جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ۱ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

فریدون آو هنرمند تصویری ، مدیر هنری و مجموعه دار متولد ۱۳۲۴ تهران با دو نمایشگاه کاملا متفاوت در دبی روایت می شود.
فریدون آو هنرمند تصویری ، مدیر هنری و مجموعه دار متولد ۱۳۲۴ تهران با دو نمایشگاه کاملا متفاوت در دبی روایت می شود.

هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی این رویداد هنری؛نخستین نمایشگاه را مرکز هنرهای جمیل از نهادهای هنری معتبر خاورمیانه در شعبه دبی میزبانی می کند؛ این نمایش به سلیقه و دید هنری فریدون آو در زمینه مجموعه داری هنری اختصاص دارد که نگار عظیمی و سهراب محبی آن را انتخاب و کیوریتوری کرده اند و هفتم مهر، ۲۹ سپتامبر ،ویژه مدعوین افتتاح می شود و از روز دوم نمایشگاه عموم علاقه مندان هنرهای تجسمی می توانند از این رویداد بازدید کنند.
لعل، نام کلکسیون شخصی فریدن آو است که شماری از آثار هنری چهار نسل تجسمی ایران در آن نگهداری می شود.
عظیمی و محبی گزیده ای از مجموعه لعل را برای ارائه در ۵۸مین دوره اینترنشنال کارنگی پتسبورگ انتخاب کردند که ابتدا در آنجا به نمایش درآمد و اکنون همین گزیده که شامل آثار ۳۶ هنرمند ایرانی و یک یونانی است در دبی ارائه می شود. نکته جالب اینکه این نمایش هفت ماه تا ۲۳ مارس ۲۰۲۴، چهارم فروردین سال آینده ادامه خواهد داشت.

نمایشگاه دوم اما جذاب هایی از آثار هنری فریدون آو از نقاشی تا کلاژ و مجسمه است که در چهار دهه اخیر خلق شده اند. کیوریتوری این نمایشگاه را خود فریدون آو به عهده دارد و گالری دستان برگزار کننده این نمایشگاه در گالری IVDE در السرکال اونیو دبی است که ۳۰ سپتامبر، هشتم مهر، افتتاح می شود و تا پایان اکتبر دایر خواهد بود.
فریدون آو هنرمند چند وجهی، آفرینش های هنری ارزشمندی دارد اما در مقام یک مدیر هنری راه هایی نو و تازه برای هنر ایران و حتی هنر در خاورمیانه گشوده و به دلیل فعالیت‌های گسترده و نقش تأثیرگذارش در شناسایی هنرمندان معاصر، جایگاهی معتبر در هنر خاورمیانه و فضای بین‌المللی دارد.


در سال ۲۰۲۰ نمایشگاه بزرگداشتی در ستایش یک عمر فعالیت او در موزه بریتانیا برگزار شد.
فریدون آو در سال های اخیر بخشی از تمرکزش را معطوف به همکاری مستمر با توتال آرتز گالری مجموعه کوتیارد کرده و با همراهی داریوش زندی و شقایق عربی رویدادها و اتفاق هنری جذابی را در منطقه شکل داده است.
آثار آو در موزه‌های معتبر دنیا چون موزه‌ بریتانیا (لندن)، موزه‌ متروپولیتن (نیویورک)، موزه‌ هنر لس‌آنجلس، مرکز ژرژ پمپیدو (پاریس)، بنیاد سای تومبلی و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..