جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مراسم بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی عضو گروه هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر به همراه نمایشگاهی از آثارش در بهمن‌ سال جاری برگزار خواهد شد.
مراسم بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی عضو گروه هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر به همراه نمایشگاهی از آثارش در بهمن‌ سال جاری برگزار خواهد شد.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی دبیر فرهنگستان هنر به همراه محمدعلی رجبی رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر و مهدی مکی‌نژاد عضو هیأت‌علمی این فرهنگستان، به عیادت استاد محمدمهدی هراتی رفتند.

در این دیدار، ضمن بازدید از آثار هنری استاد هراتی و خانواده‌شان، قرار شد در مراسم بزرگداشتی که برای ایشان در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد نمایشگاهی نیز از آثار هنری این هنرمند و برخی از اعضای خانواده‌شان در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا شود.

محمدمهدی هراتی در سال ۱۳۲۱ در شهر قوچان دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در قوچان و مشهد به پایان رساند و سپس در تهران وارد دانشگاه شد و درجه دکترای در نقاشی و هنرهای سنّتی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد. پس از تدریس هنر و ریاضی در روستاهای مرزی خراسان، وارد انستیتوی هنری تهران شد و از آن پس در محضر استادان صاحب‌نام ایران شاگردی کرد. سپس خود صاحب تألیف و تدوین آثار بی‌شماری در عرصه هنر شد.

او ۴۵ سال است که نقاشی می‌کند و بیش از سی جلد کتاب در زمینه آموزش هنر و پژوهش‌های هنری تألیف کرده و بیش از چهل مقاله در مجامع هنری و علمی و مجلات ارائه کرده است. او علاوه بر زمینه‌های ادبی و تاریخی و قرآنی، در زمینه‌های هنرهای ایرانی و اسلامی، نظیر طراحی، نقاشی سیاه‌قلم، رنگ روغن، آبرنگ، قطاعی و لایه‌چینی، نگارگری، رنگ‌سازی سنّتی، نقاشی روی چوب و قلمدان، نقاشی روی شیشه، سرامیک و چرم، نقاشی با رنگ‌های لعابی روی کاشی و سرامیک، خوش‌نویسی خطوط کهن، آثاری ماندنی ارائه کرده است که هشت تابلو از آنها در موزه آستان قدس رضوی مشهد نگهداری می‌شود.

هراتی همچنین در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی بی‌شماری شرکت کرده و توانسته است جوایز متعددی به خود اختصاص دهد که از آن جمله می‌توان به «جایزه اولین نمایشگاه بین‌المللی سمعی و بصری جهانی در تهران، سال ۱۳۵۰»، «جایزه دوم وزارت آموزش‌وپرورش در دومین نمایشگاه سمعی و بصری کشور در تهران، سال ۱۳۵۱»، «جایزه بهترین پژوهشگر هنرهای ایرانی دوسالانه گرافیک ایران موزه هنرهای معاصر، سال ۱۳۷۳»، «لوح تقدیر و جایزه ویژه ریاست‌جمهوری برای تألیف سه جلد کتاب درباره هنرهای قرآنی و ارائه آثار»، و «لوح تقدیر و جایزه نخست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سال ۱۳۷۷» اشاره کرد.

استاد هراتی هم‌اکنون عضو گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..