چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نمایشگاهی از مجموعه آثار مرتضی احمدوند به نام «شدن» در گالری اعتماد در حال برگزاری است.
نمایشگاهی از مجموعه آثار مرتضی احمدوند به نام «شدن» در گالری اعتماد در حال برگزاری است.

به گزارشهنرمندنیوز، نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی مرتضی احمدوند به نام «شدن» از تاریخ ۱۳ مهر در گالری اعتماد برگزار شده و تا تاریخ هشتم آبان ماه ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند هر روز بجز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۷ بعد از ظهر برای بازدید از آثار این هنرمند به گالری «اعتماد» مراجعه کنند.

مرتضی احمدوند ـ نقاش و مجسمه‌ساز  ـ درباره نمایشگاه «شدن» به خبرنگار ایسنا گفت: در سال ۲۰۱۳ اثری به نام «بی‌کامینگ یا شدن» را خلق کردم و مجموعه «گاهواره ادیان» نیز متشکل از آثار سری «شدن» است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند.

او ادامه داد: از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۷ چند نمایشگاه از مجموعه آثار «شدن» در خارج از  کشور برگزار کرده‌ام.

احمدوند درباره ارتباط نمایشگاه‌هایش از مجموعه «شدن» که طی چند سال اخیر برگزار  کرده است، بیان کرد: آن چه که همه این کارها را به هم پیوند می‌دهد و از آن ها یک مجموعه می‌سازد توجه من به جایگاه دین در فضای سیاسی امروز است. برای خلق آثارم از نمادهای سه دین ابراهیمی (عنوان دین‌های ابراهیمی یا اَدیان ابراهیمی، در مورد دین‌هایی استفاده می‌شود که از سنت باستانی ابراهیم در نوشته‌های سامی الهام می‌گیرند. اسلام، مسیحیت و یهودیت در این طبقه قرار می‌گیرند) بهره گرفته‌ام. نمادهایی همانند، مکعب (نماد کعبه) برای اسلام، ستاره‌ی داوود برای آیین یهود و چلیپا (صلیب) برای آیین مسیح.

این هنرمند افزود: همانگونه که در چیدمان مشاهده می‌کنید سه‌ آونگ کروی در حال جنبش و برخورد به یکدیگر هستند. در این مدل که بر پایه الگوی علمی «گهواره نیوتون» است، سه آونگ کروی را به جنبش درآورده‌ام، شکلی تهی از لبه‌ها و گوشه‌های تیز نمادهای یاد شده. در تفسیر خود از این مدل علمی تاب خوردن بی پایان آونگ‌ها نشان می‌دهد چگونه نیروی جنبشی هر یک از این نظام‌های اعتقادی با دیگران در ستیز است.

احمدوند در پایان تصریح کرد: قصد داشتم در این مدل سه دینِ اسلام، مسیحیت و یهودیت را در یک تراز بگذارم و نشان دهم که در همه آنها به یک اندازه تیزی و خشونت وجود دارد؛ البته از دید من آرزوی جهان‌هایی نرم و بی‌زاویه و همچنین پدید آمدن همزیستی میان آنها آرزویی محال نیست.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..