سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ۵ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

غرفه ملی ایران همزمان با آغاز به کار هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت فعالیت‌های خود را آغاز کرد.
غرفه ملی ایران همزمان با آغاز به کار هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت فعالیت‌های خود را آغاز کرد.

به گزارش هنرمندنیوز، هفتادمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت عصر روز گذشته(۱۷ مهر) با حضورفدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، میخاییل جانلیدزه، وزیرامور خارجه گرجستان وهاینریش ریت‌مولر، رئیس اتحادیه‌ ناشران و کتابفروشان آلمان جمعی افتتاح شد. به دنبال آن از صبح امروز و همزمان با آغاز فعالیت این نمایشگاه، غرفه ملی ایران نیز  فعالیت های خود را آغاز کرد.

در این دوره از نمایشگاه، غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران همانند سال‌های گذشته از طریق مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و با مشارکت تشکل‌های صنفی نشر و ناشران در دو غرفه با متراژ ۲۲۲ مترمربع برپا است.

در طراحی غرفه ملی ایران در سال جاری طرح‌ها و رنگ‌هایی بر مبنای هنر اسلامی درنظرگرفته شده است. بر اساس چیدمان غرفه، به هریک از ناشران و تشکل‌های نشر یک فضای مستقل اختصاص داده شد و برای نمایش کتاب‌های منتخب تشکل‌ها علاوه بر غرفه، استندهای ویژه ای نیز برای نمایش کتاب طراحی شده است.

۱۸ ناشر، سه آژانس ادبی و پنج تشکل صنفی نشر همراه با رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در برلین در غرفه ملی ایران فعالیت دارند.

با توجه به فراخوانی که در اسفندماه سال گذشته توسط مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران منتشر شد، تعدادی از ناشران برای حضور به‌صورت مستقل در غرفه ملی ایران اعلام آمادگی کردند. انتشارات سوره مهر، انتشارات شهرستان ادب، انتشارات ققنوس، انتشارات ثالث، انتشارات نگاه، انتشارات هرمس، انتشارات نوید شیراز، انتشارات پیدایش، بنیاد پژوهش‌های قرآنی برکات، انتشارات هزاره ققنوس، موسسه فرهنگی هنری ماهور، کتاب الکترونیک ایران، انتشارات خانه هنرمندان، انتشارات ساپرا، بنیاد سعدی، انتشارات نحل و مجله Printed in Iran، آوا نامه دانش‌گستر، انتشارات کامل ناشرانی هستند که در غرفه ملی ایران حضور خواهند داشت و به فعالیت می‌پردازند و در کنار آنها آژانس‌های ادبی پل، تماس و کیا نیز در کنار ناشران در غرفه ایران فعالیت می‌کنند.

در غرفه بزرگسال، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران ۱۸۰ عنوان کتاب را در موضوعات مختلف ازجمله در حوزه ادبیات، ایران‌شناسی و کتب عمومی به نمایش خواهد گذاشت که طی یک فراخوان عمومی از ناشران جمع‌آوری و برای نمایش و ارائه در نمایشگاه انتخاب گردیده است.

گروه بین‌الملل انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی نیز به‌عنوان نماینده اعضا و ناشران دانشگاهی ایران که حدود ۱۴۰ عضو رسمی دارد؛ باهدف تسهیل و افزایش تبادل کتاب و کالاهای فرهنگی برای اعضای خود و معرفی تازه‌ها و برگزیده‌های ناشران عضو در نمایشگاه حضور دارد

 مجمع ناشران انقلاب اسلامی، به نمایندگی از ناشران حوزه دین و انقلاب در نمایشگاه حضور خواهند یافت. در این دوره نمایندگان این مجمع علاوه بر مذاکره با ناشران بین‌المللی به گفت‌وگو باعلاقه مندان در خصوص ادبیات ضد سلطه در جهان، ادبیات پایداری ایران و منطقه، انقلاب اسلامی و ادبیات کودک و نوجوان و نقش زنان در خلق و روایت حماسه دفاع مقدس می‌پردازند. ارائۀ آثار ویژه دفاع مقدس، به مجمع ناشران دفاع مقدس واگذارشده است.

همچنین انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر نیز برای چهارمین سال متوالی در غرفه ایران فعالیت دارند. یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های غرفه ایران، معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و توزیع فرم‌های ثبت‌نام این نمایشگاه برای سال آینده است.

همچنین در راستای تحقق سیاست‌های کلان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور نیل به اهداف موردنظر در حوزه دیپلماسی فرهنگی طرح گرنت با اولویت انتشار کتاب‌های فارسی در حوزه ادبیات داستانی و غیرداستانی معاصر، هنر، اسلام‌شناسی و ایرا نشناسی و کودک و نوجوان فعالیت ویژه‌ای در نمایشگاه خواهد داشت.

امسال برای اولین‌بار غرفه کودک و نوجوان در کنار غرفه ایران برپا می‌شود. در این غرفه، جدیدترین آثار کودک و نوجوان عرضه خواهد شد و مدیریت و اجرای این غرفه به انجمن ناشران کودک و نوجوان واگذارشده است. ۲۶۲ عنوان از بهترین‌های نشر کودک و نوجوان از بیش از ۵۰ ناشر در این غرفه عرضه می‌شود. همچنین در این غرفه سه ناشر و یک آژانس ادبی به‌صورت مستقل حضور دارند. آژانس ادبی کیا، انتشارات مبتکران، انتشارات امیرکبیر و انتشارات براق در این غرفه به فعالیت می‌پردازند.

تمامی کتاب‌های عرضه شده در غرفه ایران دارای چکیده انگلیسی  و یک کاتالوگ الکترونیکی  است. علاوه بر آن، در کاتالوگ تهیه‌شده توسط انجمن نویسندگان کودک نوجوان، ۱۰۵ نویسنده برتر حوزه کودک و نوجوان ایران معرفی‌شده‌اند.

دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت و روسای نمایشگاه‌های کتاب کشورهای دیگرو امضاء تفاهم‌نامه تبادل غرفه رایگان با نمایشگاه کتاب تایوان که تفاهم اولیه آن در نمایشگاه کتاب سئول به انجام رسیده از فعالیت‌های دیگر غرفه ایران در ایام برپایی این نمایشگاه است.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..