چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۶ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی در پاسداشت حماسه فرهنگ‌ساز عاشورا از ۲۸ تیر در محوطه تئاتر شهر آغاز و با استقبال پرشور مخاطبان و علاقه‌مندان به نقالی و تعزیه مواجه شده است. این ویژه‌برنامه به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) هر شب تا ششم مرداد میزبان شیفتگان عدالت و حق‌جویی خواهد بود.
ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی در پاسداشت حماسه فرهنگ‌ساز عاشورا از ۲۸ تیر در محوطه تئاتر شهر آغاز و با استقبال پرشور مخاطبان و علاقه‌مندان به نقالی و تعزیه مواجه شده است. این ویژه‌برنامه به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) هر شب تا ششم مرداد میزبان شیفتگان عدالت و حق‌جویی خواهد بود.

هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی معاونت هنری، اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران، مجموعه تئاتر شهر و برنامه‌ریزی کانون نمایش‌های آیینی و سنتی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم در حال برگزاری ویژه‌برنامه‌های نمایشی خود با عنوان «نوای عرشیان و مشق فرشیان» در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر است.

اولین روز از برگزاری این ویژه‌برنامه که ۲۸ تیرماه رقم خورد، با اجرای نوای عاشورایی توسط گروه «ساحل عاشوراییان» و با نواختن سنج و دمام آغاز شد.

در حالی که چند هفته‌ای است هرم گرما نفس‌های کوچه و خیابان‌های تهران را به شماره انداخته، چشم که می‌گردانی، در میان مخاطبان، از کودک و جوان و پیر، زن و مرد را از هر طبقه و ظاهری می‌بینی که به عشق حسین علی (ع) و در پاسداشت حق‌طلبی تاریخی او، دور گروه اجرا حلقه زده‌اند و گوش جان سپرده‌اند به ضرباضرب سنج و دمام که به تعبیر سرپرست گروه، در حال روایت و تصویرسازی رشادت و حماسه و سوگ امام نور و یاران آگاه و عاشق اویند.

کمی دورتر مادری دست کودک خردسالش را به دست می‌فشارد و آرام آرام به یاد خردسالان رنج‌برده کربلا از ظلم و تباهی و سیاهی که عاملانش شقاوت و کوردلی را از نو مقیاس دادند، اشک می‌ریزد؛ گویی قلب پراندوه و لرزانش ره به دل زخم‌خورده همه کودکان معصومی برده که به جبر و شقاوت، پناه از دست دادند و تنها و غریب گم‌کرده خویش را جست‌و‌جو کردند و پناهی جز آغوش زینب(س) و رحمت واسعه حضرت پروردگار نیافتند؛ و مگر نه اینکه هر سرزمین، کربلاست و هر روز، عاشورا؟ دیگرسو جوانانی دست به بغل، مبهوت ریتم کوبنده نوای عاشورایی سنج و دمام، شاید به کربلا و تنهایی جوانان رشید بنی‌هاشم و همه نوباوگان تاریخ می‌اندیشند که شمشیر زور و تزویر و زر سینه‌های‌شان را درید به جرم ایستادن کنار سفینه النجاه؛ او که نور بود و جوانمردانه برابر پلیدی ایستاد و از عدالت گفت. او که سر بر آستان قدرت فاسد زمانه‌اش خم نکرد و به پلشتی نه گفت؛روایت این حماسه تداوم خواهد داشت به درازنای تاریخ.

در محوطه باز مقابل تئاتر شهر، نوای عاشوراییان اوج گرفته و جماعت مشتاق، بی‌تفاوت به شلوغی شامگاهی شهر، محو هنرنمایی هنرمندان نوازنده دمام و سنج هستند.

با پایان گرفتن این بخش از شب نخست ویژه‌برنامه، نوبت به اجرای نقالی می‌رسد؛ چند نفری از حلقه تماشاگران جدا می‌شوند و می‌روند اما از هر طرف، جماعت بیشتری به حلقه افزوده شده‌اند. در ادامه با حضور کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی کشور)، محسن میرزاعلی به اجرای نقالی و پرده‌خوانی عاشورا می‌پردازد و با هنرش از امام شهیدان می‌گوید.

