دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

صفا آقاجانی:

بازیگر سریال «آئینه» گفت: متاسفانه بسیاری از آموزشگاه‌های بازیگری هنرجویانشان را فریب و به آنها وعده‌های سرخرمن بسیار پوچ می‌دهند و از آنها سواستفاده می کنند.
بازیگر سریال «آئینه» گفت: متاسفانه بسیاری از آموزشگاه‌های بازیگری هنرجویانشان را فریب و به آنها وعده‌های سرخرمن بسیار پوچ می‌دهند و از آنها سواستفاده می کنند.

صفا آقاجانی، بازیگر با سابقۀ سینما، تئاتر و تلویزیون،و در توضیح این موضوع که کدام عوامل (اشتیاق و علاقه، استعداد ذاتی، رفتن به دانشگاه یا آموزشگاه بازیگری) به عنوان خاستگاه شکل گیری یک بازیگر موثرند، گفت: همه این عوامل موثرند اما علم فردی و این که خود آدم دنبال یادگرفتن باشد و البته تئاتر ببیند بسیار اهمیت دارد.

بازیگر سریال دردسرهای عظیم اثر برزو نیک‌نژاد ۱۳۹۳ با اشاره به این نکته که استاد سمندریان اصل اولیه برای بازیگری را دانشگاه رفتن و گذراندن کلاس و خواندن کتاب نمی دانسته بلکه آن را دیدن تئاتر می‌دانسته است، افزود: بر این اساس اگر واقعا فکر می کنید که می خواهید این رشته و هنر را دنبال کنید باید تئاتر ببینید و بازهم تئاتر ببینید و در ادامه کتاب بخوانید و بعد دانش و علم آن را کسب کنید.

وی با اذعان به این امر که این درک شخصی که آدم از تئاتر دیدن به دست می آورد با چیز دیگری قابل مقایسه نیست، ادامه داد: به شخصه آنچه خودم از خواندن رمان و دیدن تئاتر به دست آوردم را مهمترین و اولین نیازهای بازیگری می دانم.

بازیگر فیلم سینمایی به همین سادگی  اثر رضا میرکریمی، تولید شده در سال ۱۳۸۶ با بیان این نکته که خواندن رمان سبب می‌شود که آدم ها، فضاها، فرهنگ ها و جغرافیاهای مختلف را بشناسی و خودت را در آدم های مختلف زندگی کنی، اضافه کرد: پس از آن است که می توانی آدم های مختلف را در خودت تحلیل کنی و دیدن تئاتر و فیلم و مردمی که در جامعه شناخته ای امکان پذیر می شود. یعنی آن دانش ترکیب شده با استعداد مهمتر از هرچیز است.

آقاجانی دانش تجربی را مقدم بر دانش آکادمیک دانسته و با تأکید بر این مفهوم که اگر کسی این دانش فردی و تجربی را نداشته باشد وقتی مطالعات آکادمیک می‌کند، آنها را درک نخواهد کرد، اظهار داشت: بازیگری علوم ریاضی نیست که یک معادله را حفظ کنید و پس از آن درکش کنید، پس اول باید مسائل را درک کنید تا پس از آن داخل زندگی و شعور و ادراک شما شود.

بازیگر سریال تا ثریا، اثر سیروس مقدم در پاسخ به این پرسش که این مسیر چگونه برای خود او میسر شده است، با اشاره به این نکته که بسیار کتابخوان بوده است و از کلاس پنجم ابتدایی، دو سری از مجموعه کتابهای نویسندگان بزرگ را خوانده بوده است، تصریح کرد: من در این زمان، بسیار رمان می خواندم و بسیار تصادفی وارد بازیگری شدم؛ چون خواهرم در دبیرستان هنر تحصیل می کرد برای تئاتری دعوتش کرده بودند و آنجا من با جسارت تحلیلی از یکی از شخصیت ها را ارائه کردم و به همین واسطه کارگردان من را دعوت به کار کرد و این مسیری شد که تا به امروز جریان یافت.

آقاجانی در پاسخ به این سوال که نقش آموزشگاه های بازیگری در تربیت بازیگر را چه می داند، با اشاره به این نکته که مستقیم در ارتباط با این آموزشگاه‌ها نیست اما آنچه از بیرون و در سرکار دیده است، این است که متأسفانه بسیاری از این آموزشگاه‌های بازیگری هنرجویانشان را فریب و به آنها وعده های سرخرمن بسیار پوچ می دهند و از آنها سواستفاده می کنند، افزود: این آموزشگاه‌ها، در حقیقت افراد را به عنوان سیاهی لشکر سرکارها می فرستند و پولی که از پروژه ها می گیرند را یا به بچه ها نمی دهند یا بسیار کمتر می دهند و یارانه برای خودشان برمی دارند و به آنها دروغ می گویند که اگر چندین بار بیایی اینجا و خودت را نشان دهی و بمانی شاید کار گیرت بیاید.

بازیگر سریال آئینه (غلامحسین لطفی ۱۳۶۳) در همین راستا، با بیان این نکته که البته بعضا این شایدها اتفاق افتاده است و می توانند به آن استناد کنند و بگویند فلان فرد چون این مسیر را رفته به موفقیت رسیده و چهره شده است، ادامه داد: این مورد درکل شاید برای یکی دو نفر رخ داده باشد و یک مسیر علمی، واقعی و حقیقی نیست که بشود روی آن حساب شود و کاملا کاذب است.

آقاجانی در پاسخ به این سوال که منظورش از سواستفاده ها چیست، گفت: هم مالی است و هم غیراخلاقی؛ وقتی به کسی دروغ می گویید و وادارش می کنید که بیاید سیاهی لشکر یک سریال باشد آن هم به امید این که اگر یک روز کشف شود یک دیالوگ به او می دهند که بازی کند مصداق بارز سوءاستفاده است.

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..