.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم حمیت درون‌سازمانی را تقویت و با ایجاد فهم مشترک بتوانیم در حوزه توسعه زیرساخت‌های گردشگری به‌پیش برویم، عنوان کرد: امروز این امکان وجود دارد که بتوانیم انتظارات بخش خصوصی از تخصیص تسهیلات را عملیاتی کنیم و باید بیش‌ازپیش از قابلیت‌های بخش خصوصی بهره ببریم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر بخش خصوصی نباشد نمی‌توانیم قدمی برداریم، تصریح کرد: اگر امروز در بحث گردشگری ضعف داریم و مشهود است این ضعف نشات گرفته از ضعف حوزه تبلیغات ما است و نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های گردشگری خود را به‌خوبی به جهانیان نشان دهیم .

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه منابع موردنظر برای تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری را تأمین می‌کنیم، افزود: تولیدات صنایع‌دستی کشورمان هنوز کاربردی نیست و نتوانسته‌ایم این تولیدات را به فرهنگ تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید نگاهمان به دکوری بودن صنایع‌دستی تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: باید تولیدات مان در مسیر استفاده قرار بگیرد و بتوانیم از آن در کارهای روزمره بهره ببریم.

خیاطیان اضافه کرد: حضور و استقبال پرشور مسئولان استان در این مراسم نشان از انتخاب درست آقای برومند است که باید به فال نیک گرفت.

وی با بیان اینکه استاندار هرمزگان فردی توانمند و نگاهی مثبت به حوزه گردشگری است، تصریح کرد: باید استاندار فضا را به سمتی پیش رود که دستگاه‌های اجرایی مکمل یکدیگر باشند.

این مقام مسئول گفت: کاستن از مشکلات امروز جامعه و استفاده از ظرفیت بخش گردشگری مهم‌ترین گام در جهت افزایش درآمد ملی است.

خیاطیان انتخاب برومند را انتخابی مناسب و بر مبنای مشورت و اخذ نظر از مسئولین به‌ویژه استاندار هرمزگان بوده است، اظهار کرد: امیدوارم به همان میزان که استاندار از انتصاب برومند حمایت کرد از این سازمان هم حمایت کند تا برنامه‌ها به‌درستی پیش رود.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم برومند در ادامه مسیر موفق و با برنامه پیش رود و اهداف سازمان را پیاده کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید به سمتی پیش رویم که تمامی کارها با شفافیت همراه باشد، اظهار کرد: شفافیت به نمایش قراردادها نیست بلکه یعنی شفافیت با نگاه فرآیندی همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه باید تمامی افراد مشارکت داشته باشند و کارکنان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از فضای نظارتی‌ها نترسند، اظهار کرد: انتظارمان همکاری لازم تمامی دستگاه‌های اجرایی با این سازمان است و نیاز داریم همواره برافزایش دانش خود بکوشیم.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه امروز باید در بستر فضای مجازی تلاش و حضور جدی داشته باشیم، اظهار کرد: جذب سرمایه‌گذار از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه کنیم و در این زمینه تلاش مناسبی انجام دهیم.

از مدیران قبلی میراث فرهنگی هرمزگان به‌هیچ‌وجه راضی نیستم‌

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان هم دراین جلسه با بیان اینکه اگر صنایع‌دستی چین در جزیره قشم وجود دارد به‌طور حتم از زیر نظر دولت عبور کرده است، اضافه کرد: هرچقدر مردم صنایع‌دستی بسازند روی دستشان می‌ماند و دلسرد می‌شوند و دیگر انگیزه‌ای نمی‌ماند چون دولت شرایط صادرات و ارائه را فراهم نکرده است.

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی‌ افزود: در این حوزه ما کاری در استان هرمزگان نمی‌بینیم؛ امام‌زاده با قدمت فراوان در بستک در حال ویران شدن است و بارها گفتم اما کسی گوش نکرد.

وی با بیان اینکه از مدیران قبلی به‌هیچ‌وجه راضی نیستم، چون کاری صورت ندادند، اظهار کرد: هرمزگان به قلعه پرتغالی‌هایش شهره بود اما به چه روز افتاده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان با اشاره به اینکه با حرف زدن هیچ اتفاقی نمی‌افتد بلکه باید عمل کرد، خاطرنشان کرد: برای آیندگان در هرمزگان هیچ‌چیزی نگذاشته‌ایم و مشخص نیست ۱۲۰ نیروی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با کدام برنامه فعالیت می‌کنند که هیچ عملکردی از آن نمی‌بینیم.

آیت‌الله نعیم‌آبادی با بیان اینکه اگر صنایع‌دستی چین در جزیره قشم وجود دارد به‌طور حتم از زیر نظر دولت عبور کرده است، اضافه کرد: هرچقدر مردم صنایع‌دستی بسازند روی دستشان می‌ماند و دلسرد می‌شوند و دیگر انگیزه‌ای نمی‌ماند چون دولت شرایط صادرات و ارائه را فراهم نکرده است.

وی اضافه کرد: اگر صنایع‌دستی از ناحیه دولت حل شود، مشکلات به حداقل می‌رسد و باید زمینه فروش آن در داخل و خارج فراهم شود.

امام‌جمعه بندرعباس با بیان اینکه هنر نزد ایرانیان است و بس اما زمانی که ارائه نشود نمی‌توان به این مسیر خوش‌بین بود، عنوان کرد: امیدوارم رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با حوزه کاری‌اش انس بیشتری داشته باشد و با برنامه‌ریزی مناسب‌تر شاهد تحول در این بخش باشیم.

