یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مسعودی مطرح کرد:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است ما باید بتوانیم بسیاری از سریال‌های خود را به کشورهای منطقه صادر کنیم؛ در حالی که سریال‌های ترکیه در این کشورها پخش می‌شود.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است ما باید بتوانیم بسیاری از سریال‌های خود را به کشورهای منطقه صادر کنیم؛ در حالی که سریال‌های ترکیه در این کشورها پخش می‌شود.
هنرمندنیوزاصغر مسعودی درباره آمارهای صداوسیما مبنی بر اقبال حدود ۷۰ درصدی مردم به برنامه های تلویزیونی گفت: عوامل مختلفی می‌تواند در علت متفاوت بودن آمار ببیندگان تلویزیون در ایران نسبت به سایر کشورها نقش داشته باشد؛ مثلا هنوز آن بافت و تقید مذهبی در بسیاری از خانواده‌های ایرانی حفظ شده و به دلیل مسائل اخلاقی و فرهنگی ماهواره ندارند و طبیعتا انتخاب دیگری بجز دیدن صداوسیمای داخلی نیز وجود ندارد.

یکی از علل رجوع به ماهواره، کسب اخبار بدون سانسور

 نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی افزود:  در عین حال با توجه به اینکه سریا‌ل‌های ایرانی متناسب با فرهنگ فعلی و موجود ساخته می‌شود، طبیعی است عده بیشتری از آن استقبال کنند و همین امر آمار مخاطبان صداوسیما را بالا می‌برد در حالی که ممکن است عده‌ای از مردم مثلا اخبار خود را از کانال‌های دیگر بگیرند. وی ادامه داد: هرچه رابطه صداوسیما با مردم بهتر و بیشتر و اعتماد مردم به رسانه ملی بیشتر باشد، طبیعی است که مخاطبان آن بیشتر می‌شوند و اگر این اعتماد کاهش پیدا کند، بسیاری اخبار را از کانال‌های دیگر جستجو می‌کنند. نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: شاید یکی از عللی که برخی برای کسب اخبار به کانال‌های ماهواره‌ای رجوع می‌کنند، این است که می‌خواهند اخبار بدون سانسور به دست بیاورند.

فقر مفهومی و محتوایی در تولیدات تلویزیونی داخلی

مسعودی همچنین از ضعف غنایی تولیدات صداوسیما انتقاد کرد و گفت: با توجه به غنای فرهنگ ایرانی و اسلامی، متاسفانه وضعیت سریال‌های ما ایده‌آل نیست در حالی که ما باید بتوانیم بسیاری از سریال‌های خود را در زمره کالاهای صادراتی قرار دهیم و این در شرایطی است که سریال‌های ترکیه در بسیاری از کشورهای منطقه پخش می‌شود. وی افزود: فیلمنامه‌نویس‌های ایرانی نسبت به غنای داشته‌های دینی و ایرانی آشنایی و تسلط کامل ندارند و به همین دلیل فقر مفهومی و محتوایی در تولیدات داخلی قابل مشاهده است؛ مثلا در بسیاری، از همان ابتدا، پایانش مشخص است یا اینکه نکات اخلاقی زیادی در دل خود ندارد. این نماینده مجلس ادامه داد: در سریال‌های دیگر کشورها بسیاری از مطالب به طور غیرمستقیم در لابلای آن موضوع اصلی گفته می‌شود؛ لذا نباید فقط به این دلیل که آنتن یا وقت مخاطب به هر نحو ممکن پر شود، تولیداتی را پخش کنیم و البته گاه نکته آموزشی مورد نظر به صورت مستقیم و گل‌درشت گفته می‌شود که همین بی‌سلیقگی، مخاطب را پس می‌زند.

جای خالی پژوهش در ساخت سریال‌های داخلی

وی با اشاره به سریال بروسلی گفت: ظاهرا این اثر به موضوع ورزش‌های رزمی می‌پرداخت در حالی که بسیاری از مباحث اخلاقی، عرفانی، حتی اهمیت دعا و معجزه و مباحث فلسفی در آن گنجانده شده و به مخاطب القا می‌شود. مسعودی انتقاد کرد که در کشور ما برای ساخت یک سریال پژوهش دقیق نمی‌شود و عموما بدون شناخت از فرهنگ غنی، تاریخ، مباحث اجتماعی و عاطفی سریالی ساخته می شود که در آن گاه توهین به اقوام می‌شود، گاه یکجانبه‌گرایی دارد و بعضا افراط و تفریط. نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: اگر مطالبی که در سریال‌های مختلف برای مخاطب ارائه می‌شود، نکات و مفاهیم متضادی را به مخاطب خورک دهد، آن فرهنگی که به مخاطب القا می‌شود، یکدست و موردنظر نخواهد بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..