یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان:

سنندج - مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: ۱۴ گروه نمایش خارجی برای شرکت در پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز اعلام آمادگی کرده اند.
سنندج - مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: ۱۴ گروه نمایش خارجی برای شرکت در پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش هنرمندنیوز  به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارزشاد اسلامی استان کردستان، جلال قلعه شاخانی در جلسه ستاد برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز در مجتمع فجر سنندج اظهارداشت: ۶۹ گروه نمایشی متن نمایش و سی دی اجرای خود را به دبیرخانه این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز ارسال کردند.

وی با اشاره به گروه های خارجی شرکت کننده در این دوره از جشنواره، افزود: از بین آثار رسیده ۱۴ نمایش از کشورهای سوریه، کردستان عراق و کردستان ترکیه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ادامه داد: تمامی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره مستقیماً به مرحله بازبینی معرفی شده اند که بعد از اعلام نظر داوران بخش بازبینی ۱۲ گروه نمایشی برای بخش پایانی جشنواره معرفی می شوند.

قلعه شاخانی با بیان اینکه این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز به صورت غیررقابتی برگزار می شود، یادآور شد: تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی جشنواره و تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی و توجه ویژه به اندیشه های فاخر هنری، از جمله اهدافی بود که جشنواره را به صورت غیررقابتی برگزار شدن سوق داد.

وی با بیان اینکه ۳ گروه خارجی و ۹ گروه داخلی در طول برگزاری جشنواره اجرا خواهند داشت، بیان کرد: بعد از هر اجرا، جلسات نقد و بررسی کارشناسانه با حضور اساتید کشوری و بزرگان هنر تئاتر کوردی برای شرکت کنندگان در جشنواره برگزار می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان توجه به ادبیات و زبان کوردی بعنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالتها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آیین های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه ی نمایش و عامه ی مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کوردی را از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز برشمرد.

گفتنی است پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان به صورت غیر رقابتی همزمان با هفتم تا ۱۱ آذر ماه سال جاری در شهر سقز برگزار می‌شود.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..