یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«سیدمجید پوراحمدی» مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفتگو با «هنرمندنیوز»

صندوق اعتباری هنر یکی از موسسه های زیر مجموعه وزارت ارشاد است که به معیشت هنرمندان و حمایت از آنها می پردازد با روی کار آمدن دولت مردمی آقای رئیسی صندوق اعتباری هنر کوشید تا با فراهم کردن واکسن کرونا و تسهیلاتی از قبیل دادن وام بلاعوض، قرض الحسنه، ازدواج، فرزند آوری به هنرمندان به آنها کمک کرده باشد به بهانه آغاز هفته دولت با آقای سید مجید پوراحمدی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به گفتگو نشستیم.
صندوق اعتباری هنر یکی از موسسه های زیر مجموعه وزارت ارشاد است که به معیشت هنرمندان و حمایت از آنها می پردازد با روی کار آمدن دولت مردمی آقای رئیسی صندوق اعتباری هنر کوشید تا با فراهم کردن واکسن کرونا و تسهیلاتی از قبیل دادن وام بلاعوض، قرض الحسنه، ازدواج، فرزند آوری به هنرمندان به آنها کمک کرده باشد به بهانه آغاز هفته دولت با آقای سید مجید پوراحمدی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به گفتگو نشستیم.

هنرمندنیوز: صندوق اعتباری هنر یکی از موسسه های زیر مجموعه وزارت ارشاد است که به معیشت هنرمندان و حمایت از آنها می پردازد با روی کار آمدن دولت مردمی آقای رئیسی صندوق اعتباری هنر کوشید تا با فراهم کردن واکسن کرونا و تسهیلاتی از قبیل دادن وام بلاعوض، قرض الحسنه، ازدواج، فرزند آوری به هنرمندان به آنها کمک کرده باشد به بهانه آغاز هفته دولت با آقای سید مجید پوراحمدی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به گفتگو نشستیم.

دستاوردهای صندوق اعتباری هنر در دولت مردمی چه مواردی بوده است؟

توجه به مقوله فرهنگ و مسائل معیشتی اصحاب فرهنگ و هنر از جمله برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی به شمار می رود براین اساس در اولین قدم ضمن سیاست گذاری در این مسیر اقدامات جدی برای حمایت از اعضای صندوق با هدف کاهش خسارت های ناشی از تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری انجام شد.

اولویت‌نخست صندوق اعتباری هنر در دولت مردمی، تحقق واکسیناسیون اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه کشور بود که با همراهی وزارت بهداشت اعضای صندوق، در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گرفتند. همچنین با پیگیری محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ارائه تسهیلات و بسته های حمایتی بلاعوض و قرض الحسنه به اصحاب فرهنگ و هنر تخصیص پیدا کرد که طی ۳ مرحله این تسهیلات بلاعوض به حساب اعضای صندوق واریز شد.

از سوی دیگر با توجه به به کاهش شیوع ویروس کرونا به منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات، اصلاحات ساختاری و تقویت زیر ساخت ها در کنار استمرار و تقویت اقدامات گذشته انجام پذیرفت.

پایدارسازی منابع درآمدی اصحاب فرهنگ و هنر و توانمنـد سـازی هرچه بیشـتر هنرمنـدان یکی از اهداف مهم صندوق در دولت مردمی است بنابراین معاونت سرمایه گذاری و اقتصاد هنر به ساختار سازمانی صندوق افزوده شد. در این بخش پروژه های خرد و کلان تعریف کردیم که انشالا به زودی شاهد عملیاتی شدن آن هستیم. همچنین این صندوق در رویکرد جدید خود بنا بر توجه ویژه به نامداران و چهره‌های ماندگار عرصۀ فرهنگ و هنر دارد بنابراین با راه اندازی واحد نامداران تلاش شده است ضمن پاسداشت مقام پیشکسوتی خدمات ویژه ای مانند تجلیل از اساتید حوزه فرهنگ و هنر در شهرهای فرهنگی، گرامیداشت سالروزتولد این عزیزان، ارائه خدمات حمایتی با حداقل تشریفات اداری و... ارائه شود.

صندوق اعتباری در راستای حمایت از هنرمندان در حوزه درمان و معشیت چه کمک های کرده است؟

صندوق اعتباری هنر خدمات خود را در ۵ بخش بیمه تأمین اجتماعی، بیمه درمان تکمیلی، تسهیلات، طرح تکریم و کمک مستمری ارائه می دهد. خوشبختانه از آغاز دولت مردمی شاهد رشد چشمگیر ارائه خدمات به اعضای تحت پوشش علی رغم کمبود منابع هستیم.