بعد از اجرای نقالی و پرده‌خوانی عاشورایی با حضور انبوهی از مردم و علاقه‌مندان، مجلس تعزیه «حجه‌الوداع» توسط گروه ابوالفضل احمدی اجرا شد و چشمان مخاطبان به یاد سیدالشهدا (ع) و در مظلومیت او و یارانش از اشک، بارانی شد.

پای کار آمدن مترو برای تبلیغات شهری ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان»

در این نوبت از اجرای برنامه‌های ویژه ایام محرم که توسط اداره کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود، شرکت مترو تهران در امر اطلاع‌رسانی این ویژه‌برنامه به یاری آمده و در فضای ایستگاه‌های مترو با نصب بنر، اطلاع‌رسانی کرده است و بدین گونه تعداد بیشتری از شهروندان تهرانی از اجرای این برنامه در محوطه تئاتر شهر آگاهی یافته‌اند و این را می‌توان از میزان استقبال مردم و علاقه‌مندان هنرهای نمایشی آیینی و سنتی که هر شب بر آن افزوده می‌شود، دریافت.

 و این گونه دومین روز از برگزاری ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» با پای کار آمدن شرکت مترو برای تبلیغات این برنامه پرشورتر از شب نخست آغاز شد و باز هم مردم به ویژه اهالی تهران نشان دادند در ستایش و گرامی‌داشت یاد امام و پیشوایی که برای مردم، جامعه و یارانش جز خوبی و نیکی نمی‌خواست و هرگز از جویایی حق مردم پا پس نکشید؛ اویی که نماد تاریخی رحمت و ایستادگی برابر ظالم است، کم نمی‌گذارند.

اجراهای روز ۲۹ تیر باز هم با اجرای گروه سنج و دمام «ساحل عاشوراییان» آغاز شد و در ادامه با  استقبال و حضور گرم مخاطبان، مجلس نقل حسین ظاهری از کربلا برگزار شد.

بعد از نقل و پرده‌خوانی هم، اجرای مجلس تعزیه «قانیای فرنگ» توسط گروه ابوالفضل احمدی در محوطه باز تئاتر شهر و سن روباز این مجموعه روی صحنه رفت.

آفتاب هجرت کرده و شب سفره تاریک خود را گسترانده، اما در دل تماشاگرانی که پس از پایان برنامه‌های نمایشی «نوای عرشیان و مشق فرشیان» در حال ترک کردن محوطه تئاتر شهر هستند، امید به صبح و بازگشت روشنایی و رویش دوباره شعله می‌کشد چراکه تا تاریخ هست، ثارالله زنده است و جریان انسان‌ساز و مکتب‌آفرین حق‌خواهی دوام خواهد داشت؛ حسین خون خداست و ندای حق‌جویی‌اش تا ابد تکرار خواهد شد و آتش به خرمن ظالمان تاریخ خواهد زد؛ این شعله تابنده هرگز خاموش نخواهد شد.

ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران هرشب از ۲۸ تیر تا ۶ مرداد در سه بخش تعزیه، نقالی و پرده‌خوانی در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

در جمعه ۳۰ تیرماه و سومین روز از برگزاری ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» با اجرای نوای عاشورایی توسط گروه «ساحل عاشوراییان» و با نواختن سنج و دمام در محوطه باز تئاتر شهر آغاز شد.

پس از پایان اجرای این نوای عاشورایی، نوبت به اجرای مجلس نقالی و پرده‌خوانی رسید.

پرده‌خوانی و نقالی شب سوم بر عهده رسول میرزاعلی بود که با نقلی از عاشورا و حماسه کربلا و گریزی به حضور مار غاشیه در پرده نقل، مجلس را به پایان رساند.

مجلس تعزیه‌خوانی مانند شب‌های پیشین با حضور کاظم نظری و شهرام کرمی و جمع کثیری از مردم و علاقه‌مندان مشتاق آغاز شد.

در این مجلس، روایت شهادت حضرت مسلم (ع) توسط ابوالفضل احمدی برای مخاطبان و علاقه‌مندان در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.

ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران هرشب از ۲۸ تیر تا ۶ مرداد در سه بخش تعزیه، نقالی و پرده‌خوانی در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..