وی در پایان انتخاب برومند را انتخابی صحیح دانست و خواستار حمایت در حوزه صنایع‌دستی و احیای میراث فرهنگی هرمزگان شد.

وضعیت دستگاه‌های فرهنگی استان هرمزگان ضعیف است‌

مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان هم با اشاره به اینکه وضعیت دستگاه‌های فرهنگی استان هرمزگان ضعیف است، اظهار کرد: امیدوارم کاری کنیم تعریف واقعی توسعه در هرمزگان محقق شود.

 ‌رضا برومند گفت: از رئیس سازمان، استاندار و مجمع نمایندگان استان در مجلس به‌واسطه اعتمادشان به بنده تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در شرایطی که در حال خروج از استان بودم با پیشنهاد استاندار هرمزگان این سمت را پذیرفتم، افزود: اولین مسئولیتم در سال ۷۷ بود و امیدوارم مدیرکلی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آخرین مسئولیتم باشد و همواره مأموریت سازمانی خود را سرلوحه امور قرار می‌دهم درحالی‌که برخی مدیران به همه‌چیز فکر می‌کنند جز مأموریت سازمانی خودشان.

برومند با اشاره به اینکه چشم‌انداز سازمان دومین اولویت بنده است، خاطرنشان کرد: تا زمانی که چشم‌انداز ترسیم نکنیم نمی‌توانیم بر مسیر اداری چابک و هدفمند حرکت کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ارزش‌ها سومین اولویت بنده در مسئولیت جدیدم است، عنوان کرد: احساس می‌کنم اگر این سه اولویت همراه و عملی شود، مجموعه کارکنان همراه و موفقیت را تضمین می‌کند.

وی ادامه داد: سه حوزه مهم را دنبال می‌کنیم و در این ده روز اخیر جلسات مختلفی برگزار کردم و همچون ۱۴ مسئولیت قبلی تلاش کرده‌ام تا بتوانم سهم مثبتی درحرکت روبه‌جلو داشته باشم.

برومند با اشاره به اینکه علامت سؤال بزرگ من در این حوزه عدم ساخت هویت‌سازی در میراث فرهنگی هرمزگان است، خاطرنشان کرد: ۲۷ اثر میراث فرهنگی ثبت‌شده در هرمزگان وجود دارد اما چه میزان آن‌ها را شناسانده‌ایم.

مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان با بیان اینکه آبروی سی‌ساله کار خود را برای پیشرفت و توسعه در میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گذاشته‌ام، اضافه کرد: هنوز مفهوم و اساس اقتصاد مقاومتی برایمان روشن نشده است و اگر آن را به‌خوبی در حوزه صنایع‌دستی پیاده کنیم می‌توانیم به‌واقع اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم.

برومند با اشاره به اینکه هر انتخابی انجام دهیم هم مسئولیت دارد هم پیامد، تصریح کرد: نباید بی‌خیال مسئولیتی باشیم که بر دوش داریم و باید به این مهم برسیم که هرمزگان سرزمین فرصت‌هاست.

وی با بیان اینکه باید سرمایه و فنّاوری ملی به هرمزگان بیاید، اظهار کرد: ابتدا باید بدانیم در کجا قرار داریم سپس راه را ترسیم و به هدف خود دست‌یابیم.

برومند با اشاره به اینکه وضعیت دستگاه‌های فرهنگی استان هرمزگان ضعیف است، اظهار کرد: امیدوارم کاری کنیم تعریف واقعی توسعه در هرمزگان محقق شود.

‌آمار جذب گردشگران کشورمان مناسب نیست‌

‌معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان هم دراین جلسه گفت: باید با برنامه‌ریزی مناسب به سمت صادرات صنایع‌دستی پیش رویم و بهترین زمان برای فروش محصولات زمان کنونی است.

بهروز اکرمی افزود: یکی از موضوعاتی که در جامعه زیاد به آن پرداخت‌شده میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.

اکرمی ادامه داد: تا دلمان بخواهد در عرصه گردشگری پژوهش شده و تمامی زوایا واکای شده و دیگر تئوری‌پردازی باید تمام و به سمت عملیاتی کردن ایده‌ها برویم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت تنها سیاست‌گذار است و بخش خصوصی باید در این حیطه وارد شود، عنوان کرد: ۲۳ اثر کشورمان در یونسکو ثبت اما آمار جذب گردشگران کشورمان مناسب نیست درحالی‌که می‌توان بسیار بهتر از این‌ها کارکرد.

اکرمی با بیان اینکه حتی برای مراسم‌های سنتی تاسوعا و عاشورا هم می‌توان گردشگر جذب کرد، خاطرنشان کرد: هرکس باید به میزان خود وظیفه‌اش را عملیاتی کند.

معاون استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه این استان تنوع صنایع‌دستی دارد، اضافه کرد: باید با برنامه‌ریزی مناسب به سمت صادرات صنایع‌دستی پیش رویم و بهترین زمان برای فروش محصولات زمان کنونی است.

وی با بیان اینکه باید بیشتر از این‌ها در عرصه میراث فرهنگی کارکنیم، افزود: تغییر و تحولات مدیریتی عادی است و امیدوارم برومند بتواند به‌عنوان فردی علمی با برنامه از تمامی ظرفیت‌ها بهره ببرد و در این مدت کارنامه مناسبی از خود برجای بگذارد.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..