دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در آیینی، با حضور اعضای فراکسیون قرآن، نماز و عترت مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاونان سیما و معاون حقوقی و امور مجلس رسانه ملی، از عوامل تولید برنامه‌های «محفل»، «زندگی پس از زندگی» و «دل آرام» سیما در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد.
در آیینی، با حضور اعضای فراکسیون قرآن، نماز و عترت مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاونان سیما و معاون حقوقی و امور مجلس رسانه ملی، از عوامل تولید برنامه‌های «محفل»، «زندگی پس از زندگی» و «دل آرام» سیما در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولیدات فاخر رسانه ملی، به ویژه در مناسبت‌های مذهبی و ملی، ویژه برنامه‌های رمضان امسال را نوآورانه و متفاوت با گذشته دانست و اظهار کرد: اقبال جامعه به برنامه‌های دینی و قرآنی فرصتی برای ترویج سبک زندگی ایمانی است.

وی با بیان اینکه طرح‌ها و اقدامات رسانه ملی در حوزه قرآن، شایسته قدردانی است، افزود: فراکسیون قرآن و عترت مجلس، همه تلاش خود را به کار گرفته است تا در کنار برنامه‌های پیش‌بینی شده، ویژه برنامه‌های قرآنی را توسعه دهد.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجل، با تأکید بر این مفهوم که این فراکسیون در دوره‌های مختلف، درصدد فراهم کردن زمینه فعالیت‌های قرآنی در سراسر کشور بوده است؛ اظهار داشت: امسال هم تلاش می‌کنیم در چارچوب قانون برنامه هفتم، فصل مباحث قرآنی را باز کنیم تا به عنوان یک تکلیف بالادستی طی پنج سال آینده، موجب رونق برنامه‌های قرآنی شود به طوری که شاهد نباشیم کسی قادر به روخوانی و روانخوانی کلام وحی نباشد.

معاون سیما با اشاره به این نکته که برگزاری چنین جلسه‌ای را کمتر شاهد بوده‌ایم که اهتمامی به برنامه‌‎های تلویزیونی شود، ادامه داد: برنامه‌هایی که مورد توجه جامعه قرار گرفته باشد و مجلس هم نسبت به آن حساس شود و بخواهد از آن‌ها قدردانی کند.

محسن برمهانی با بیان اینکه از این جهت که وقتی وارد ساختمان مجلس می‌شویم فرض‌مان بر این است که گزارش بدهی، ادامه داد: بنده توضیحاتی درباره رمضان امسال سیما و همچنین به استناد نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما گزارشی ارائه می‌کنم.

وی با بیان این امر که سازمان صدا و سیما یکی از ارکان تحولی خود را در این دوره، تحول در برنامه‌سازی و نحوه انتقال مفاهیم و مطالب می‌داند، اظهار داشت: ما برنامه «محفل» را یک برنامه تحولی می‌دانیم، افزایش مخاطب در برنامه «زندگی پس از زندگی» هم تحول در حوزه مخاطب است. همچنین برنامه «دل آرام» با نحوه پرداختن به موضوع‌ها و سوژه‌هایش رویکرد تحولی داشت.

این مقام مسئول با اشاره به این امر که همکارانی هم در طراحی این برنامه‌ها داشته‌اند، تصریح کرد: عزیزانی از مجموعه‌های مختلف همچون کمیته امداد، شهرداری و اوقاف تا سازمان تبلیغات، اما درباره سازمان تبلیغات باید بیشتر بگویم چون سازمان تبلیغات نه فقط در برنامه «محفل» که در قریب به یک سال گذشته که در معاونت سیما مشغول خدمت هستم، در بسیاری از پروژه‌های بزرگ سازمان صدا و سیما که به چشم مخاطب آمده، کنار ما بوده و این خروجی در واقع حاصل همراهی و هم افزایی مجموعه سازمان تبلیغات نیز بوده است.

معاون سیما افزود: در واقع سازمان تبلیغات و سازمان صدا و سیما توانستند با تعریف جبهه فرهنگی مشترک ظرفیت‌هایشان تجمیع و هم افزا شده تا محصولی را در تلویزیون با مخاطب میلیونی شاهد باشیم.

وی با اذعان به این امر که بر اساس آمار مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، بینندگان افطار ۴۱ درصد و بیننده‌های برنامه‌های سحر هم ۲۲ درصد بوده‌اند، ادامه داد: بر اساس این آمار، بینندگان شب قدر فقط از طریق تلویزیون – رقم ۵۰.۵ درصد و مخاطبان ترتیل خوانی رقم ۳۲.۸ درصد بوده است. یعنی یک سوم مردم ایران قرآن را با رسانه ملی تلاوت کردند. بینندگان سخنرانی‌های معارفی ۳۱.۶ درصد و مناجات و ادعیه ۳۲.۲ درصد بوده که این آمار در بین حدود ۱۷ شبکه ملی و البته شبکه‌های استانی تقسیم می‌شود.

برمهانی، با اشاره به این امر که در عین حال بینندگان «زندگی پس از زندگی» ۲۶.۷ درصد و «محفل» حدود ۲۰ درصد بوده است. خاطرنشان کرد: تلاش زیادی برای برنامه «زندگی پس از زندگی» انجام شده که به این جایگاه شاخص رسیده و خوشبختانه برنامه «محفل» در نخستین تجربه ساخت خود به چنین جایگاهی رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم در این نشست، ظرفیت سازمان صداوسیما را مهمترین امکان برای تبلیغ مباحث دینی و سبک زندگی ایرانی اسلامی خواند و اظهار امیدواری کرد: رسانه ملی، بتواند در دوره جدید تحول خود، تولیدات و آثار ارزشمندی به مخاطبان خود ارائه کند.

در حاشیه این نشست، سیدتقی سهرابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران، ضمن قدردانی از حمایت‌های مجلس شورای اسلامی، اقدامات سازمان در دوره تحول را مبتنی بر معارف و آموزه‌های قرآنی برشمرد و ابراز کرد: حوزه مجلس صداو سیما، تلاش می‌کند در اجرای طرح تحول سازمان، از همفکری همه کارشناسان و صاحب نظران به ویژه نمایندگان محترم مجلس که نمایندگان اقشار مختلف هستند، بهره‌مند شود.

وی بر همین اساس، اظهار داشت: در طرح تحول بنا نداریم صرفا بر تعداد و زمان برنامه‌های قرآنی و معارفی بیفزاییم بلکه درصدد هستیم روح قرآن بر تمام برنامه‌ها اعم از ترکیبی، نمایشی و مستند حاکم شود به این معنا که از آموزه‌های وحیانی در ایده‌پردازی، طراحی، ساخت و پخش برنامه‌ها استفاده شده و مجموعه‌ای از تولیدات رسانه‌ای، فرهنگی و هنری، مبتنی بر دستورات قرآن، روی آنتن رادیو و تلویزیون برود.

سهرابی با بیان اینکه در این طرح جامع، گروه‌های سنی مختلف جانمایی ویژه‌ای دارند گفت: قرآن برنامه کامل زندگی بشریت از بدو تولد تا انتهای زندگی است بنابراین مخاطبان شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در هر سنی که هستند این حق را دارند که انگاره‌ها و آموزه‌های دینی و قرآنی را در قالب‌های مختلف و به شیوه‌های هنری گوناگون ببینند و از نزدیک لمس کنند.

در این جلسه، از عوامل تولید برنامه‌های «محفل»، «زندگی پس از زندگی» و «دل آرام» قدردانی شد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..