طی یکسال گذشته بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ هنرمند، نویسنده و روزنامه‌نگار عضو صندوق به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند و مجموع بیمه شدگان صندوق به بیش از ۴۷ هزار نفر رسیده است.

در بخش بیمه تکمیلی با تغییر شرکت بیمه گر تلاش کردیم ضمن ارتقاء سطح کیفی خدمات بیمه تکمیلی هیچ گونه افزایش قیمتی در سهم حق بیمه پرداختی اعضا (نسبت به سال گذشته) با وجود افزایش چشمگیر تعرفه ها اعمال نکنیم. در این بخش شاهد رشد ۲۰ درصدی جمعیت تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی و خوشبختانه رضایتمندی اعضا از ارائه خدمات درمانی و پرداخت خسارت ها هستیم.

صندوق با جذب منابع تلاش کرد تسهیلات پرداختی نسبت به سنوات گذشته از نظر وزنی و تعداد دریافت کنندگان افزایش پیدا کند. با این رویکرد؛ توانستیم طی رایزنی با نهادهای پولی و مالی تسهیلات بدون بهره به اعضای تحت پوشش ارائه دهیم همچنین برای تسهیل و تسریع در پرداخت این تسهیلات با با حداقل تضامین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. از مهرماه سال ۱۴۰۰ تا کنون

بیش از ۳۵ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری به ۳ هزار نفر از اعضای صندوق تخصیص پیدا کرد. همچنین بیش از ۲ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به ۳۷۰ هنرمند عضو اعطا شده است.

طرح شمیم و جوانه نیز یکی از حمایت‌های نوین صندوق اعتباری هنر در دولت مردمی است. از ابتدای مهر ۱۴۰۰ تا کنون به ۱۹۸ نفر از اعضا در قالب طرح شمیم (ازدواج) و ۳۴۳ در قالب طرح جوانه ( فرزندآوری) تسهیلات بلاعوض به مبلغ ۵ میلیون تومان و تسهیلات ضروری به مبلغ ۳۰ میلیون تومان اعطا شده است.

همچنین به بیش از ۳ هزار نفر از اعضا در قالب طرح تکریم و کمک مستمری مقرری ماهانه پرداخت می شود. خوشبختانه در حوزه حمایت های مادی در طول یکسال گذشته رشد قابل توجه داشته ایم و از سوی دیگر با برگزاری جلسات مستمر با اصحاب فرهنگ و هنر، خانه ها و انجمن های تخصصی وهمفکری بدنبال ایجاد رابطه مبتنی بر شفافیت، عدالت و صداقت با اعضای صندوق هستیم و در این مسیر از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

صندوق اعتباری هنر بعد از همه گیر شدن کرونا چه اقداماتی را برای هنرمندان انجام داده است؟

بدنبال همه گیری ویروس کرونا اکثر مشاغل فرهنگی و هنری با توقف فعالیت دچار مشکلات مالی شدند. علی رغم شرایط سخت بودجه ای، صندوق اعتباری هنر طی ۳ سال اخیر تلاش کرد با ارتقای کمی و کیفی تسهیلات از اعضای تحت پوشش خود در حد توان حمایت کند.

یکی از مهمترین اهداف صندوق در دولت مردمی ارتقاء جایگاه اقتصاد فرهنگ و هنر و تقویت حمایت از تولید و عرضه آثار فرهنگی و هنری است؛ از این رو پرداخت تسهیلات بلاعوض به سینماگرانی که از سوی سازمان سینمایی معرفی شدند راهکاری برای حمایت از اقتصاد سینمای ایران در زمان شیوع ویروس کرونا از سوی صندوق اعتباری هنر و از بسته حمایتی ایام کرونا بوده است.

این کمک ها شامل چه کسانی یا مشاغلی بوده است؟

به ۶۹ سالن سینمایی، ۱۶ فیلم سینمایی، ۲۳ مرکز پشتیبانی فنی در آماده سازی آثار سینمایی و ۱۲ موسسه توزیع و پخش فیلم تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده است.

امروز تسهیلات ۶۹ سالن سینمایی به حساب سینما داران واریز شد و طی روزهای آینده این تسهیلات به حساب سایر بخش ها نیز واریز می شود.

  • رضا پورزارعی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..