دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمند با بازیگر و کارگردان

بهنام اشرفی، متولد بیست و هشت آذر هزار و سیصد و هفتاد و پنج، تهران، فارغ التحصیل رشته بازیگری و دانشجوی کارگردانی، مدیر رسانه و سایت هنرنیوز، کارگردان فیلم های کوتاه فرمانده قلب من، پ مثل مادر، جنون آنی، شیطان و فرشته، جفت شیش، مستند one tenth، بازی در سریال پانتز باز، سریال نگاه پیشگیری، فیلم سینمایی مادر مادر، فیلم کوتاه جفت شیش، فیلم سینمایی عشق نیکان و فیلم سینمایی سپید سیاه.
بهنام اشرفی، متولد بیست و هشت آذر هزار و سیصد و هفتاد و پنج، تهران، فارغ التحصیل رشته بازیگری و دانشجوی کارگردانی، مدیر رسانه و سایت هنرنیوز، کارگردان فیلم های کوتاه فرمانده قلب من، پ مثل مادر، جنون آنی، شیطان و فرشته، جفت شیش، مستند one tenth، بازی در سریال پانتز باز، سریال نگاه پیشگیری، فیلم سینمایی مادر مادر، فیلم کوتاه جفت شیش، فیلم سینمایی عشق نیکان و فیلم سینمایی سپید سیاه.

چرا از اینهمه فعالیت هنری سمت بازیگری آمده اید؟

خیلی اتفاقی! من آشنا و دوستان سینمایی زیادی داشتم و خانم فهیمه ساعی (همسر داریوش بابائیان) من را به زنده یاد کیومرث پوراحمد معرفی کرد و به پیشنهاد آقای پوراحمد در سریالشان بازی کردم و علاقه من به سینما از آنجا شروع شد، در کنار بازیگری فیلم های کوتاه زیادی ساختم که آخرین فیلم من برنده بهترین فیلم در جشنواره لندن شد و هم اکنون در سمت دستیار یک کارگردان و برنامه ریز در سینما فعالیت می کنم.

چه ویژگی هایی در یک نقش باعث می شود آن را بپذیرید؟

بیشتر از نقش، کارگردان کار برای من مهم است چون معتقد هستم اگر کارگردان کاربلد و حرفه ای باشد حتی یک نقش کمرنگ هم خوب می درخشد.

فضا برای رشد جوانها در دنیای تصویر و نمایش چقدر مهیا است؟

در واقع می توانم بگویم متاسفانه هر پلتفرمی یا هر دفتر سینمایی قبل از شروع هر کاری لیستی از یک سری بازیگران دارند که فقط از همین اسامی سِلکت شده باید استفاده شود و فضا برای رشد نونِیم ها بسیار کم است، راه طولانی دارند و البته داخل پرانتز بگویم که پول هم بی تاثیر نیست.

اشاره شد دستی هم در کارگردانی دارید و آخرین فیلم شما در جشنواره فیلم کوتاه لندن برنده جایزه طلا شده است، کارگردانی یا بازیگری کدام اولویت شماست؟

خیلی سوال سختی پرسیدید، یاد کودکی هایم افتادم که می گفتند پدرتان را بیشتر دوست دارید یا مادرتان را؟! خیلی سخت می شود جواب داد یعنی جفت انها خلق کردن است و هر کدام شیرینی خودش را دارد، اگر کار خوبی به من پیشنهاد و قطعا بازی می کنم ولی تا زمانی که کار خوبی پیشنهاد نشکارگردانی می کنم و می دانم که این تفکر باعث کم کار شدن من می شود ولی هرکاری ارزش بازی ندارد، سریال هایی به من پیشنهاد شده برای تلویزیون اما معذرت خواهی کرده ام!

اولین فیلم خود را در هفده سالگی ساخته اید، از آنچه تا امروز اتفاق افتاده و راهی که آمده اید رضایت دارید؟

بله به قول دیالوگ معروف، هرکاری را ساختم چه خوب و چه بد زندگی کردم و عشق کردم، خدا را شکر که تا الان هر کدام از کارهایم به نحوی برایم پله ای برای حرکت کردن بوده است.

و تجربه فیلم مستند، درباره آن هم صحبت کنید.

من همیشه سلاح (دوربین) به دست هستم! خیلی اتفاقی با عباس قصه مستند یک دهم آشنا شدم و با آن صحبت کردم و از ایشان اجازه گرفتم که زندگی اش را در قالب گفتار روایت کنم، خدا را شاکرم که بعد از ساخت این مستند به کمک مردم عباس از دام اعتیاد رها شد، پیشنهاد می کنم این مستند را در مراکز ترک اعتیاد پخش کنند چون قطعا فیدبک خوبی گرفته می شود و استعدادهای زیادی شکوفا می شود.

دوست دارید کنار کدام بازیگرها و برای کدام کارگردان بازی کنید و کدام بازیگرها برای شما بازی کنند؟

همه هنرمندان عزیز هستند اما دوست دارم کنار خانم مهتاب کرامتی و آقای شهاب حسینی بازی کنم و اگر نشود قطعا جز کست اولین فیلم بلند من هستند و یا سریالی که خیلی وقت می شود آن را آماده دارم، با این عزیزان صحبت می کنم و انشالله که به زودی این اتفاق رخ بدهد، خدا رحمت کند استاد کیارستمی را کم سعادت بودم که نتوانستم در رکاب ایشان باشم.

هدف و آرمانشهر شما در دنیای هنر چیست؟

دنیای هنر در کشورمان با این همه سانسور خیلی چهارچوب کوچکی دارد، من فیلم نامه هایی دارم که فکر نمی کنم به این راحتی ها بتوانم اجازه ساخت آنها را بگیرم، مگر اینکه تفکرات آب و جارو بشوند، اما در کل فعلا هدفم روی جشنواره های بین المللی است.

و در پایان در مورد رسانه خودتان هنرآموز صحبت کنید، فکر راه اندازی آن چگونه به ذهنتان رسید؟

یک زمانی هیچ رسانه و خبرگزاری اخبار کارهای من را منتشر نمی کرد، نمیدانم چرا با اینکه همه آنها از دوستانم بودند، همین باعث شد یک رسانه تاسیس کنم که به کسایی مثل گذشته خودم در حد خودم کمک و حالشان را خوب کنم، رسانه «هنرنیوز» برای هنرمندان جوان تاسیس شده، حال من با حال هنرمندان جوان خوب است و بعد از تاسیس خیلی ها خواستند این رسانه را زمین بزنند که تا حدودی هم توانستند اما باز هم پا شدم و ادامه دادم، فقط به خاطر این که حالم از این بابت خوب است.

 

عباسعلی اسکتی

تبلیغات

دیدگاه ها:

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..